UWAGA!

Wspomnienie o śp. Profesor Janinie Rudak

 Elbląg, Wspomnienie o śp. Profesor Janinie Rudak
(fot. nadesłana)

Z głębokim smutkiem społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Elblągu przyjęła wiadomość o śmierci Pani Profesor Janiny Rudak.

Pani Profesor Janina Rudak była nauczycielką matematyki – wspaniałym pedagogiem, doskonałą wychowawczynią, która zapisała się w pamięci setek uczniów kolejnych roczników z lat 1987-2002. W ich wspomnieniach pozostawiła portret cierpliwej osoby, ale i wymagającej, konsekwentnej, świadomej celów, które stawiała przed młodzieżą. Była człowiekiem ogromnej dobroci, wielkiego serca dla uczniów.

Nie zatarł się też obraz Janiny Rudak w pamięci koleżanek i kolegów z grona pedagogicznego i pracowników szkoły: jej gesty przyjaźni, sympatyczne z Nią pogawędki na przerwach w pokoju nauczycielskim, jak też podczas uroczystości świątecznych.

Mimo że upłynęło 19 lat od momentu, gdy śp. Janina Rudak odeszła na emeryturę, to jej wizerunek pogodnej, zasadniczej nauczycielki na trwałe związał się z historią szkoły.

Pozwolę sobie na osobiste wspomnienie na potwierdzenie tych słów. Śp. Janina Rudak była nauczycielką matematyki w mojej pierwszej klasie wychowawczej o profilu humanistycznym. Z tego też powodu często wiodłam z Nią rozmowy o moich wychowankach, a z ich tonacji wnosiłam, że sprawiała, że ścisły przedmiot – „królowa nauk” – nawet dla humanistów stawał się nie tylko zrozumiały, ale i lubiany. Wśród tych humanistów wyłowili się pasjonaci matematyki.

Cała społeczność szkolna łączy się w żalu z Rodziną Zmarłej Koleżanki. Jej ziemska wędrówka znalazła swój kres, lecz pamięć o Niej w ludziach Jej szkoły pozostanie żywa. Dziękujemy, że było nam dane razem pracować. Wyrażamy szczere współczucie Rodzinie i Bliskim.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się wystawieniem trumny w Kościele św. Wojciecha w Elblągu 18 lutego 2021 r. o godz. 12. Msza żałobna odprawiona będzie o godz. 12.30., po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej do miejsca wiecznego spoczynku na Cmentarzu Komunalnym Dębica w Elblągu.

W imieniu społeczności szkolnej – Adrianna Adamek-Świechowska,

rzecznik prasowy I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Odeszła wspaniała nauczycielka. Kondolencje dla rodziny i bliskich.
 • Pani prof. Rudak uczyła moją klasę, w tekście napisanym przez moją wychowawczynię panią prof. Adamek wspomina ona właśnie moją klasę. Nigdy nie przepadłam za matematyką, ale Pani prof. Rudak dawała na fory, mogłabym tak to ująć. Prezentowała materiał w sposób zrozumiały, nigdy nie omawiała trudnych zagadnień czy zadań, dopasowywała materiał do nas, humanistów. Była jednak wymagająca, dlatego, mimo że ze wszystkich przedmiotów miałam piątki, czasem szóstki, to z matematyki miałam raz czwórkę raz piątkę. Zgadzam się z moją wychowawczynią, że Pani prof. Rudak była bardzo ciepłą osobą, bardzo spokojną. Ten spokój bił od niej po prostu. Pamiętam jak kiedyś dla rozluźnienia, opowiadała nam o swoich podróżach, ponieważ, podobnie jak ja, bardzo lubiła podróżować. Po latach miałam przyjemność uczyć w szkole, w której geografii uczył mąż pani prof. Rudak. Świat stracił dobrego Człowieka. Niech spoczywa w pokoju! Dominika Kiejdo
 • Wspaniala matematyczka. Tłumaczyła tak ze zaraz czlowiek umiał. Kondolencje dla rodziny.
 • Doskonały nauczyciel i bardzo dobry człowiek. Smutna wiadomość. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  0
  Absolwentka 1997(2021-02-15)
 • BEZ przesady!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  30
  uczennica(2021-02-15)
 • biło od niej ciepło-bylam uczennica klasy humanistycznej-dopasowywala material pod humanistow-nikt z klasy nie mial dzieki niej problemow z matematyką-wspaniala nauczycielka i człowiek
 • @uczennica - Bardzo nie ładnie. Ś. p. Pani Rudak niech spoczywa w pokoju (*)
 • Do redakcji portalu, obawiam się że Pani nauczyciel matematyki miała tytuł naukowy magistra nie profesor. Kazanie siebie nazywać tytułem którego się nie zdobylo jedynie świadczy o malosci człowieka, Kondolencje dla rodziny Pani nauczyciel matematyki
 • I liceum mialo sie czym pochwalic jesli chodzi o matematykow. Dalo sie to odczuc na studiach. Absolwenci ILO zawsze byli kilka poziomow wyzej od absolwentow innych szkol. Czy to p. Rudak, czy p. Syroka, albo p. Ratkowski. Klaniam sie gleboko. Hashtagi: #Wdziecznyuczen
 • @Bez hipokryzji - To nie jest odpowiednie miejsce na takie uwagi. Za moich czasów do nauczycieli mówiło się "panie profesorze". Było to jeszcze za czasów, gdy szanowało się nauczycieli. Wiem, że w tych czasach nauczyciel nie ma takiego posłuchu i nie jest odpowiednio szanowany, a postawa wobec niego jest roszczeniowa. My zwracaliśmy się do nauczycieli per profesor i profesorami dla mnie zostaną.
 • @Bez hipokryzji Ta pretensja dotycząca tytułu powtarza się kolejny raz. Jest wynikiem braku elementarnego pojęcia o etykiecie językowej funkcjonującej w szkołach średnich. Tytuł profesora w szkole średniej jest zwrotem zwyczajowym, a nie tytułem naukowym. Jest to tradycja wieloletnia, a szacunek wobec niej przejawem kultury osobistej. W I LO w Elblągu zwyczaj ten funkcjonował. Hashtagi: #tytul
 • Hipokryzja to jest obecnych nauczycieli na online. .. per profesorow do piet nie dorastajacych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  WielkaSzkola(2021-02-16)
Reklama