UWAGA!

Więcej jerzyków

 Elbląg, Budki lęgowe na Zawadzie
Budki lęgowe na Zawadzie (fot. Michał Skroboszewski)

Jerzyk to brunatnoczarny ptak, który w swoim menu ma również komary. Grupa mieszkańców Elbląga chciałaby zwiększyć populację tych ptaków w naszym mieście. W tym celu zbierają pieniądze na nowe budki lęgowe. Zobacz zdjęcia.

Jerzyk – jak informuje portal ptaki.info - jest uważany za najlepszego lotnika wśród ptaków. Ma brunatnoczarne ubarwienie z niewielkim rozjaśnieniem na gardle. Kolejną cechą szczególną są długie, wąskie, sierpowate skrzydła i rozwidlony ogon. Jerzyki niemal całe swoje życie spędzają w locie. Mają tak małe nogi, że nie potrafią sprawnie chodzić i mają ogromne trudności z wystartowaniem do lotu z ziemi.

Z punktu widzenia człowieka jerzyk jest pożytecznym ptakiem ze względu na swój jadłospis. Ptak ten żywi się drobnymi, latającymi owadami. Jeden ptak może w ciągu doby  zjeść nawet 20 tys. owadów w tym komarów i meszek. 

W Elblągu budki lęgowe dla jerzyków zamontowała m.in. spółdzielnia Zakrzewo w wieżowcach poddanych termoizolacji. W ubiegłym roku informowaliśmy o zamontowaniu na terenie spółdzielni 155 budek dla takich ptaków jak wróbel, kopciuszek, kawka, jerzyk. Koszt wykonania, dostawy i montażu budek w sześciu wieżowcach wyniósł 9,5 tys. zł.

Wiemy, że jerzyki zamieszkują też inne budynki w Elblągu. Grupa mieszkańców naszego miasta chciałaby zwiększyć populację tego ptaka w Elblągu. W tym celu założyli zbiórkę na popularnym portalu crowdfundingowym. „Dzięki montażowi dużej ilości budek lęgowych, ptactwo powinno w dużej mierze wyeliminować komary z okolicy. Co więcej, budki nie tylko są użyteczne dla zachowania zdrowego ekosystemu, ale czarują również wyglądem. Chcemy zebrać 4500 złotych - za te środki kupimy oraz przekażemy budki lęgowe spółdzielniom i wspólnotom na terenie naszego miasta.” - piszą organizatorzy na stronie zbiórki.

Do dziś zebrano 247 zł. Do końca zbiórki zostało 47 dni. Wpłacać można tutaj.

 

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Lubię jeżyki :)
 • Lubię też Jerzyki :)
 • Więcej kup na samochodach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  43
  Kierownik(2020-05-14)
 • No to do dzieła panie radny "obniżka"Tomczyński. Czyż do wyborów nie szedłeś pan z hasłem zmniejszenia diet radnych, więc pokaż że nie działałeś na pokaz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  1
  wicia(2020-05-14)
 • Jerzyki czyzyki i wróble. Ptasie miasto. Brakuje jeszcze Bocianów i krukow. .. a te jak wiadomo oka nie wykolą.
 • Dobra inicjatywa :)W ciągu kilku dni wpłata będzie ode mnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  2
  Andrzej79(2020-05-14)
 • szczym do ludzi, pare dziupli to kazdy moze sobie postawic i sie chwalic, zrobic sciane z lisci to juz jest cos
 • Co do SM Zakrzewo taki był wymóg BOŚ przy kredytowaniu termomodernizacji. Ciekawe kto je będzie konserwował i naprawiał na takich wysokościach i z czyich pieniędzy, bo z czasem będą się rozsypywać i zabrudzać elewację.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  10
  Akcja Słup .(2020-05-14)
 • W Elblągu teraz jest najwięcej dzięciołów. Do tego chodzą masowo po naszych ulicach, parkach i skwerach, a nawet niektóre bez żenady włażą do sklepów. W ogóle niczym się nie przejmują i całkowicie ignorują ludzi, bo ci w tych miejscach mają maseczkami zakryte usta i nos. Niektóre dzięcioły prezentując swoje okropne dziobonosy dodatkowo poniżają tych z maseczkami traktując ich jako bojaźliwe osoby, pozbawione w przeciwieństwie do nich, trzeźwego myślenia, a nawet rozumu.
 • Jerzyki są przepiękne! Dla mieszkańców miast Jerzyk powinien być ptakiem najważniejszym - perłą w koronie. Spędza z nami zaledwie 4 krótkie letnie miesiące, ale jakie to miesiące!
 • Jerzyki są w Polsce gatunkiem chronionym. Kiedyś gniazdowały w skałach i wysokich drzewach, ale od kiedy człowiek zaczął budować domy, Jerzyk na swoje gniazda wybiera ludzkie siedliska. Wykorzystuje różne ich zakamarki – pod dachówkami, za rynnami, w szparach między cegłami lub płytami betonu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Julia445(2020-05-14)
 • Super, w centrum przydałoby się też trochę budek. W okolicy Winnej i Tysiąclecia jest dużo małych ptaszków, które siadają na oknach i balkonach.
Reklama