UWAGA!

W mroźne dni wolność może być zabójcza

 
Elbląg, Bezdomni wolą koczować "pod chmurką" niż schronić się pod dachem. Wybierają wolność i alkohol
Bezdomni wolą koczować "pod chmurką" niż schronić się pod dachem. Wybierają wolność i alkohol (fot. arch. nadesłana)

Policjanci, strażnicy miejscy i pracownicy socjalni rozpoczęli już objazd po miejscach, w których koczują bezdomni. Namawiają ich, by przynajmniej na czas zimowy przenieśli się pod dach. Niektórych ta propozycja skusi, gdy temperatura spadnie znacznie poniżej zera, ale problemem są ci, którzy za żadne skarby nie chcą wyrzec się wolności.

Jak co roku jesienią miasto przygotowuje zimową pomoc dla osób bezdomnych. Placówki, instytucje i służby jednoczą siły, by udzielić schronienia tym, którzy dachu nad głową nie mają. Do zarządców budynków, do działkowców, do organizacji skierowane zostały broszury, z których dowiedzieć się można, jakie placówki świadczą pomoc bezdomnym. Policjanci, strażnicy miejscy i pracownicy socjalni rozpoczęli w listopadzie patrole objazdowe do miejsc, w których bezdomni koczują. Doświadczenie lat poprzednich pokazuje, że niektórych propozycja schronienia się pod dachem skusi, gdy zetnie siarczysty mróz. Problemem są ci, którzy nawet w najzimniejszym czasie wolą pozostać na terenie działek, w pustostanach, w lesie. - A jak spożyją alkohol i się zabunkrują w jakimś odosobnionym miejscu? Może dojść do nieszczęścia – złowróży Wojciech Kawczyński ze straży miejskiej.
       Elbląskich bezdomnych doliczono się ok. 180. Będą jednak przybywać ci z ościennych gmin. Wszystkich na oku ma policja.
       - Miesięcznie legitymujemy bezdomnych kilkaset razy – mówi mł. insp. Robert Muraszko, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu. - Monitorujemy miejsca, w których przebywają.
       1 listopada zaczęła działać bezpłatna infolinia 800 165 320 dla osób bezdomnych. Przez całą dobę można uzyskać informacje o miejscach noclegowych, jadłodajniach i innych formach pomocy dostępnych w województwie warmińsko-mazurskim. Działą też ... strona internetowa dla bezdomnych.
       - To chyba jakiś żart – mówią policjanci. - Mało który bezdomny ma dostęp do telefonu czy komputera, za to większość doskonale wie, gdzie pomocy szukać. Problem w tym, czy zechcą.
      
      
       Informacja o instytucjach i organizacjach działających na terenie Elbląga, świadczących pomoc bezdomnym
       1. MOPS ul. Winna 9, tel. sekretariat: (55) 230-60-00, fax: (55) 230-60-02 email: mops@mops.elblag.pl
       2. Dom dla Bezdomnych ul. Nowodworska 49 tel. 232-69-60 236-13-31
       3. Pogotowie Socjalne ul. Królewiecka 102 tel. 234-11-41 – biuro 234-42-54
       4. Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej LAZARUS al. Grunwaldzka 85 tel. 642-99-89
       5. Polski Czerwony Krzyż Pl. Słowiański 13-14 tel. 232-52-58
       6. CARITAS Diecezji Elbląskiej ul. Zamkowa 17 tel. 232-66-09
       7. Straż Miejska ul. Winna 9 tel. alarmowy: 986 tel. 239-30-34/ 36 /38
       8. Departament Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych. Urzędu Miejskiego w Elblągu ul. Łączności 1 sekretariat: 239-30-46 dyrektor: 239-30-47 tel./fax.: 239-30-44
       9. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. całodobowy: 239-30-40,
       10. Komenda Miejska Policji Wydział Prewencji ul. Królewiecka tel. alarmowy: 997, 112 tel. 230-15-50/ 55.
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie macie większych problemów? Bezdomni byli, są i będą i to jest ich wybór. Uszczęśliwianie kogoś na siłę jest niestosowne.
 • Lepiej niech straz miejska zadba o bezdomne zwierzeta, ktore maja marne szanse na przetrwanie na mrozie niz o bezdomnych zuli,ktorzy wola korzystac z wolnosci i pic do nieprzytomnosci niz isc do noclegowni. Dla takich juz za pozno na pomoc. To sie nazywa selekcja naturalna.
 • Wiekszośc z nich to alkoholicy którzy przepili swoje zycie. Lepiej zadbac o zwierzeta które sa przez ludzi maltretowane
 • Niestosowne jest traktowanie ludzi gorzej od zwierząt panowie wyżej
 • Wiec twoim zdaniem pokornie pochylmy glowe i dbajmy o alkoholikow, ktprzy jednej doby bez % sobie nie odmowia bo wola amarene niz noc w cieplym? Daj spokoj. Moze przestanmy z utrzymywaniem prawdziwych zapijaczonych nierobow. Swoje skladki wole oddac na zwierzeta niz na pijakow z pod biedrony co chwile proszacych o jedzenie- ktore pozniej wala sie po chodnikach
 • Wziąć się lepiej za tych meneli na Zawadzie pod Biedronką i zrobić z nimi porządek. Nie można normalnie przejść i zakupów zrobić. Szczą i srają gdzie popadnie, zaczepiają wszystkich.
 • Bóg kocha wszystkich, nawet Judasza. .. ..
 • Mam pomysł. Niech ci, którym tak żal tych "MUSTANGÓW" zaproszą owych do swych domów na jedną tylko noc, pisać a zrobić to zupełnie co innego!!!
 • tolerancja ponad wszystko fajny widok ludzie spiacy pod golym niebem, 25 lat wolnosci :D jp. .. ta wolnosc ich wyzwoli niech tylko bedzie -20 C i borygo sie skonczy wystarczy kl stuthoff otworzyc i ich nie zabijac powiesic napis "wino was wyzwoli" i sami przeyjda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hitlerbis(2014-11-07)
Reklama