UWAGA!

Uroczystości na cmentarzach

 Elbląg, Uroczystości na cmentarzach
fot. arch. portEl

W piątek 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych tradycyjnie rzesze ludzi udadzą się na cmentarze, by odwiedzić groby bliskich zmarłych. Tego dnia zarówno na cmentarzu przy ul. Agrykola, jak i na Dębicy odbędą się specjalne nabożeństwa i celebracje.

1 listopada będą celebrowane specjalne msze: na Dębicy – w Starej Kaplicy o godz. 12, natomiast na cmentarzu przy ul. Agrykola o godz. 11.30. Po tej eucharystii nastąpi uroczysta procesja na cmentarz połączona z modlitwą za zmarłych.
      
       Zaduszki
       Zgodnie ze zwyczajem także 2 listopada, czyli w Dzień Zaduszny, kiedy wspominamy wszystkich zmarłych, odwiedzamy groby naszych bliskich. Tego dnia (sobota) specjalna msza św. zostanie odprawiona w kaplicy na Nowej Dębicy o godz. 14.
      
       Pamięć to nie tylko znicze i kwiaty
       Ozdoba grobów to ważny element naszej tradycji, jednak nie najważniejszy. Ważne jest również to, aby wybierając się całą rodziną na cmentarz, przekazać kolejnym pokoleniom wiedzę o członkach rodziny, którzy odeszli już z tego świata. Wspomnienia to ważna część budowania tożsamości każdej rodziny. Pamiętajmy o tym.
       Dla osób wierzących dodatkowy wymiar duchowy ma modlitwa za zmarłych i pamięć o Wszystkich Świętych Pańskich, którzy nie mają swoich osobnych dni w roku liturgicznym, a którzy stanowią rzeszę nieznanych powszechnie świadków dobroci „z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków”, o czym pisał św. Jan Apostoł w Apokalipsie (Ap 7, 9).
      
      
Marta Kowalczyk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama