UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W świecie elbląskich Wikingów

Elbląg, W świecie elbląskich Wikingów
(fot. AD)

Fascynuje ich świat miniony, nie poprzestali jednak na zaczytywaniu się w historycznych podaniach. Grupa Truso – bo o nich mowa – to pasjonaci średniowiecznej przeszłości, którzy zainteresowani są „żywym odtwórstwem historii”. Chcą przybliżyć współczesnym wiedzę o tych, którzy przed wiekami zamieszkiwali tereny wokół naszego. Jakie działania podejmują, co udało się im osiągnąć – o tym opowiadał Wojciech Ławrynowicz podczas konferencji podsumowującej ubiegły rok.

Tym, którzy jeszcze nie wiedzą, czym jest Grupa Truso, Wojciech Ławrynowicz wyjaśnia: – Jesteśmy nieformalną organizacją zrzeszającą sześć drużyn wczesnośredniowiecznych, zainteresowanych historią odnalezionego Emporium Wikińskiego „Truso”. W sumie jest nas 110 osób: rzemieślnicy, wojownicy, zespół muzyczny itp. – wymienia wódz Woj, założyciel Drużyny Wikingów „Witland” – jednej z grup wchodzących w skład Truso. Oprócz tego w Grupie Truso działają: Drużyna Wikingów „Nidhogg” z Braniewa, „Gautar” – Grupa Młodych Archeologów z Brus, „Grupa Radnyna” z Pruszcza Gdańskiego, Drużyna Wojów Bolesławowych „Białozór” z Olsztyna, Drużyna Wikingów „Hrafnarnir” z Gdańska.
       Twórcom Grupy Truso zależy na wiernym odtworzeniu historii. Pomagają im w tym pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, którzy wspierają Grupę bogatą wiedzą merytoryczną. Nie do pominięcia jest także wkład archeologa Marka Jagodzińskiego w poszerzanie wiedzy o historii regionu i osady Truso. Liderzy grupy nawiązali współpracę z Towarzystwem „Pruthenia” w Olsztynie, Muzeum Historycznym i Muzeum Morskim w Gdańsku oraz z załogą łodzi „Welet”, która jest repliką łodzi z X wieku.
      
       Truso jak mercedes
      
Grupa Truso powstała niecałe trzy lata temu. Mimo młodego wieku, są już liczącym się stowarzyszeniem na scenie odtwórców historycznych: – Powoli stajemy się uznaną marką. Jesteśmy doceniani, nasze osiągnięcia wzbudzają szacunek. Można powiedzieć, że w naszym „światku” jesteśmy jak mercedes – chwali swoich kolegów Wojciech Ławrynowicz. Wódz Witlandu ma być z czego dumny – Grupa Truso niejednokrotnie zdobywała medalowe miejsca w prestiżowych turniejach bojowych i łuczniczych. Oprócz ubiegłorocznych sukcesów na turniejach sprawnościowych, Grupa Truso z powodzeniem sama organizowała czy też współpracowała przy tworzeniu imprez i spotkań. Wśród nich wymienić należy stworzenie Międzynarodowego Festiwalu „Wikingowie z Truso w Elblągu”, który to elblążanie mieli okazję odwiedzić na początku maja, czy też organizację elitarnej imprezy, jaką jest Festiwal Wczesnośredniowieczny w Braniewie – Althing. Grupa Truso współorganizowała IV Międzynarodowy Festiwal Historycznych Rekonstrukcji Epoki Wikingów „KAUP” oraz brała udział w innych, znaczących w kręgach historycznych rekonstrukcji, imprezach.
      
       Wikingowie ponownie odwiedzą Elbląg
      
W nowym roku Grupa Truso równie intensywnie będzie pracować nad utrzymaniem prestiżu swojej marki. Wśród wielu imprez, jakie w tym roku zamierzają zorganizować członkowie grupy, szczególnym znaczeniem cieszy się Międzynarodowy Festiwal „Wikingowie z Truso w Elblągu”. Elblążanie będą mogli spotkać się z działaczami Grupy oraz atrakcjami przygotowanymi specjalnie na tę okazję w dniach 8-9 maja.
       Wojciech Ławrynowicz zapewnia, że ten festiwal jest dla grupy wyjątkowo ważny: – To ma być nasza perła w koronie, „pokazówka”. Dlatego dokładamy wszystkich sił i środków, by ta impreza pięknie się rozwinęła. Jeśli obecna edycja nam się uda, będziemy starać się podążać w jej organizacji w stronę Festiwalu Słowian i Wikingów na Wolinie. Chcemy, by elbląski festiwal miał podobne, jak ten woliński, znaczenie i prestiż – zapowiada.
       Oprócz organizacji spotkań w aurze średniowiecznych zwyczajów, grupa Truso będzie brała udział w ważnych imprezach – zlotach miłośników historycznych rekonstrukcji. Sympatycy Grupy będą mogli, na przykład podczas wakacyjnych wojaży, spotkać jej członków między innymi podczas IV Zlotu Wojowników Słowian i Wikingów w Drohiczynie, na wspomnianym już Festiwalu wolińskim czy też podczas Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą. Ponad to Grupa planuje również pod koniec sierpnia wyprawę do Kijowa. A to tylko niewielka część z tegorocznych planów wyjazdowych Truso
      

 


       Jak zostać Wikingiem?
      
Zainteresowani nie tylko obserwacją działań Grupy Truso, ale i czynnym działaniem w jej szeregach, mogą wstąpić do grupy Witland. Jednak – jak uprzedza Wojciech Ławrynowicz – nie jest to takie proste: – Poszukujemy pasjonatów. Takich osób, które naprawdę kochają średniowieczną historię, które są zainteresowane życiem Wikingów. A oprócz tego chcielibyśmy widzieć kogoś, kto jest po prostu interesującym człowiekiem. Musi nam się pokazać z ciekawej strony. Zaznaczam, że jesteśmy grupą, która spędza ze sobą sporo czasu, dlatego kandydat na „trusowicza” musi wziąć to pod uwagę przed przystąpieniem do nas. Na razie udało się nam zebrać taką grupę ludzi, że gdziekolwiek byśmy razem pojechali, to zawsze po powrocie możemy powiedzieć jedno – było świetnie – powiedział wódz Witlandu.
       Ci, którzy czują, że spełniają wymogi wodza i są w stanie interesująco przedstawić się członkom grupy, mogą skontaktować się z Wojciechem Ławrynowiczem w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul F. Stefczyka 7/8.
      
      

Angelika Kosielska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • duże dorosłe ale dzieci
 • Prawdziwi wikingowie już wymarli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  do powiedzenia(2010-03-02)
 • ciekawe kiedy do wyborów wystartują :)))))
 • Ciekawe na jakich to turniejach Witland się tak odznaczył? A co do wikingów w Elblągu, szkoda gadać, mości Woj przyczynił się do rozwalenia co najmniej jednej z grup Elbląskich, o innych też zaginął słuch ale są tacy co pamiętają, Diabła, Mefisto i innych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  byłem, widziałem(2010-03-02)
 • Gratulacje Wojtku. Trzymam kciuki za Twoje plany i bogom dziękuję za Ciebie w Elblągu!
 • Nieprzystosowani społecznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sista_(2010-03-02)
 • żałosne za naszą kasę bawią się w wojów. Co z tymi głowami co miały być podane na tacy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  strzała w d..e(2010-03-02)
 • diabeł uciekł do kwidzynia, a meffis po ślubie (choć się zarzekał, ze nigdy kościelnego; P) uciekli nam. .. .a szkoda
 • Brawo Wojtek :) najważniejsze w życiu to znaleźć swoją drogę i zacząć nią iść :). Powinieneś starać się zwerbować jak najwięcej naszej młodzieży która w świecie kompa i neta zapomniała co to jest realne życie pełne niebezpieczeństw i wyzwań, a nic tak tego nie obrazuje jak życie średniowiecznych wojów. Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Grzegorz MERLIN(2010-03-02)
 • >duże dorosłe ale dzieci - no cóż ludzie mający jakąś pasję, wiem że "pasja prawdziwego dorosłego to picie i bicie żony", ale 10000x wolę ludzi pokroju Wojtka niż pokolenie JP.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  cpt. Bolo(2010-03-02)
 • złapać za ta kozia brodę i zaprowadzić do fryzjera - niech go ogoli, podstrzyze, obetnie i zrobi na kształt czlowieka a nie jakiegos koziego capa
 • Za jaką naszą kasę (może naszą klasę, hehe) ?? Dla niedouczonego kolegi powyżej -najpierw postaraj się coś zrozumieć, zanim to skrytykujesz. Dosyć krytykanctwa w naszym mieście. Szacuneczek dla całej grupy za ostrą reaktywację społeczności wikińskiej. Ciężka droga jeszcze przed wami - jeśli myślicie wciąż poważnie o reaktywacji PRAWDZIWEGO Truso. Ludzie z branży zdają sobie sprawę, że byłaby to niezła perełka w skali kraju a i Europy, gdyby się dobrze postarać. .. ale tzw. władze pewnie długo jeszcze tego nie zrozumieją (nie mówiąc o potencjalnych sponsorach, partnerach. .. ) W każdym razie, kolejny krok zrobiony i dzięki takim ludziom można uwierzyć we własne siły. Taka Justysia Kowalczyk też pokazała, że z górskiej wioski (ciężką pracą) można zajechać wprost na najwyższe podium światowej ligi - i o to właśnie chodzi! :) respekt
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wiewiór(2010-03-02)
Reklama