UWAGA!

W Elblągu absurdów nie brakuje

 Elbląg, W Elblągu absurdów nie brakuje
(fot. WS)

Trwają remonty głównych elbląskich ulic, centrum jest obecnie jednym, wielkim placem budowy. Wszyscy mają nadzieję, że po tych remontach będzie już tylko lepiej. Ale w mieście nie brakuje też „smaczków”, które są nie tylko śmieszne, ale czasami wręcz absurdalne.

Dokąd to przejście dla pieszych?
      
Jest takie przejście dla pieszych, które tak naprawdę prowadzi donikąd. Znajduje się ono przy skrzyżowaniu ul. 13 Elbląskiego Pułku PLOT, Podchorążych i Saperów. Jest prawidłowo oznakowane poprzez umieszczenie znaku pionowego D-6 oraz poziomego P-10 w postaci równoległych do drogi, białych pasów. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie jeden szczegół... Przejście to prowadzi z jednej strony ulicy, z chodnika, na drugą stronę ulicy, wprost na obrośnięty trawą wał zieleni przy ogrodach działkowych. Pieszy idąc na drugą stronę ulicy nie ma gdzie bezpiecznie stanąć poza jezdnią! Mało tego – w połowie tego „przejścia”, po stronie pasa zieleni, ustawiony jest znak zakazu wjazdu.
       Komu i czemu to przejście ma służyć? A może to taki żart elbląskiego Zarządu Dróg? Jaki sens ma takie usytuowanie przejścia dla pieszych? Pomysł i realizacja – absurdalne!
      
       Przystanek tramwajowy donikąd

 

Niedawno pisaliśmy o wiacie przystankowej postawionej w sporej odległości od zatoczki autobusowej na wyremontowanym odcinku ul. 12 Lutego. Ale w Elblągu mamy o wiele ciekawszą wiatę! Znajduje się ona przy ul. Gen. Grota-Roweckiego, na wysokości Szkoły Muzycznej i Urzędu Miasta (fot. niżej). W czasie remontu ulic w tym rejonie wybudowano tam m.in. nowe torowiska tramwajowe. Poprowadzono też przy okazji kilkadziesiąt metrów torów tramwajowych w kierunku ul. 12 Lutego, które, jak tłumaczyli urzędnicy, miały się połączyć z torami planowanej linii tramwajowej w ciągu tej ulicy. Z planów budowy torowiska na remontowanej ulicy wyszły na razie nici, a w krajobraz tej części miasta na stałe wpisał się przystanek tramwajowy z nową wiatą. Tyle tylko, że nikt z niej nie korzysta, a ona sama po prostu niszczeje. Co ciekawe – wiszą na niej plakaty reklamujące miejskie imprezy, jak choćby Jazzbląg. Kto je czyta?
       O ile wykonanie fragmentu torowiska w kontekście planów budowy nowej trasy tramwajowej nie jest złym pomysłem, o tyle wybudowanie nikomu niepotrzebnej wiaty przystankowej z torami donikąd wydaje nam się kolejnym elbląskim absurdem.
      
       Takich „kwiatków” w naszym mieście jest więcej. Na wiele śmiesznych czy bezsensownych rzeczy po prostu elblążanie już nie zwracają uwagi. Jedni do nich przywykli, inni nie mają siły z nimi walczyć. W wielu przypadkach skostniały system urzędniczy nie pozwala na likwidację absurdów, które nie tylko przeszkadzają mieszkańcom naszego miasta, ale często są też powodem do drwin czy kpin osób przyjezdnych.
       Będziemy o tym pisać. Prosimy czytelników o informacje o takich śmiesznych czy absurdalnych sprawach na adres redakcja@portel.pl. Może wspólnymi siłami doprowadzimy do likwidacji choć niektórych elbląskich absurdów.
      
      
      

Witold Sadowski

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a nie widać wyznaczonego pasa dla pieszych, linia ciągła
 • A nie widać. Zatarty.
 • Ja bym po tym pseudopasie chodzenia nie ryzykował. .. .. To tak jak z jazdą kontrapasem po Kościuszki. ..
 • Jak napisał mój poprzednik jest tam pas dla pieszych! Trochę myślenia... Proponuję raczej zrobić artykuł o przejściach dla pieszych na osiedlowej Gwiezdnej od lodowiska do przedszkola... Tam jest cyrk!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Czytelnik_MOBI_68137(2013-08-18)
 • A jak mają się dostać pracownicy/żołnierze z pobliskiego węzła łączności do pracy? to przejście jest po to żeby mogli oni bezpiecznie pokonać skrzyżowanie przechodząc na wyznaczony (białą linią ciągłą) widoczną na zdjęciu, pasem ruchu dla pieszych. Panie W. S. trochę logiki jest jednak w tym przejściu trzeba tylko chcieć ją zauważyć, co się zaś tyczy przystanku tramwajowego to ciekawi mnie ile kasy kosztuje taka wiata (wraz z montażem) i ile jeszcze razy przez takie marnotrawstwo będzie podwyżek cen biletów?
 • Przecież tam jest wydzielony pas dla pieszych, panie Witoldzie, ale Pan teraz strzelił. .. .. przejście jest, ale chyba tylko dla myślących; -) trochę więcej cienia Panu życzę !:)
 • Całe to przejście z nibypasem miałoby sens gdyby ten jak piszecie pas dla pieszych był porządnie oznakowany. A tak - lipa. A przystanek to istny hicior :)
 • bo to jest przystanek początkowy :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  elb...(2013-08-18)
 • Postawiono wiatę, bo budowa torowiska miala byc kontynuowana, a tramwaje miały już dawno ruszyc po 12 lutego, coż, jest takie miasto w tym nieszczesnym wojewodztwie, które bardzo nam "sprzyja". Fredek
 • Zanim wykonano te pasy piesi przechodzili kilka metrów dalej, w prawo za zakrętem ulicą Saperów i przez to byli zauważani ( albo nie ) w ostatniej chwili przez wyjeżdżających ulicy ul. 13 Elbląskiego Pułku PLOT. Sytuacja ta była niebezpieczna i przez to wykonano to przejście i pas dla pieszych. Jeśli autor uważa to za absurd to niech wskaże inny bezpieczniejszy sposób dostania się na ulicę Podchorążych.
 • Autor ma rację. To jest absurd żeby w 21 wieku w mieście nie było chodnika!. Po ulicy łazić jak na wsi trzeba :)
 • ucieklem z tego miasteczka 9 lat temu, boze jak ja sie ciesze !!!
Reklama