UWAGA!

Wspólne ćwiczenia strażaków i terytorialsów

 Elbląg, Wspólne ćwiczenia strażaków i terytorialsów
(fot. KPP Braniewo)

W weekend strażacy z Braniewa przeprowadzili wspólne ćwiczenia z żołnierzami 43. Bataliony Lekkiej Piechoty w Braniewie. 

To kolejne ćwiczenia przeprowadzone wspólnie przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia praktyczne poprzedził wykład i prezentacja poprowadzona dla żołnierzy WOT. Weekendowe zajęcia praktyczne to dobrze wykorzystany czas na poznanie sprzętu dedykowanego do pożarów oraz prowadzenia działań powodziowych.

Żołnierze 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie wchodzący w skład 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej praktycznie przećwiczyli zasady obsługi pomp i sprzętu wykorzystywanego do prowadzenia działań związanych z usuwaniem skutków powodzi. Dodatkowo w strażacy PSP omówili zasady postępowania i przeprowadzania ewakuacji z budynków koszarowych, które wykorzystywane są podczas pobytu szkoleniowego żołnierzy WOT. Silnie zadymione pomieszczenia wewnętrzne oraz praktyczne ćwiczenia z bezpiecznego opuszczania budynku w połączeniu z wykorzystaniem kamery termowizyjnej ukazały dla wojskowych zagrożenia dotyczące zjawiska pożaru.

Ostatni dzień wspólnych ćwiczeń przeprowadzono na terenie jednej ze żwirowni położonej w pobliżu Braniewa. Żołnierze WOT ćwiczyli napełnienie worków z piaskiem, wykorzystując również napełniacz worków TRIO. Kierowcy pojazdów wojskowych ćwiczyli transport załadowanych worków z piaskiem po drogach szutrowych, sprawdzając możliwości samochodów terenowych oraz doskonaląc techniki jazdy. Dodatkowo żołnierze układali worki budując umocnienie wałów z wykorzystaniem różnych technik.

Łącznie w ćwiczeniach zaangażowano ponad 100 żołnierzy 43. Batalionu Lekkiego Piechoty w Braniewie oraz strażaków Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. To kolejne wspólne ćwiczenia przeprowadzone przez strażaków i wojskowych na terenie powiatu braniewskiego.

 

 

bryg. Ireneusz Ścibiorek, oficer prasowy PSP w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Cieszą elblążan wspólne ćwiczenia przeprowadzone przez żołnierzy obrony terytorialnej i strażaków na terenie powiatu braniewskiego, szkoda, że takich ćwiczeń nie organizuje garnizon elbląski, a przecież ukończenie przekopu i tworzące się zagrożenia powodziowe dla miasta Elbląga już przed nami.
 • Ci Wotowcy są nazywani jak ta słynna jednostka SAS czyli po naszemu Saturday And Sunday. Tyle w temacie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  5
  Kumpel Maria(2020-08-03)
 • Miło że panowie z WOTu wreszcie czym się zajęli. W końcu po coś była stworzona ta formacja nie tylko dla cieplutkich posadek.
 • A prawdziwa polityka i tak dzieje się bez nas. W razie konfliktu nie zostanie kamień na kamieniu, chociaż obecne, ,podchody"opierają się na nowoczesnych technikach manipulacji, dezorganizacji i doprowadzaniu do utraty zespolenia narodowego, co obecnie obserwujemy. Państwo nie świadczy już dawnych usług w zakresie pewności i bezpieczeństwa. Zakres swobody państwa w doborze polityki kurczy się, bo jest ograniczany przez potężne finansowe siły globalne, wyposażone w różne narzędzia nacisku jak eksterytorialność, błyskawiczność działania. Nakładane są przeróżne kary za próbę usamodzielnienia się i podważania nowego globalnego porządku. Kary mają głównie wymiar ekonomiczny i mają charakter np. odmowy pożyczki lub redukcji zadłużenia, z waluty lokalnej robi się globalnego pariasa i za pomocą działań spekulacyjnych doprowadza się do spadku jej wartości na giełdach. Globalni inwestorzy widząc to wszystko pakują manatki i wycofują kapitał, pozostawiając władzom lokalnym uprzątnięcie rumowiska. No ale dla wzmocnienia kręgosłupa można też i na workach poćwiczyć.
 • Za pomocą tych worków żołnierze ćwiczyli pakowanie bursztynu do worków na nowo tworzoną wyspę, obok przekopu mierzei, na której projektowana jest bursztynowa komnata, gdyż prezes niczym Napoleon zamieszka tam po oddaniu władzy delfinowi.
 • W Elblągu nie ma tego tworu
 • Gadanie. Worki z piaskiem byly potrzebne a nie bylo chetnych na przygotowanie ich. I tu wkracza wojsko weekendowe. Makabra jakas. No ale czuja sie potrzebni jak tlumacz migowego na pokazie niemym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  Dowódca(2020-08-04)
 • Sztuka dla sztuki, ćwiczenia powodziowe nie mają żadnego sensu, woda jest takim żywiołem który i tak zachowa sie inaczej niż przewidujemy a nawet jak bedzie grzeczna i zrobi to co myślimy to na miejsce przyjedzie 10 oficerów, 5 komendantów i 6 z wojewódzkiej, każdy oczywiście najmądrzejszy i bedą podjete. .. 21 decyzje, każda różna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Chjdhj(2020-08-04)
Reklama