UWAGA!

W oczekiwaniu na…

 
Elbląg, Przystanków, przy których nie ma śmietników jest dwa razy więcej niż tych, gdzie taki kosz jest
Przystanków, przy których nie ma śmietników jest dwa razy więcej niż tych, gdzie taki kosz jest (fot. WS)

Wielu spędza tam sporą część swojego czasu, w drodze do pracy, szkoły czy przedszkola. Miejsce to należy do wszystkich i każdego z osobna, dlatego też warto, aby było czyste i zadbane. Żeby jednak tak właśnie było potrzebna jest jedna, bardzo prozaiczna rzecz – śmietnik. A tego na wielu przystankach autobusowych oraz tramwajowych brak. Zobacz, na którym przystanku kosza nie znajdziesz.

Są tacy, którzy śmieci wyrzucają na ulicę nawet wtedy, gdy śmietnik stoi tuż przed ich oczami. Ale są i ci, którzy śmiecić nie lubią i nie chcą, zwłaszcza w miejscach publicznych, takich jak przystanki autobusowe i tramwajowe.
       – Moim zdaniem na każdym przystanku powinien być śmietnik, bo ludzie, którzy wychodzą z autobusu mogą wyrzucić tam bilet czy papierek po cukierku – mówi pani Maria, która prawie od 40 lat dojeżdża do pracy codziennie, rano i po południu. – Może gdyby było ich więcej, a tych co są nie niszczono, to i my byśmy więcej dbali o czystość? – dodaje.
       – Mnie nie przeszkadza brak śmietników, bardziej interesuje mnie to, żeby ławeczka była czysta. A tak często nie jest, bo śmieci leżą właśnie na niej – mówi pan Zenon, który obecnie jest na emeryturze i dosyć często jeździ autobusami.
       – Pewnie, że taki śmietnik by się przydał – dodaje pan Piotr, który z komunikacji korzysta średnio raz w tygodniu i rusza zawsze z tego samego przystanku. Takiego, gdzie kosza nie ma – Jestem palaczem, ale staram się zawsze szukać miejsca, w którym mogę zgasić tego papierosa, wyrzucić niedopałek. Niestety, często takiego miejsca nie ma, więc rzucam go na ziemię.
       Jak się okazuje w Elblągu na 321 przystanków (249 autobusowych i 72 tramwajowych) tylko 126 posiada kosze na śmieci. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Z braku środków.
       Jak tłumaczy Michał Górecki z Zarządu Komunikacji Miejskiej, który jest podmiotem odpowiedzialnym za ustawienie koszy na odpady na przystankach, są one sytuowane na tych, z których korzysta znaczna liczba pasażerów.
       – Wyposażenie wszystkich przystanków w kosze na odpady, ze względu na ogromne koszty jest po prostu niemożliwe – dodaje Górecki.
       Dodatkową kwestią jest również fakt, że te, które już istnieją są po prostu niszczone.
       – Niestety, ostatnio dziewięć koszy zostało zdemolowanych, wskutek czego zostały zdemontowane – wyjaśnia Michał Górecki. – Tak jest między innymi na przystanku przy al. Tysiąclecia, przy ul. Królewieckiej niedaleko szpitala oraz na przystanku tramwajowym przy ul. Bema. Czekamy na nowe kosze i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mogli te braki uzupełnić.
       Być może, gdyby koszy było więcej, byłoby też więcej tych, którzy pokusiliby się o wrzucenie tam papierka. Jeśli nie ma takiej możliwości - łatwiej o wymówkę.
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Trzeba zaznaczyć że w wielu przypadkach śmietniki były jednak z niewyjaśnionych przyczyn, jacyś d. .. .e te śmietniki zniszczyli. Dla takich to jakies betonowe kubły by się przydały.
 • Co do brakujących przystanków to doliczmy przystanek w krasnym lesie jak autobus jedzie do Próchnika. Tam nie ma śmietnika i weź człowieku dbaj o środowisko jak mało pojemników jest. ZKM ustawi akurat. ZKM to siedzi i pierdzi w stołki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  pasażerka(2013-08-14)
 • a tak z innej beczki, kiedy przystanek tramwajowy przy pwsz doczeka sie wiaty przystankowej. Dużo osob z niego korzysta a nie ma gdzie sie schronic
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  ifjiifjikfj(2013-08-14)
 • ja często korzystam akurat z takiego przystanku, na którym kubła brakuje. .. i ze wstydem przyznam że papierek po gumie do żucia czy zużyty bilet lądują na chodniku, ale gdyby był śmietnik to co innego
 • dobrze że poruszyliście ten temat, może coś się zmieni
 • Nie bardzo rozumiem dlaczego na każdym przystanku nie ma pojemnika na śmieci. Mamy XXI wiek i pewne standardy powinny obowiązywać również zbetoniały ZKM.
 • Do gościa ale ty się człowieczku nudzisz w domku, do pracy synku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  Czytelnik_MOBI_2291(2013-08-15)
 • W Elblągu nie tylko na przystankach brakuje śmietników. Ich brak jest odczuwalny w całym mieście! Wg mojego punktu widzenia świata, za mało jest też ławeczek na ulicach.
 • Śmietniki jak najbardziej powinny być na każdym przystanku i niema się co tłumaczyć że koszty. Ale jakaś elementarna kultura chyba też istnieje bo wypiepszanie papierków petów czy biletów gdzie popadnie bo akurat pod rączką niema kosza to po prostu wiocha. Ludzie ogarnijcie się nie trzeba wielkiego wysiłku żeby jednak jakiś śmietnik znaleźć albo zabrać papierek do domu.
 • chcieliście prezydenta ze zbrojnego ramienia PISU to macie. .: droższe parkowanie, droższe bilety i śmietników brak. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Jurek....(2013-08-17)
 • Jaka tragedia ludzka, nie ma śmietnika na przystanku to wypier. .. papierek gdzie popadnie. No to trzeba być kompletnym idiotą i burakiem niewychowanym. Bo korony pospadają ludziom z głów jak wsadzą bilet niepotrzebny czy papierek w kieszeń i wyrzucą go w pracy, domu lub napotkanym 200-300m dalej śmietniku. Peta też nie można zgasić o podłoże i go przenieść w ręku do czasu napotkania śmietnika, czy to by ludzi aż tak upokarzało czy co? Czasami wydaje mi się, że w mieście żyje większy odsetek "wieśniaków" niż w samych wioskach.
 • nie ma śmietników dlatego miasto zasyfione, jak cały kraj z resztą!! Porażka! syf kiła i mogiła!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  korektore(2013-08-18)
Reklama