UWAGA!

Wójt na zagrodzie...

W życiu nie uwierzyłbym w tę historię, gdyby ktoś mi ją opowiedział, ale zapewniam - wydarzyła się naprawdę. Zacznę od początku. 18 maja 2007 r. wraz z żoną napisaliśmy list do wójta gminy Rychliki Henryka Kiejdo, który się rozpoczynał tak:

„…Szanowny Panie Wójcie, zwracam się z prośbą o pozwolenie zaopiekowania się cmentarzykiem w miejscowości Lepno, ponieważ nie godzę się na dewastację i bezczeszczenie miejsca spoczynku ludzi, którzy żyli na tym terenie, ciężko pracowali i pozostawili tyle pięknych dzieł, które wykonali własnymi rękoma. Wszyscy szczycą się pochylniami na Kanale Elbląskim czy wiatrakiem naprzeciwko tego cmentarzyka, ale nikt nie zastanawia się, że zrobili to ludzie różnej narodowości, którzy żyli tu w symbiozie. Pracowali ciężko, z dala od własnych rodzin i kraju, dla dobra tej ziemi i nas wszystkich obecnie żyjących. Pojąć więc nie mogę, że ludzie bezczeszczą ich miejsca spoczynku wiecznego i zachowują się jak hieny cmentarne, wystawiając nam obywatelom Polski, jak i przede wszystkim naszej władzy opinię co najmniej niekulturalnych i nie szanujących tradycji! Jesteśmy przecież narodem chrześcijańskim!
     Panie Wójcie, jest szansa dać dobry przykład wszystkim innym wójtom, wszystkim mieszkańcom gminy czy na przykład Stowarzyszeniu „Łączy Nas Kanał Elbląski”. Zaniedbany i zdewastowany cmentarzyk jest bardzo złą wizytówką gminnej administracji, dowodem bezradności, braku inicjatywy i zaangażowania w sprawy rewitalizacji zabytków kulturowych regionu…”.
     Potem wydarzenia potoczyły się lawinowo, z mojej inicjatywy - byłem emocjonalnie związany z tym terenem od dzieciństwa, a urok krajobrazu mnie zniewolił do dziś.
     Szybko zebrałem grupę osób, które przez cztery tygodnie z siekierkami, piłami motorowymi, grabiami i łopatami przywrócili kształt cmentarzyka ukrytego do tej pory w prawdziwych chaszczach. Później jeden drugiemu przekazywał informacje o tym przedsięwzięciu, ukazały się artykuły: Ryszardy Sochy w „Polityce”, Grażyny Wosińskiej w „Dzienniku Elbląskim”, Agnieszki Jarzębskiej w PortElu, został też nagrany materiał przez e-światowid zobacz .
     No i się zaczęło. Wójt, w moim mniemaniu, obraził się, tylko pojąć nie mogę, o co. Jedno jest jasne - po zrealizowaniu pierwszego etapu prac wyznaczonego przez konserwatora zabytków, do drugiego etapu nie przystąpiłem, ponieważ gmina postanowiła prace przeze mnie rozpoczęte dokończyć sama. Trochę mnie to zdziwiło, że po tylu latach nagle przypomnieli sobie o podstawowych obowiązkach, ale cóż, niech kończą. Rozpoczęła się moja korespondencja z Wójtem (dodam - z wykształceniem prawniczym, wywodzącym się z PIS-u). Miałem wiele pytań: gdzie wystąpią po dofinansowanie, kiedy wystąpili, kiedy zrealizują całość i kto to zrobi? Przez okres od listopada 2007 do dziś nie odpowiedziano mi na pytania.
     Prawdziwym szlagierem i wręcz wizytówką gminnych pism w mojej opinii jest list do mnie z 20 maja tego roku „…W odpowiedzi na pismo z dnia 28.04.2008 r. dotyczącego informacji na temat pisma do Rady Ochrony Pamięci i Męczeństwa o dofinansowanie prac na cmentarzyku w Lepnie informuję, że Gmina nie ma obowiązku informowania Pana o wszelkich poczynaniach, które podejmuje w tej sprawie. Informacji w sprawie cmentarzyka można zasięgnąć u pracownika Urzędu Gminy w Rychlikach w pokoju nr 2a lub telefonicznie pod numerem 055 248 81 55 wew.36.”
     Proszę was wszystkich o interpretację tego listu. To jak jest, Gmina ma obowiązek mnie informować, czy nie? Chce mnie poinformować, czy nie? Bo jeśli chce odpowiedzieć na mój list, to dlaczego nie zrobiła tego listownie? Dodam tylko, że na wszystkie pytania, na które do dzisiaj nie uzyskałem odpowiedzi od Wójta, po napisaniu do Wojewody i Rady Ochrony Pamięci i Męczeństwa w terminie błyskawicznym uzyskałem wszystkie informacje, które mnie interesowały. Pikanterii dodaje fakt, że, chcąc załatwić sprawę i ją wyjaśnić, wielokrotnie chodziłem do elbląskiego PIS-u. Nie będę opisywał, jak się czułem, wielokrotnie czekając na... Właśnie, na co?
     

 


     Jak zarasta ten cmentarzyk i jak zmarnowane zostały poniesione przeze mnie nakłady, zobaczcie na fotografiach. Chcę dodać, że pisałem o tym do wszystkich: Starostwa, Stowarzyszenia „Łączy Nas Kanał...” oraz Rady Gminy Rychliki. Nigdy nie otrzymałem odpowiedzi. Wynika z tego, ze Wójt na zagrodzie równy Wojewodzie?

Dariusz Babojć
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • teraz widać gdzie ma nas wszystkich władza po wyborach
 • Pis-uarowskie dziadostwo. Zachłysnęli się ostatnim zwycięstwem w wyborach uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu ale społeczeństwo pokaże im już niedługo gdzie ich miejsce. A dla Pana szacunek wielki za pracę jaką Pan wykonał. niestety takich miejsc jest więcej. ostatnio odwiedziłem stare cmentarzysko, ukryte w lesie, w okolicach Szymonowa, nad Jeziorem Rudym. Brak słów. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Winnetou(2008-07-01)
 • PiS w Elblągu właśnie zawłaszczył radio El i resztę naczelnego i teraz o swoich inicjatywach i osiągnięciach będzie Pan mógł posłuchać w radio. Mam nadzieję że jest to najbardziej słuchane radio w Pana gminie
 • Jak napisał Konstanty Ildefons Gałczyński ". .. z dnia na dzień tkaninę tkamy, wzorzystą dla pokolenia, chciałbym i blask naszej lampy ocalić od zapomnienia. .. " MALKONTENCI POZDRAWIAJĄ WOWKĘ. .. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MALKONTENCI(2008-07-01)
 • W jakim miejscu jesteśmy ? gdzie my żyjemy ? to szambo nie kraj. ..
 • zgadza sie, pis-iory zamiast przejmować radio i jej naczelnego Pawła K. (chłopie gdzie ty masz godność jeszcze na mieście i różnych spotkaniach się pokazujesz, godności nie masz człowieku??) lepiej by się zajęli sprawami naprawdę ważnymi takimi jak choćby opisywanymi przez autora tego materiału. Kawał dobrej roboty Pan wykonał i tylko pis-uary są w stanie coś takiego spieprz. .. co za ludzie z krasulskim i ostatnio sadowskim na czele. za co wy bierzecie te diety i co wy tak naprawdę robicie. Nieroby i tyle ważne by wam było dobrze prawda hm. .typowe dla. .. A co do tego cmentarza koło Szymonowa to fakt znajomy mi ostatnio mówił, że był tam i to co zastał woła o pomstę do nieba. Krasulski i Sadowski zamiast radio przejmować lepiej weźcie ze sobą Kasperczyka i jego sekretarkę i do roboty. Cmentarz koło Szymonowa potrzebuje wielu rąk do pracy.
 • Bajecznie. Urząd informuje na piśmie, że do tej sprawy, w której Pan pisze szkoda zużywać atramentu i czasu, marnując go właśnie na pisanie tego listu. Kolejny absurd i symbol wykolejenia społecznego. Wariactwo. Współczuje panu gratulując zarazem wytrwałości A co Starostwo na to?
 • Witam. .Gmina nie ma obowiązku. .informować? Tak, ale nikt nie mówi że ma informować ale na pytania mieszkańców i interwencje należy odpowiadać! A tymabrdziej o podjętych krokach, Kpa 30 dni. .Co do cmentarzy to leży w ich obowiązku utrzymać ład i porządek na terenie gminy. .a więc niewywiązują się ze swoich zadań i to jest kolejne ale. .. a po drugie najpierw daje pod opieke swoje zadanie a pozniej nagle sobie przypomina i zabiera, poniewaz burmistrz nie może sobie pozwolic by ktos blyszczal za niego i to jest prawda Czekamy na wywiad z Panem Burmistrzem a moze i czat :) Darku tak trzymać, przypominają mi się filmy rodem z PRLu Miś itp. .. Pozdrawiam!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  K.Tczew(2008-07-01)
 • same klakiery Babojcia sie zlazly albo i sam wypisuje komentarze pod wieloma nickami jezu co to za marudny czlowiek zyjacy w swoim swiecie
 • gminy, stowarzyszenia, starostwa powinny pomagać tym, którzy chcą zadbać o ten cmentarzyk-prawdą jest że Ci ludzie też żyli, pracowali, mieli rodziny. .. szacunek sie im na pewno należy, a jesli jest ktos kto chce zadbać o miejsce ich spoczynku, to powinno sie tej osobie pomóc,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uszanowanie dla autora(2008-07-02)
 • w którym miejscu marudzi P. Babojć??? facet palcem wskazuje absurdalne zachowanie lokalnej władzy (nieważne czy to PIS, PO czy inna chołota) a Ty mówisz, że gościu marudzi i zebrał wokół siebie samych klakierów? już pora się leczyć. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Azzurro(2008-07-02)
 • Arogancja i indolencja władzy nie ma granic i o tym trzeba wiedzieć! Ale najbardziej dziwi mnie milczenie dziennikarzy a może tylko ich lenistwo. Zobaczcie jakie nieaktualne są tematy na tym portalu /np: o opłatach na A1 lub o rondzie na ul. Dębową ! / utrzymywane przez redakcję a przecież mieszkańcy żyją wieloma problemami. Jeżeli jednak starosta męczy sie strasznie z piłkarzami IV ligowej Olimpii, to nie ma czasu na odpowiadanie obywatelom. Czy to takie dziwne? Trzeba więc pisać książki tak jak zrobil to Pan Edward Pukin i je publikować, przynajmniej potomni będą wiedzieli jak w tym kraju rządzili poprzednicy.
Reklama