[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS

Na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona - od 1 marca 2010 r. - waloryzacji emerytur i rent, podwyższenia świadczeń najniższych oraz dodatków do emerytur i rent.

Obok emerytur i rent wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych waloryzacji podlegać będą także świadczenia zlecone do wypłaty Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (między innymi renty inwalidów wojennych i wojskowych). Świadczenia te do końca 2006 r. wypłacane były z FUS i podlegały refundacji z dotacji celowej budżetu państwa. Od 2007 r. świadczenia te finansowane są z odrębnego rozdziału wydatków budżetu państwa.
      
       Kto otrzyma podwyżkę?
       Szacuje się, że w wyniku waloryzacji podwyższone zostaną emerytury i renty, które wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pobierane przez około 7,7 mln emerytów i rencistów (bez osób pobierających renty socjalne), w tym około 0,2 mln osób otrzymujących emeryturę bądź rentę z FUS łącznie ze świadczeniem rolniczym.
      
       Na czym polegać będzie podwyżka?

       Waloryzacja świadczeń dokonana będzie poprzez pomnożenie kwoty emerytury i renty przez wskaźnik waloryzacji. Zgodnie z komunikatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 lutego 2010 r. wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2010 r. wynosi 104,62%.
       Przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji podwyższona zostanie również podstawa wymiaru waloryzowanych świadczeń.
       Zgodnie z ustawą o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin podwyżka rent inwalidów wojennych i wojskowych będzie polegać na przemnożeniu podstawy wymiaru przez wskaźnik waloryzacji 104,62%, a następnie na obliczeniu kwoty świadczenia według odpowiednich stawek, właściwych dla danego rodzaju renty.
      
       Nowe wysokości świadczeń najniższych
       Od 1 marca 2010 r. zostaną również ustalone nowe wysokości świadczeń najniższych. Podwyższenie ich nastąpi poprzez pomnożenie obowiązujących kwot przez wskaźnik waloryzacji - 104,62%.
       W związku z tym od 1 marca 2010 r. kwoty świadczeń najniższych wzrosną:
       • emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna o 31,19 zł, z 675,10 zł do 706,29 zł,
       • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy o 23,99 zł, z 519,30 zł do 543,29 zł.
       • Kwoty najniższych rent przysługujących na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych stanowią 120% kwot świadczeń najniższych, o których mowa wyżej i wzrosną:
       • renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renta rodzinna wypadkowa o 37,43 zł, z 810,12 zł do 847,55 zł,
       • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową o 28,79 zł, z 623,16 zł do 651,95 zł.
      
       Nowe wysokości dodatków
       Jednocześnie z podwyżką emerytur i rent od 1 marca nastąpi waloryzacja wskaźnikiem 104,62% dodatków pielęgnacyjnych, dodatków dla sierot zupełnych, dodatków kombatanckich, dodatków kompensacyjnych, dodatków za tajne nauczanie, świadczeń pieniężnych dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych, świadczeń pieniężnych przysługujących osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR, świadczeń w wysokości dodatku kombatanckiego, a także świadczeń pieniężnych przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych. Wysokości tych dodatków i świadczeń po waloryzacji będą wynosiły:
       - Dodatek pielęgnacyjny, dodatek za tajne nauczanie 181,10 zł
       - Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji 271,65 zł
       - Dodatek dla sieroty zupełnej 340,39 zł
       - Dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego 181,10 zł
       - Dodatek kompensacyjny 27,17 zł
       - Świadczenie pieniężne dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych - w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy od 9,08 zł do 181,10 zł
        Świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR - w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy od 9,08 zł do 181,10 zł
        Świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych 593,28 zł
      
       O ile wzrośnie przeciętne świadczenie wypłacane przez ZUS?
       Szacuje się, że w efekcie waloryzacji emerytur i rent oraz dodatków pielęgnacyjnych i dla sierot zupełnych przeciętne świadczenie emeryta/rencisty (któremu świadczenie wypłaca ZUS) wzrośnie o około 70 zł, przy czym:
       • przeciętna emerytura wzrośnie o około 75 zł,
       • przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy wzrośnie o około 55 zł,
       • przeciętna renta rodzinna wzrośnie o około 64 zł.
      
       Ile będzie wynosiła przeciętna emerytura/renta wypłacana przez ZUS?

       Szacuje się, że po waloryzacji, w marcu 2010 r. przeciętna emerytura/renta wypłacana przez ZUS wyniesie około 1 588 zł (łącznie z kwotą okresowej emerytury kapitałowej), przy czym:
       • emerytura - około 1 698 zł,
       • renta z tytułu niezdolności do pracy - około 1 265 zł,
       • renta rodzinna - około 1 474 zł.
      
       Od jakiej kwoty bazowej będą przyznawane emerytury i renty od 1 marca 2010r.?

       Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych kwota bazowa wynosi 100% przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim roku kalendarzowym.
       Od 1 marca 2010 r. wysokość kwoty bazowej wynosić będzie 2 716,71 zł.
      
       Szacunkowy miesięczny skutek finansowy waloryzacji
       Szacuje się, że miesięczny skutek waloryzacji emerytur i rent wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (bez rent socjalnych) wyniesie około 516 mln zł (w tym szacunkowy miesięczny skutek waloryzacji emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyniesie około 510 mln zł), natomiast łączny miesięczny skutek waloryzacji z uwzględnieniem waloryzacji wszystkich dodatków oszacowano na około 535 mln zł.
       Na zasadach analogicznych jak emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zwaloryzowane zostaną również emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty socjalne oraz zasiłki i świadczenia przedemerytalne
      
       Szacunkowy miesięczny skutek waloryzacji wymienionych wyżej świadczeń wyniesie około 12,7 mln zł.
      
Karina Podlaszewska, Oddział ZUS w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Wstyd i hańba, tyle kasy biorą darmozjady!!!!!
  • Do przedmówcy. Darmozjady to ci co piją piwo za rentę mamusi czy babci, a emeryci czy renciści to są ludzie którzy ciężko pracowali w systemie komunistycznym. Brak rozumku ? Jestem takim darmozjadem, który stracił zdrowie za komuny i teraz ja darmozjad mam 460 zł renty, i żadnych możliwości podjęcia pracy. Nie mam też ogródka. Mam wykształcenie i mógłbym zarabiać 5 razy tyle i żyć godnie ale system nie leczył mnie wtedy, nie leczy mnie dziś. Mam przepracowane 20 lat, i jestem według ciebie darmozjadem, w takim razie nie życzę ci takiego zdrowia na silnych lekach przeciwbólowych i takich łatwych pieniędzy. Jeżeli macie trochę rozumu to zanim coś napiszecie zastanówcie się.
  • Mądre słowa. Podziękujmy tym co rządzili przez wszystkie te lata powojenne - za ZUS, oraz tym którzy teraz rządzą. Teraz to jest prawdziwa wylęgarnia darmozjadów nie pracujących lub też pracujących na czarno. To wasze pokolenie będzie największą zakałą społeczeństwa, nieliczni, najmądrzejsi wypracują sobie przyszłość w Alpach na nartach, czy nad Adriatykiem wakacje.
  • Naucz się chłopczyno czytać, DARMOZJADY MAM NA MYSLI ZAKŁAD UBEZPIECZEN SPOLECZNYCH!!!!!Autor pierwszego komentarza.
  • Do autora pierwszego komentarza- A ile oni kasy biorą?Chyba że ci na górze to się zgodzę. Nawet nie wiesz jaka to niewdzięczna praca!
Reklama