UWAGA!

Wspomnienie o zmarłych związanych z Olimpią

 
Elbląg, Wspomnienie o zmarłych związanych z Olimpią
fot. Anna Dembińska, arch. PortEl.pl

Próbujemy pamiętać o wszystkich zasłużonych w ponad 70-letniej historii Olimpii Elbląg. Wybitni, znakomici, w sercach kibiców pozostaną na zawsze. Dzisiaj, 2 listopada,  w Dzień Zaduszny przypominamy kilku byłych zawodników i działaczy, którzy swoimi wynikami i działalnością sportową przyczynili się do wielu sukcesów Olimpii.

Adam Wnęk (1919-1961) - spoczywa na cmentarzu przy ul. Agrykola. Do Elbląga trafił w roku 1943, gdzie rozpoczął pracę w elbląskiej stoczni Schichaua. W trakcie wojny wysiedlony, ale wrócił w roku 1946. Zamieszkał tu z rodziną (żona i pięcioro dzieci). W roku 1947 był jednym z założycieli ZKS Metalowców Turmas Elbląg, czyli jednego z wielu klubów poprzedzających Olimpię. Pod koniec roku 1959 powstaje, w wyniku połączenia innych elbląskich klubów, wielosekcyjny klub ZKS Olimpia Elbląg. Kierownikiem pierwszej drużyny został Adam Wnęk. W roku 1971 (z okazji 25-lecia klubu; wówczas przyjęto, że Olimpia powstała w roku 1946) wyróżniono wielu zawodników i trenerów wszystkich sekcji sportowych Olimpii. Odznaczonym wśród sekcji piłki nożnej był m.in. Adam Wnęk.
       Adam Wnęk udzielał się także w innych dyscyplinach. Wspólnie z Leonem Powalskim utworzyli Sekcję Pięściarską. Wnęk przez lata był nie tylko działaczem, ale także czynnym zawodnikiem i trenerem młodszych adeptów boksu.
      
       Bogusław Strembski (1926 – 2013) - również spoczywa na cmentarzu przy ul. Agrykola. W 1959 roku rozpoczął swoją długoletnią funkcję prezesa klubu Olimpii Elbląg. W kronikach historycznych znajdujemy expose Strembskiego wygłoszone po zatwierdzeniu nowego zarządu: -„Za nami smutny i rozkojarzony okres niezgody. Przed nami dalsze udoskonalenie działalności w połączonych klubach i sekcjach. Stawiamy na piłkę nożną, która w obecnych warunkach ma realną szansę na awans do III ligi, a w niedługiej przyszłości wejścia na zaplecza ekstraklasy (…)”
       Funkcję prezesa pełnił blisko 40 lat. W tym czasie Olimpia sięgała po największe sukcesy, wtedy m.in. Helena Pilejczyk zdobyła medal olimpijski, piłkarz nożni trzykrotnie awansowali do II ligi, a sekcja podnoszenia ciężarów była w krajowej czołówce. Dodatkowo obiekty sportowe sukcesywnie rozbudowywano i modernizowano. Za swoją działalność sportową wielokrotnie uhonorowany, m.in. Krzyżem Kawalerskim, Orderem Odrodzenia Polski, złotą odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, odznaką „100-lecia Sportu Polskiego”, odznaką „Za Zasługi dla Województwa Elbląskiego”, medalem honorowym „Za Zasługi w Rozwoju Elbląga”. Honorowy prezes Olimpii Elbląg.
      
       Franciszek Wiśniewski (1935 – 2012) - wieloletni działacz Olimpii Elbląg. W elbląskim klubie pracował – z małymi przerwami – ponad 50 lat. Za wybitną działalność sportową wielokrotnie odznaczany, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złoty Medalem Polskiego Związku Bokserskiego, nagrodą prezydenta Elbląga, otrzymał wyróżnienie dla zasłużonego działacza Olimpii Elbląg, brązową odznakę PZPN „za wybitne osiągnięcia dla rozwoju piłki nożnej”.
      
       Witold Panas
(1948 – 2015) – od młodzieńczych lat związany z Olimpią Elbląg. Jego pierwszym trenerem był Witold Kamieński. Na trwałe zapisał się w historii Olimpii jako jeden z podstawowych zawodników, którzy wywalczyli pierwszy, historyczny awans na zaplecze ekstraklasy. Obecnie ulubieńcem trybun na Agrykola jest Anton Kolosov, a w latach 70. był nim Witold Panas. W ostatnich latach udzielał się  Elbląskim Klubie Sportowym "Nestora" w sekcji piłki nożnej.
      
       Bernard Kowalski (1934 – 2015) wieloletni działacz Olimpii Elbląg, miłośnik piłki nożnej. W roku 2003 otrzymał medal 75-lecia powstania Polskiego Związku Kajakowego. Z okazji 60-lecia Olimpii Rada Miasta Elbląga uhonorowała m.in. Kowalskiego listem gratulacyjnymi.
qba
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama