UWAGA!

Wieża i kanał przyciągają turystów

Odnowiony Kanał Elbląski, punkt widokowy na wieży katedry – te atrakcje mogą przyciągnąć do Elbląga więcej turystów niż w ostatnich latach. Dokładne statystyki będą znane po zakończeniu wakacji, ale wiadomo, że liczba turystów na wieży jest już teraz większa od tej, którą zakładano na koniec sezonu. Zobacz też naszą sondę o wakacyjnych planach elblążan!

Jak twierdzą elbląscy urzędnicy, turystów jest więcej niż przed rokiem, co widać m.in. po wizytach w Bramie Targowej. W czerwcu odwiedziło ją więcej osób niż w tym samym czasie rok wcześniej.
       - W tygodniu w ciągu jednej godziny do bramy zagląda nawet 50 turystów – mówi Marek Pieńkowski, pracownik punktu informacji. – Oczywiście w weekendy zainteresowanie jest większe. W ubiegłe wakacje Muzeum Archeologiczno-Historyczne organizowało bezpłatne zabawy dla całych rodzin. W tym rok również będą takie zajęcia, ale jeszcze nie znam szczegółów.
       - Dokładne statystyki dotyczące zainteresowania turystów Elblągiem będą znane po zakończeniu letniego sezonu, ale już dziś mogę powiedzieć, że jest spory odzew ze strony zwiedzających. Najczęściej pytają ogólnie o atrakcje i zabytki Elbląga, jak można spędzić czas, co warto zobaczyć. Szczególnie popularne są pytania o udostępnioną w tym roku do zwiedzania wieżę katedralną – mówi Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       Wieża katedralna jest czynna od kwietnia, z tygodnia na tydzień, odwiedza ją coraz więcej osób. Urzędnicy zakładali, że do końca sezonu z tej atrakcji skorzysta pięć tysięcy osób. - Tę liczbę przekroczyliśmy po dwóch miesiącach – opowiada Sebastian Majda, pracownik obsługi turystycznej - Bardzo dużo turystów przyjeżdża z kraju i z zagranicy. Mieliśmy turystów m.in. z Anglii, Irlandii. Czech, Słowacji, Norwegii, Niemiec, Rosji, praktycznie z całego świata. Jak jest bardzo ładna pogoda, to nawet 80 osób w ciągu godziny chce wejść na górę i popodziwiać widoki, ale niestety trzeba poczekać na swoją kolej. Jak jest zimno i pada deszcz, to przez godzinę przewinie się tutaj ok. 50-60 osób. Najwięcej osób w zwykły dzień jest zazwyczaj w południe i po godzinie 15, a także niedzielę i święta. Nie jesteśmy w stanie wszystkich ludzi puścić naraz. Często gościmy zorganizowane grupy turystów.

  Elbląg, Bramę Targową odwiedza w ciągu dnia nawet kilkaset osób
Bramę Targową odwiedza w ciągu dnia nawet kilkaset osób (fot. Michał Skroboszewski)


       Na wieżę można wchodzić od wtorku do piątku od godz. 10 do 17, w soboty w godz. 10-14, w niedziele zaś w godz. 14-17. W weekendy czynna jest krócej ze względu na uroczystości w katedrze.
       - W sobotę od 15 są śluby, w niedziele msze. Mieliśmy raz otwarte, to bardzo dużo ludzi wychodziło ze mszy i głośno się zachowywali. Wiadomo, że to przeszkadza, np. organiście. Poniedziałki są wolne, bo funkcjonujemy jak muzea – dodaje Sebastian Majda.
       Wabikiem na turystów ma być także otwarty po remoncie Kanał Elbląski, o który często pytają osoby odwiedzające nasze miasto. - Turyści są zainteresowani zarówno zorganizowanymi rejsami, jak i rowerowymi wycieczkami wzdłuż kanału. Regularnie udzielamy także informacji na temat: rejsów po Zalewie Wiślanym; szlaków pieszych i rowerowych w Elblągu i okolicach; połączeń kolejowych i autobusowych do Trójmiasta, Malborka, Fromborka; noclegów w Elblągu i okolicy. Turyści często też proszą o zarekomendowanie restauracji, gdzie można smacznie zjeść – dodaje Łukasz Mierzejewski.
       Jak sezon oceniają sami restauratorzy? - Jest większy ruch w okresie wakacyjnym, to pewne – mówi właściciel jednej z restauracji na Starym Mieście. – W tym roku Niemców jest mniej, więcej jest polskich turystów. Za mało może atrakcji jest, sam nie wiem. Gdyby była zrobiona osada Truso, to pewnie byłoby więcej zwiedzających.
       - Teraz w wakacje naturalnie ruch jest zwiększony. Podobne zainteresowanie było w roku ubiegłym. Rozmawiam z klientami i często są to osoby, które kiedyś mieszkały w Elblągu. Często spotykam osoby urodzone tutaj przed wojną lub ich potomków. Teraz wracają. Ludzie się śmieją, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, w tym przypadku raczej do Elbląga – dodaje inny restaurator.

Anna Kaniewska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama