UWAGA!

Wojsko świętuje na starówce

 
Elbląg, Wojsko świętuje na starówce
fot. Anna Dembińska

Pojazdy wojskowe, chociaż tylko te lżejsze, ale i symulator zderzeń, pyszna grochówka, a nawet „pijane” okulary – okolice Bramy Targowej zostały obstawione przez wojsko. Dziś (13 września) swoje święto ma 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana obchodząca 94. rocznicę powstania. Z tej okazji wojskowi zorganizowali festyn, który potrwa jeszcze do godz.16, a punktualnie o godz. 17 odbędzie się uroczysta zbiórka pod Ratuszem Staromiejskim. Zobacz zdjęcia z festynu.

Od południa na elbląskiej starówce królują wojskowe barwy. Są występy różnych zespołów, tradycyjna wojskowa grochówka, to także dobra okazja aby pokazać tych, którzy wchodzą w skład dywizji. Są więc wojskowi z Morąga, Lidzbarka Warmińskiego czy Braniewa.
       – Dziś mamy wszystkich w jednym miejscu, to także promocja wojska. Przez to, że wystawiony jest sprzęt być może ktoś „załapie bakcyla” i będzie chciał iść do wojska, szczególnie młodzi ludzie – opowiada sierż. Paweł Brzeziński z gołdapskiej JW 4808, dywizjonu stacjonującego w Elblągu. – Chociaż trzeba przyznać, że wojsko jest coraz bardziej popularne, nie ma już przymusu i ludzie chcą tam pracować, wiadomo, że mamy trudny rynek pracy.
       W tym roku, wyjątkowo, święto dywizji odbywa się na elbląskiej Starówce.
       – Po pierwsze i najważniejsze, po wielu analizach okazało się, że to jedyne miejsce, w którym możemy zrobić święto dywizji w poważnym wymiarze. Na Stary Rynek możemy przejść i zapewnić przebieg uroczystości w sposób zgodny z ceremoniałem wojskowym. Ważne jest też to, że możemy ściągnąć wszystkie pododdziały ze wszystkich jednostek, które są w składzie dywizji – wyjaśniał mjr Zbigniew Tuszyński z sekcji prasowej 16 PDZ podczas środowej (11 września) konferencji i tłumaczył, dlaczego zrezygnowano z ciężkich pojazdów: – Nie chcemy zniszczyć zabytkowej kostki brukowej, ani powodować wstrząsów swoim przejazdem. Trochę wyrzeczeń, ale wymiar ten sam albo większy, bo z drugiej strony chcemy promować nasze Stare Miasto i myślę, że to najlepsza ku temu okazja.
       Uroczysta zbiórka pododdziałów z okazji 94. Rocznicy Powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbędzie się o godz. 17, ul. Stary Rynek w Elblągu przy Ratuszu Staromiejskim.
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama