UWAGA!

W swoje święto oprowadzają młodzież po starówce

 Elbląg, W swoje święto oprowadzają młodzież po starówce
(fot. RG)

W Elblągu działa 20 przewodników turystycznych, zrzeszonych w kole działającym przy oddziale PTTK. Dzisiaj obchodzą swoje święto i z tej okazji oprowadzają uczniów elbląskich szkół podstawowych i średnich po Starym Mieście śladami Mikołaja Kopernika.

Elbląskie Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych działa od 1961 roku. Pierwszym licencjonowanym przewodnikiem był Ryszard Gierzyński, geograf, krajoznawca i nauczyciel Liceum Ekonomicznego, po jego śmierci koło wybrało go na swojego patrona.

- Obecnie mamy 20 przewodników zrzeszonych w kole. Organizujemy różnego rodzaju wycieczki, znany cykl „Sobota z przewodnikiem”, wycieczki PTTK za miasto, ale też różnego rodzaju imprezy charytatywne i społeczne – mówi Leszek Marcinkowski, prezes Koła.

 

21 lutego przewodnicy turystyczni na całym świecie obchodzą swoje święto, które zostało ustanowione 34 lata temu podczas konwencji w Nikozji. Elbląscy przewodnicy postanowili z tej okazji zaprosić na wycieczkę uczniów szkół podstawowych i średnich, oprowadzając ich po starówce śladami Mikołaja Kopernika i przybliżając historię miasta.

- Robimy to społecznie. To dla nas okazja do pokazania naszej pracy, przedstawienia się. Przybliżamy młodzieży nasze miasto i jego historię, zabytki i architekturę. W wycieczkach weźmie udział w sumie około 200 osób – dodaje Leszek Marcinkowski. – Działamy, jak widać, cały rok. Nie tylko w sezonie turystycznym.

Przewodnicy przyznają, że po pandemii ruch turystyczny odżył. – Widzimy to szczególnie po statystykach informacji turystycznej. W ubiegłym roku mieliśmy ponad 40 tysięcy turystów. Do Elbląga przyjechało też bardzo dużo wycieczek, które oprowadzaliśmy – dodaje prezes Koła Przewodników i Pilotów Turystycznych im. Ryszarda Gierzyńskiego.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Starówka to była w Elbing teraz to pseudostarowka przypominająca tandetny Autohandel
  • Starówka w Elblągu - Coś tu cicho... za cicho. O patrz - wyjący wiatr toczy te pustynne krzewy ulicami wymarłej starówki.
  • @Art :) - Może rzeczywiście nie jest to klasyczna starówka, ale takowe są też np. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu itd. Jedyną ocalałą z okresu II wś. ma Kraków, ale to tylko dzięki Armii Czerwonej. Ww wspomnianych miastach też tamte starówki wybudowano prawie od podstaw i specjalnie nikt się tym nie przejmuje, ani nie dyskredytuje ich walorów architektonicznych. Są piękne, a i ta elbląska też jest, i na pewno będzie urocza. To miejsce już ma swój klimat, bo każdy jej szczegół to jakaś tam perełka, czego w żadnym wypadku nie można powiedzieć o współczesnych, nowoczesnych budowlach. Nasz elbląska nie zasługuje może na nazwę "starówka", ale za 100 czy więcej lat tak już będzie. Im będzie starsza, tym piękniejsza. Doceni to pokolenie, które będzie miało więcej wrażliwości na piękno, niż współcześni malkontenci... :)
Reklama