UWAGA!

W ich żyłach płynie dobra krew

 Elbląg, Honorowi dawcy krwi otrzymali dzisiaj odznaki i wyróżenienia
Honorowi dawcy krwi otrzymali dzisiaj odznaki i wyróżenienia (fot. Anna Dembińka)

- Moi starsi bracia oddawali krew, to ja też zacząłem – mówi Adam Olszewski, który w swoim życiu oddał już 90 litrów najcenniejszego daru, jakim można się podzielić z drugim człowiekiem. Dzisiaj w Ratuszu Staromiejskim krwiodawcy obchodzili swoje święto. Zobacz zdjęcia.

W regionie elbląskim do klubów honorowych dawców krwi przy Polskim Czerwonym Krzyżu należy około 400 osób, w samym Elblągu krew regularnie oddaje około 200 osób. - Elbląg i całe województwo jest samowystarczalne jeśli chodzi o krew. Powstają nowe kluby, szczególnie w służbach mundurowych, chętnie krew oddaje młodzież. Staramy się młodym ludziom pokazać, dlaczego to jest takie ważne – mówi Ryszard Tomaszewski, wiceprezes elbląskiego oddziału PCK.
       - Sam oddałem w swoim życiu ponad 65 litrów krwi, to jest taka średnia dla osób w moim wieku, które robią to regularnie. To żaden rekord, zresztą nigdy nie myślałem o tym, jako o biciu jakichś rekordów. Najważniejsze, żeby pomóc innym.
       Podobnie uważa Adam Olszewski, który przez ponad 40 lat oddał ponad 90 litrów krwi. - Podtrzymuję rodzinną tradycję. Moi starsi bracia oddawali krew, to i ja zacząłem. Pierwszy razy na komisji wojskowej i od tego czasu robię to regularnie. Nie wszyscy mogą oddać krew, ja mogę i będę to robił, dopóki mi zdrowie pozwoli – przyznał skromnie pan Adam.
       Dzisiaj w Ratuszu Staromiejskim z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa i 70-lecia elbląskiego PCK najbardziej wyróżniający się krwiodawcy zoslali nagrodzeni. Odznakę „Zasłużony dla Zdrowia Narodu” otrzymali: Lech Bednarek (ponad 38 litrów krwi), Piotr Lachowicz (ponad 40 litrów), Piotr Mikians (ponad 20 litrów), Paweł Supryka (ponad 28 litrów), Sławomir Wądołowski (ponad 27 litrów), Janusz Pudlak (ponad 28 litrów krwi).
       Z kolei Odznaki Honorowe PCK trafiły do: Janusza Koncewicza (odznaka I stopnia za 72 litry), Jerzego Kołakowskiego (odznaka II stopnia za 34 litry), a także do Roberta Bryły, Marka Jarosza, Sławomira Korkliniewskiego i Krystiana Skowrońskiego (dla wszystkich odznaki IV stopnia). A zasłużonymi Honorowymi Dawcami Krwi zostali: Paweł Kowszyński, Adam Młynarczuk, Jerzy Pędzisz, Artur Radoń i Krzysztof Akierman.
       Swoje nagrody dla krwiodawców wręczyła również dyrekcja Szpitala Miejskiego. Trafiły do rąk: Ryszarda Lasoty, Zbigniewa Żbikowskiego, Feliksa Paszkowskiego, Andrzeja Szulca, Janusza Burnickiego i Wiesława Turskiego.

  Elbląg, W ich żyłach płynie dobra krew
(fot. AD)


       PCK rozstrzygnęło także konkurs dla najaktywniejszych uczestników akcji letniej „Darując krew, darujesz życie”, za udział w której nagrody otrzymali: Marcin Skubiszewski, Piotr Miłachowski, Ewa Śnieżko i Paweł Białkowski. Puchar za zwycięstwo w akcji „Wakacyjna kropla krwi” powędrował do klubu przy 9. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie.
       Nagrodzenie zostali także najaktywniejsi uczniowie. Puchar za pierwsze miejsce w turnieju „Młoda krew ratuje życie” otrzymał Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu, natomiast wyróżnienia: Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych i Zespół Szkół Gospodarczych. Indywidualne podziękowania trafiły do rąk: Przemysława Popiołka, Piotra Mardusewicza, Bartłomieja Michalskiego i Damiana Sulinskiego.
      

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wlasnie zgaslo swiatlo na nowym basenie. Brak pradu!!!!!
 • a gdzie ten nagrodzony co chciał być żywą pochodnią?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Yataman(2015-12-03)
 • Ktoś powinien pomyśleć na temat możliwości wydłużenia godzin pracy w krwiodawstwie - żeby Ci, którzy pracują też mogli ją oddawać - nie wychodząc w czasie godzin pracy - bo choć otrzyma się zwolnienie z dnia pracy to jednak często nie można sobie na to pozwolić. Dawca Krwi.
 • mam kolegę, no dwóch i moja skromna osoba mamy w sumie ponad 120 litrów oddanej krwi czemu nikt nas nie zaprosił ? kiedyś w latach 90-tych nas proszono na święta krwiodawców dostaliśmy odznaczenia i talerzyki na ścianę a teraz co się stało? -oddaję czynnie do dziś -
 • Masz 120 litrów? To dziwne bo rekordziści z Elbląga mają 100. więc coś kręcisz. Może oddawałeś osocze a nie pełnowartościową krew. Albo sprzedawałeś swoją krew za kasę. Każdy ml mają dobrze zaksięgowany w PCK i RCKiK, więc nie ma mowy o pominięciu.
 • panie wnikliwy Stefan z całym szacunkiem napisałem we -trzech. .i nie osocze tylko pełną a notabene ja osobiście oddaje od 1980roku z poważaniem honorowy
 • a robisz to dla nagród, odznaczeń i zaszczytów czy. .. honorowo???
 • z ciekawości do niniejszego artykułu- A NIE dla nagród, odznaczeń i zaszczytów czy. .. Honorowo - dzięki za komentarz myślę że zaspokoiłem ciekawość
 • Ja też raz oddałem. Mam zamiar co jakiś czas oddać. Choć tyle zrobię dla potrzebujacego bliźniego.
 • Brawo panowie. To jest prawdziwy patriotyzm i miłość.
 • Gratuluję Panie Jerzy. Zawsze był Pan i jest, wzorowym przykładem dla innych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  pampi-ZAWADA(2015-12-05)
Reklama