UWAGA!

Ważna informacja dla osób niepełnosprawnych

 Elbląg, Ważna informacja dla osób niepełnosprawnych
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

W dobie pandemii koronawirusa orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zachowują ważność. W jakich przypadkach? O tym informuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. 

Na podstawie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych  oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zachowują ważność w przypadku:

1. Gdy wniosek o wydanie  orzeczenia o ponowne ustalenie niepełnosprawności  został  złożony w terminie od 9 grudnia  2019 r. do 8 marca 2020 r., w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Elblągu.  
       Przykład: orzeczenie  było  ważne  do 29 .02.2020r.,osoba zainteresowana  złożyła  wniosek o ciągłość  orzeczenia  w dniu 3  lutego 2020r., w tym  przypadku  orzeczenie zachowuje ważność.

2. Gdy ważność orzeczenia upływa w terminie od dnia wejście w życie w/w ustawy  tj. od dnia 8 marca 2020 r.  orzeczenie zachowuje ważność bez konieczności składania ponownego wniosku.
       Przykład: orzeczenie było ważne do 30.03.2020 r.,w tym  przypadku orzeczenie zachowuje ważność bez konieczności złożenia wniosku w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o  Niepełnosprawności  w Elblągu.

Orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zachowują ważność  do upływu 60. dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej  niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

W związku z zachowaniem ważności orzeczeń na powyższych zasadach Karty Parkingowe zachowują ważność bez konieczności składania wniosku do 60.dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

 

Ważne: Osoba zainteresowana złożeniem wniosku o wydanie orzeczenia np. po raz pierwszy lub na zmianę  stanu zdrowia  druki może  pobrać  ze strony internetowej  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu.
       Komplet dokumentów:
       - wniosek (podpisany przez  wnioskodawcę we wskazanych rubrykach)
       - zaświadczenie  lekarskie (ważne 30 dni od daty  wystawienia)
       - dokumentacja medyczna potwierdzająca aktualny stan zdrowia zgodnie z rozpoznaniem  chorób zasadniczych
       Komplet dokumentów można złożyć do skrzynki mieszczącej się w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Winnej 9, lub przesłać pocztą na adres Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności  ul. Zamkowa 16A.

Wniosków nie należy składać za pośrednictwem internetu.

MOPS
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama