UWAGA!

W cieniu domów: Cyganek - dom, który stał gdzie indziej

2014-11-11
Aktualizowany 2014-11-14 11:10

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka cyklu, poświęconego zabytkowym domom podcieniowym na Żuławach. Tym razem kamera Centrum Spotkań Europejskich Światowif odwiedziła miejscowość Cyganek, niedaleko Nowego Dworu Gdańskiego, gdzie można obejrzeć wyjątkowy dom podcieniowy. 

Dlaczego jest on wyjątkowy ? Bo jest to obiekt translokowany, czyli przeniesiony z innego miejsca, a dokładnie z Jelonek w gminie Rychliki. Jest to dobry przykład, jak tego rodzaju zabytki powinny być odrestaurowane i jak mogą funkcjonować we współczesnym świecie.
      

       Patronat medialny na projektem CSE Światowid objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Jest jeden dom podcieniowy na trasie Mikoszewo - Kiezmark który stoi przy samej jezdni i dosłownie wali się na ulice. Te filary są w opłakanym stanie, górna część domu stojąca na tych wspornikach jest mocno pochylona od naporu i słabej, starej konstrukcji co widać gołym okiem. Nie jest to niczym zabezpieczone. W sezonie jeździ tam pełno turystów nad morze. Ja się pytam czy nadzór budowlany, drogowcy i sołtys wioski w której stoi ten dom czekają na tragedie ? To tylko kwestia czasu jak runie na przejeżdżające auto z rodziną w środku.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Majster.na.budowie(2014-11-14)
  • Kto już obejrzał film, ten z pewnością zauważył migawki z Różan, czyli "garbaty" most z 1912 roku oraz przepompownię parową - jedyną na całych Żuławach Wiślanych z wyposażonym wnętrzem. Warto i to promować.
Reklama