UWAGA!

Wielkanoc na majówkę

 Elbląg, Wielkanoc na majówkę
fot. AD (arch. portEl.pl)

Majówka dla prawosławnych i grekokatolików minie pod znakiem świąt Wielkiej Nocy. W tym roku święta te obchodzone są aż pięć tygodni później niż w kościele rzymskokatolickim. Choć obrzędy są do siebie zbliżone, to święta w obrządkach wschodnich różnią się między innymi tym, że trwają trzy dni.

Katolicy świętują Wielkanoc w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca (po 21 marca). U prawosławnych i grekokatolików musi być spełniony jeszcze jeden warunek – niedziela wielkanocna musi wypadać także po zakończeniu Paschy żydowskiej, która również jest świętem ruchomym. I to właśnie stąd bierze się różnica dotycząca czasu.
       Na pierwszy rzut oka święta nie różnią się od tych obchodzonych przez kościół rzymskokatolicki. W obrzędach wschodnich, tak jak u katolików wierni malują pisanki, w sobotę święcą pokarmy, a w niedzielę po nabożeństwie udają się do domów na śniadanie wielkanocne. Ważną różnicą jest to, że wierni prawosławni i grekokatolicy w czasie tych świąt wspominają zmarłych i odwiedzają ich groby. Różnice tkwią również w szczegółach obrządków. Przed wyjściem na procesję kapłan otwiera Carskie Wrota – główne drzwi w ikonostasie, które otwarte są przez cały następny tydzień, jako symbol tego, że Chrystus przez swoje zmartwychwstanie otworzył wszystkie drzwi, także bramę do nieba.
       Wszystkim wiernym chrześcijanom Kościołów Wschodnich życzymy radosnych i spokojnych świąt, spędzonych w gronie rodziny.
      
K
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • pogodnych świąt wielkanocnych, nienawiść to nic dobrego elblążanka.
 • a ja jestem ciekawa jak będzie wyglądała cerkiew kiedy dokończą jej budowę - wygląda pięknie !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  maria.maria(2016-04-30)
 • Niech najpierw Ukraińcy przeprasza za Wołyń za to ze wyrzneli w pień 200 tys polakow i to w bestialski sposob zatluczeni palami dzieci przybite jezykami do stolow kobiety gwalcone na oczach rodziny rozrywane polki na zywca po przywiazaniu do koni zobaczcie te zdjecia sa w internecie! Katyń to przy tym "bajka".
 • To są prawdopodobnie potomkowie morderców Polaków z Wołynia i Małopolski wschodniej,którzy swym ofiarom kradli dokumenty i na ich podstawie mogli zamieszkać w Polsce!!!Przez długi okres czasu nie wychylali się ze swoją wiarą i dopiero teraz budują cerkiew...hmmm ciekawe czy ich popi tutaj też święciliby siekiery i nasyłaliby swych wiernych na Polaków???!!!
 • powinni cie zeslac za takie komentarze. Wstyd!!
 • Prawda w oczy kole???????
 • Tak niektórzy z nich to są Ci właśnie potomkowie jakbyś znał historię to byś wiedział skąd oni się wzięli na tych ziemiach po 45 roku akcja Wisła mówi to coś tobie ? Pewnie nie. Nawet do lat 50 oni mieli zakaz osiedlania się w miastach o tym też nie wiesz pewnie .
 • Jak tak czytam te komentarze to wierzyć mi się nie chce, że są jeszcze na tym świecie tacy kretyni jak ci co piszą takie brednie.
 • Myśle,że cerkiew,kiedy będzie ukończona ,z pewnością stanie się perełką sakralną w Elblagu.Na ten moment robi ogromnie wrażenie..
 • A Ja jestem ciekawy dlaczego skasowano mój wpis który pewnie daje do myślenia o sposobie w jaki sposób ci Ukraińcy dostali się do Polski czyli kradną dokumenty Polskim ofiarom zbrodni wołyńskich!!!A bredzenie o tym że są z akcji Wisła jest niedorzeczne,bo to byli łemkowie z których większość nie uważa się za Ukraińców i osiedlano ich na mazurach a nie pod elblągiem! !!Poza tym łemkowie też mają swoje za uszami wspomagając socjopatów z upa !!!
 • Drogi MonteMarco, przykro się czyta to, co tutaj wypisujesz. Obok internetowych artykułów i zdjęć o Wołyniu radziłabym przeczytać parę KSIĄŻEK o akcji Wisła. Nie wypieramy się Wołynia. Ale czy naprawdę nawet przy okazji świąt musi znaleźć się kretyn, który w kółko będzie wałkował jeden temat? Szkoda, że nie znasz historii. Historii tych, którzy przeżyli to wszystko. Jestem Ukrainką. Jestem tutaj, bo moją rodzinę wysiedlono w akcji Wisła. Nikt z mojej rodziny nie miał żadnego polskiego kradzionego paszportu. Nie chcieliśmy tu być. Ale nie mieliśmy wyboru. Z resztą. .. za długo by opowiadać. A Ty i tak nie będziesz chciał tego słuchać. Będziesz krzyczał, że nas nienawidzisz. Bo tak. Przykro.
Reklama