UWAGA!

Wierni przeszli przez miasto w drodze krzyżowej

 Elbląg, Wierni przeszli przez miasto w drodze krzyżowej
(fot. Michał Skroboszewski)

Setki wiernych wzięły udział w środę wieczorem w drodze krzyżowej, która wiodła ulicami Elbląga. Procesja prowadziła od kościoła przy ul. Robotniczej do katedry św. Mikołaja. Zobacz zdjęcia.

To pierwsza tak duża procesja drogi krzyżowej po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Wierni, idąc ulicami Elbląga (m.in. ul. Brzozową, płk. Dąbka, 12 Lutego), rozważali mękę Chrystusa, przechodząc symboliczną drogę z krzyżem, nawiązując do 14 zdarzeń z nią związanych. Rozważaniom przewodził ks. prof. Marek Karczewski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu.

Jak czytamy w tygodniku "Niedziela", z relacji pozaewangelicznych wiadomo, że droga skazanych na ukrzyżowanie przebiegała najruchliwszymi ulicami miasta. Nieśli oni zazwyczaj tylko poprzeczną belkę krzyża, umieszczaną na stałym, pionowym palu. Miejscem straceń było niewysokie wzniesienie, ok. 5 m, poza murami Jerozolimy, zwane po aramejsku Golgota, określane jako Calvaria, czyli Czaszka". W Polsce kult Drogi Krzyżowej zaczął się wyodrębniać w XVI w.

red.

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama