
Tych elblążan, którzy nie wybrali się jeszcze na wakacje oraz odwiedzających nasze miasto turystów zapraszamy pod Bramę Targową. Tu w okresie wakacyjnym pracownicy elbląskiego muzeum czekają z atrakcjami nawiązującymi do historii dawnego grodu krzyżackiego.
W Bramie Targowej, w specjalnie przygotowanej sali, dziewczynki mogą przebrać się za księżniczki lub damy dworu, a chłopcy przywdziać hełm czy rękawice prawdziwego rycerza. Piętro wyżej można obejrzeć wystawę zdjęć przedwojennego Elbląga: - W okresie wakacyjnym od lipca do końca sierpnia tutaj pod Bramą i w Bramie można spotkać pracowników elbląskiego muzeum – mówi edukator Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Piotr Adamczyk. – Specjalnie dla dzieci przygotowaliśmy spotkania pt. „Brama do przeszłości”, w ramach których w okolicy Bramy pokazujemy kilka różnych zabaw, dawnych i tych bardziej współczesnych. Dzieci mogą zagrać w badmintona, serso, ringo. Są też bardziej zapomniane dyscypliny jak kręgle średniowieczne. Można sobie zrobić zdjęcie w dybach, a mamy ich dwa rodzaje: na głowę i na nogi. W samej Bramie jest sala dziecięca, w której można przymierzyć starodawne stroje, hełmy czy rękawice rycerskie. Można też przebrać się w strój krzyżaka. Dodatkowo w okresie wakacyjnym został otwarty poziom widokowy z okrągłym oknem, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Ci, którzy chcą przypomnieć sobie historię legendarnego Piekarczyka, mogą przyjść pod Bramę o godz. 12.30. Tam od poniedziałku do piątku edukatorzy z elbląskiego muzeum przeniosą zainteresowanych w dawne czasy krzyżackie: - Codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 12.30 dla osób chętnych organizujemy oprowadzanie po Bramie Targowej, opowiadamy też legendę o Piekarczyku, a potem kontynuujemy spacer do Ratusza Staromiejskiego, gdzie kończymy opowieść przy makiecie, którą podarował pan Hans Pfau – mówi Piotr Adamczyk. - Muszę przyznać, że wczoraj nie było chętnych na tę krótką wyprawę. Natomiast w piątek znalazło się kilka osób. Miejmy nadzieję, że w najbliższych dniach zainteresowanie będzie większe. Wszystko zależy od pogody, jak jest deszczowo, ludzi przychodzi mniej. Większe zainteresowanie jest natomiast grami i zabawami. Dzieci chętnie korzystają z przygotowanych gier.
To nie koniec atrakcji - w każdy wakacyjny poniedziałek miłośnicy historii mogą usłyszeć „Opowieści o przeszłości”: - W każdy poniedziałek o godz. 10.30 prezentowane są w Bramie wykłady dotyczące historii Elbląga i nie tylko – mówi Piotr Adamczyk. - Najbliższy wykład będzie dotyczył higieny. Wczoraj odbył się wykład o świecie wycinanek w tradycji ludowej. Pierwszy wykład dotyczył wojennej propagandy w filmie animowanym. 22 lipca będzie wykład poświęcony wydarzeniom grudniowym roku 1970.
Poniedziałek 22 lipca wprowadzi turystów w klimat czasów PRL-u. Datę wybrano nieprzypadkowo. Tego dnia, oprócz wykładu poświęconego tematowi grudnia 1970 roku, będzie wystawa przedmiotów z tamtych lat, w tym zabawek i dawnych gier podwórkowych: -W lipcu będziemy przygotowywali tydzień PRL-owski – mówi pracownik muzeum. - Będą gry w ciupy, w kapsle, granie w gumę pod Bramą. W Bramie będzie też mała wystawa zabawek i sprzętów PRL-owskich.
W kolejne wakacyjne poniedziałki elbląskie muzeum proponuje:
15 lipca: "Myć się czy nie myć. O higienie na przestrzeni dziejów słów kilka", Piotr Adamczyk
22 lipca: "Elbląg w grudniu 1970 roku", Tomasz Gliniecki
29 lipca: "Imperium stoczniowe Ferdynanda Schichaua", Tomasz Gliniecki
5 sierpnia: "Powstanie warszawskie w muzyce i elbląskich wspomnieniach", Tomasz Gliniecki
12 sierpnia: "Tradycje pieśni legionowej", Tomasz Gliniecki
19 sierpnia: "Franza Komnicka samochody z Elbląga", Tomasz Gliniecki
26 sierpnia: "Elbląskie ślady z września 1939 roku", Tomasz Gliniecki.