UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W czwartek XVIII Światowy Dzień Chorego

Elbląg, W czwartek XVIII Światowy Dzień Chorego
Fot. Anna Dembińska.

Dzień ten ustanowiony został przez Jana Pawła II w roku 1992. Każdego roku tego dnia w kościołach i sanktuariach na całym świecie sprawowana jest specjalna liturgia w intencji osób chorych połączona z udzielaniem sakramentu Namaszczenia Chorych. W katedrze św. Mikołaja nabożeństwo rozpoczyna się o godz. 10.

Celem Światowego Dnia Chorego według zamysłu Jana Pawła II, jest „uwrażliwienie Ludu Bożego i – w konsekwencji – wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu...” Dzień ten zawierzony szczególnie przez Papieża Maryi z Lourdes powinien być okazją do modlitwy i refleksji nad miejscem ludzi zmagających się każdego dnia z różnymi ciężkimi chorobami.
       W tym roku dzień ten wiąże się dodatkowo z 25. rocznicą utworzenia Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Dlatego w swoim przesłaniu na tegoroczne obchody Dnia Chorego papież Benedykt XVI zwraca uwagę, że „humanitarne i duchowe działanie wspólnoty kościelnej na rzecz chorych i cierpiących na przestrzeni wieków wyrażało się w różnorodnych formach i strukturach służby zdrowia, także o charakterze instytucjonalnym. (…) Chodzi o cenne „dziedzictwo” odpowiadające temu, że „miłość potrzebuje również organizacji, aby w sposób uporządkowany mogła służyć wspólnocie” (encyklika „Deus caritas est”, 20). Utworzenie przed 25 laty Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia jest częścią takiej kościelnej troski o świat służby zdrowia. Skłania mnie to, by dodać, że w aktualnych warunkach historyczno-kulturowych jeszcze bardziej widać potrzebę starannej i szerokiej obecności kościelnej u boku chorych, podobnie jak obecności w społeczeństwie, zdolnej do skutecznego przekazywania wartości ewangelicznych w obronie życia ludzkiego we wszystkich jego fazach, od poczęcia aż do naturalnego kresu. (…) Z serca dziękuję osobom, które każdego dnia „pełnią służbę wobec chorych i cierpiących”, sprawiając w ten sposób, że „apostolat Bożego miłosierdzia, na który oczekują, coraz lepiej odpowiada na nowe wymagania” (Jan Paweł II, Konstytucja apostolska „Pastor Bonus”, art. 152). Zwracam się w końcu do was, drodzy chorzy, i proszę was, byście się modlili i ofiarowywali wasze cierpienia za kapłanów, aby dochowywali wierności swemu powołaniu, a ich posługa była bogata w owoce duchowe, z korzyścią dla całego Kościoła. Maryi Salus Infirmorum [Uzdrowienia Chorych] i wszystkim udzielam z serca apostolskiego błogosławieństwa”. Benedykt XVI
      
       W Elblągu Msza św. w intencji wszystkich chorych i starszych zostanie odprawiona w katedrze św. Mikołaja o godz. 10. Przybyłym udzielony będzie Sakrament Namaszczenia Chorych. Po mszy odbędzie się też nabożeństwo eucharystyczne w intencji osób chorych i starszych.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama