UWAGA!

W. Mańkut: Obawiałem się o wynik w wyborach

Elbląg, Władysław Mańkut
Władysław Mańkut

Rozmowa z Władysławem Mańkutem elbląskim senatorem-elektem.

Joanna Ułanowska - Horn: Co pana najbardziej zaskoczyło w wynikach wyborów?
     Władysław Mańkut: Zaskoczeniem było dla był fakt, iż nie znalazły się w Sejmie dwa duże ugrupowania: AWSP i Unia Wolności. Wydawało się, że sondaże były na pograniczu koniecznego progu wyborczego i że efekt wyborczy będzie nieco inny. Sądziłem, że przynajmniej przedstawiciele Unii Wolności znajdą się w Sejmie. Kolejnym zaskoczeniem dla mnie była niezwykle duża popularność Samoobrony.
     
     J.U.: Dlaczego tak się stało? Dlaczego Samoobrona stała się tak popularna i otrzymała prawie 10 proc. poparcia wyborców?
     W.M.: Myślę, że duże znaczenie miał tu jednak spadek popularności PSL, jego polityki rolnej, realizowanej w przeszłości. Druga sprawa to powodzenie pewnych ruchów radykalnych, które zachęciły wieś do protestów drogowych, a które wynikały nie tylko z samej chęci protestowania. W moim mniemaniu miały one charakter protestu związanego z bezsilnością w stosunku polityki prowadzonej wobec rolnictwa. Ale dziwnie się stało, że radykałowie zyskali aż taką popularność.
     
     J.U.: Radykalizm był do tej pory daleko w sondażach...
     W.M.: Drugim ugrupowaniem, które w pewnej mierze ma inklinacje radykalne, jest Liga Polskich Rodzin. Też zyskała dobry wynik wyborczy, czego nie może powiedzieć np. Platforma Obywatelska. Na dobrą sprawę to ugrupowanie straciło bardzo dużo i nie można powiedzieć, że wygrało. Wygrało jedynie w tym w sensie, że ma swoją reprezentację w parlamencie.
     
     J.U.: To gdzie podziały się głosy Platformy?
     W.M.: Głosy się przemieściły, prawdopodobnie trafiły do kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, częściowo Ligi Polskich Rodzin i wydaje mi się, że część jednak trafiła także do SLD i Samoobrony.
     
     J.U.: Czy Senat, w którym niedługo pan zasiądzie, wymaga zmian?
     W.M.: Trzeba by może zamienić Senat w izbę samorządową... Jestem zwolennikiem tego pomysłu. Ta izba generalnie wymaga zmian, być może rzeczywiście w stronę izby samorządowej. Musimy jednak pamiętać, że zmiany nie mogą nastąpić z dnia na dzień - tu konieczna jest zmiana ustawy zasadniczej, która jednoznacznie określiłaby rolę Senatu.
     
     J.U.: A jaką rolę - wg pana - powinien pełnić Senat?
     W.M.: Senat powinien odgrywać większą rolę w zakresie inicjatyw ustawodawczych, by nie miał charakteru jedynie recenzenta, ale by mógł wyspecjalizować się w kwestiach szczegółowych, być może związanych z Unią Europejską, współpracą zagraniczną czy Polonią na świecie.
     
     J.U.: Wydaje się, że Senat będzie miał duży potencjał, chociażby ze względu na osobowości, które zasiądą w fotelach tej izby parlamentu.
     W.M.: Oczywiście, są znane nazwiska: Olga Krzyżanowska, Edmund Wittbrodt, Longin Pastusiak i inni. To interesujący skład osobowy. Myślę, że ten intelektualny potencjał należy wykorzystać.
     
     J.U.: W związku z tym, że otrzyma pan mandat senatora, czy zrezygnuje pan z pracy w Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a jednocześnie z funkcji wiceprzewodniczącego i szefa komisji do spraw strategii. Kto pana ew. zastąpi?
     W.M.: Po wyborze - jak mówi ustawa - trzeba złożyć rezygnację z pracy w sejmiku. Kolejnym na liście z SLD jest Aleksander Dziedzic z Pasłęka...
     
     J.U.: Mieszkańcy naszego miasta zmartwią się rezygnacją elblążanina ze stanowiska w sejmiku...
     W.M.: Tak się stało, uważam, że dobór kadr w sejmiku powinien być jakoś inaczej ustalony... Nie sądzę wprawdzie, że pan Dziedzic będzie daleko od problemów Elbląga, no, ale jednak... Zdaję sobie sprawę, że samorząd ma wiele do powiedzenia. Udało mi się dokonać kilku zapisów, istotnych dla Elbląga.
     
     J.U.: Ale kto się teraz tym zajmie?
     W.M.: Myślę, że znajdą się tam jakieś siły. Ja osobiście chciałbym tego pilnować i przypominać, że Elbląg ma w województwie określone znaczenie.
     
     J.U.: Gdzie tkwi tajemnica pańskiego sukcesu wyborczego?
     W.M.: Zwycięstwo zawdzięczam przede wszystkim wyborcom, którzy mnie znają, wierzą i wiedzą, że moje działania są nacechowane troską o ten region. Takie były zawsze. Jako wojewoda miałem wpływ na to, co się działo. Okazuje się, że jestem osobą znaną chociażby poprzez udział w sejmiku wojewódzkim. Cieszę się, że tyle osób mnie poparło i wydało mi tak pozytywną ocenę. Chcę im za to bardzo gorąco podziękować.
     
     J.U.: Obawiał się pan chociaż trochę o swój wynik wyborczy?
     W.M.: Zawsze jest trema, bo przecież nigdy nie wiemy do końca, jak ludzie nas odbierają...
     
     
     Rozmowa ta zostanie wyemitowana dzisiaj o 17.30 w Telewizji Vectra El zaraz po Elbląskich Wiadomościach
Rozmawiała: Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wybór takich ludzi źle świadczy o nas - mieszkańcach Elbląga, ale przede wszystkim źle świadczy o Elbląskich mediach, które nie potrafią dotrzeć do tych wszystkich lewych machlojek, których autorami są tacy ludzie, jak Mańkut. Czy jakikolwiek reprezentant mediów zadał sobie trud chociażby zapytania Mańkuta o stan majątkowy? O to, czy to co posiada uzyskał legalnie? Ziemię, której prawdopodobnie jest właścicielem (chyba tysiąc hektarów, chyba po PGR Fiszewo-szczegóły nie do końca potwierdzone) miał wygrać w karty z naszym ekscelencją biskupem! Sprawdźcie, czy to prawda! Media tylko pobieżnie informują społeczeństwo o takich skandalach i dlatego tacy ludzie jak Mańkut idą do przodu! Zrozpaczony ps. informacje o tym fakcie, opisanym powyżej otrzymałem od pijanego księdza, który chciał zabłysnąć, że wspólnie z biskupem i Mańkutem grywa wieczorami w karty. Dla zainteresowanych podaję mój e-mail, w celu głębszej dyskusji na ten temat!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zrozpaczony(2001-09-28)
 • To chyba tylko plotki, jednak osobiście słyszałem, że Mańkut utrzymuje jakiegoś księdza alkoholika i nawet wynajmuje mu mieszkanie - nie wiem ile w tym prawdy! Wiem jednak, że nasz szanowny (czytaj - elbląski) kler utrzymuje lepsze stosunki (czytaj wprost i w przenośni!) z komunistami, niż z prawymi ludźmi. Wyjątkiem jest tu infułat Józefczyk, którego chyba wszyscy elblążanie szanują - ja też! Nie wiem, czy PortEl jest miejscem na plotki, ale w każdej plotce tkwi część prawdy! Czy teraz można się nie bać głosić takie poglądy. Tych wszystkich co się nie boją - również zapraszam do dyskusji!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Snieżka(2001-09-28)
 • A moim zdaniem... nie jest tak do końca z tym klerem i komunistami. Może kler pcha się na salony do komunistów, ale odwrotnie - NIE! Zobaczcie: www.portel.pl to znaczy, że komuniści nie lubią kleru!
 • Pomijajac plotki i pomowienia, nawet lektora tego wywiadu pokazuje, ze pan senator jest niewydarzony. Nic tez dziwnego, ze ma "treme". I jak tacy ludzie beda Elblag prezentowac?
 • Lepper,Mańkut-głupek i złodziej.Oto reprezentanci polskiego społeczeństwa w parlamencie.Pogratulować wyboru,ale jaki pan taki kram.W tym całym bajzlu byt zawsze kształtował świadomość,ale przecież po 50 latach tresury..... Towarzysz Mańkut wie o tym doskonale.
 • senat to przechowalnia dla tych którzy nie moga byc w sejmie. po co nam dwie izby tak jak po co 18 radnych we fromborku--ha ha ha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  janusz(2001-09-29)
 • Panie Mańkut. myślę, że rozpaczać powinien zacząć Pan dopiero po wynikach bo to poważny problem spełnić wszystkie dane bietnice wyborcze. Swoją drogą wybór Pana utwierdził moje przekonanie o poziomie elbląskich wyborców.
 • Do Admina i Pani Horn - czy te głosy dają Państwu coś do myślenia, czy może wskazane by było zorganizowanie Czata? Oczywiście z udziałem naszych elektów! :) Warto pociągnąć temat! Nawiasem mówiąc - media do roboty!!! Za coś Wam płacą!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mrówka(2001-09-30)
 • Sorry Mrówka, ty płacisz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Vistula(2001-10-01)
 • Ja również płacę, choćby za Internet,jak i kupuję gazety, oglądam TV, słucham radia, płacę abonament (!), co pośrednio stanowi moje finansowanie mediów. Myślę, że możemy wymagać od mediów, by informowały nas o faktach, media są właśnie od tego! Chyba, że nie chcą (media), by je słuchano, oglądano i czytano, a to jest absurdem - nie uważacie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mrówka(2001-10-01)
 • Szanowni Panstwo! To ze Ruch NIE nie lubi kleru nie znaczy to od razu ze Mańkut i odwrotnie sie nie lubią. A Pan Jachimowicz intrpretuje kartę organizacji pozarządowych wg swojego mniemania, on zresztą jest szefem zamieszania -czlonek Eswip, radny aws(pisze z malej litery aws)bo to zdrajcy, zlodzieje i bandyci panie Jachimowicz pan nalezy do ich grona:-)))))))))))PAN jest czlonkiem klubu radnych AWS-kleru pies!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Dlatego rozumie panska mentalnosc i slabosc do biskupa znanego z Moskwy(czytaj pan tygodnik NIE) a dowiesz sie pan o jego zabawach (czyli Biskupa tzw Śliwy)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krzysztof(2001-10-01)
 • Nie wchodz Pan w zadne układy z kościolem bo wyjdziesz jak...
Reklama