UWAGA!

W weekend tłumy uchodźców odwiedziły placówki ZUS 

 Elbląg, W weekend tłumy uchodźców odwiedziły placówki ZUS 
Fot. Anna Dembińska (arch. portElu)

W czasie minionego weekendu w placówkach ZUS na Warmii i Mazurach złożonych zostało prawie 1400 wniosków o świadczenie 500+ (300 wniosków z terenu Oddziału ZUS w Elblągu i prawie 1100 z Oddziału w Olsztynie). Od soboty ZUS udostępnił wersję PUE, która umożliwia założenie indywidualnego konta a następnie jego obsługę osobom posługującym się językiem ukraińskim. Nowa funkcjonalność platformy ZUS została przygotowana specjalnie dla uchodźców z Ukrainy.

- W czasie tych weekendowych dyżurów, które pełnili nasi pracownicy uchodźcom zakładane były konta na naszej platformie internetowej i składane wnioski o wypłatę z programu 500+ - mówi Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS na Warmii i Mazurach.

Według rzeczniczki niektórzy klienci przychodzili już z założonym kontem na PUE ZUS po to żeby potwierdzić tożsamość i złożyć wniosek o wypłatę 500+. Do założenia konta potrzebny jest numer PESEL, adres email, polski numer telefonu oraz dokument potwierdzający tożsamość (paszport).

- Samodzielne założenie konta nie jest trudne tym bardziej, że w czasie zakładania konta na PUE jest możliwość wyboru języka. Konto można, więc założyć samodzielnie a jeśli ktoś ma z tym problem może przyjść do ZUS – zapewnia Anna Ilukiewicz

Rzeczniczka przypomina, że po samodzielnym założeniu konta na PUE ZUS trzeba je jednak potwierdzić w uprawnionej do tego instytucji lub podczas wizyty w ZUS. Najlepiej zrobić to przez swój profil zaufany gdyż wtedy nie jest konieczna wizyta w ZUS żeby potwierdzić swoją tożsamość.

- Taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna gdyż po aktywacji konta uzyskuje się dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym – mówi Ilukiewicz

- W naszych placówkach są specjalne stanowiska, przy których obsługiwani są uchodźcy. Na miejscu jest także tłumacz, który pomaga tym osobom – dodaje rzeczniczka

Do dyspozycji klientów jest także specjalna infolinia w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o te osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Wśród osób obsługujących infolinię są także uchodźcy z Ukrainy.

Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8: 00 do 18: 00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl.

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama