UWAGA!

Wypędzeni żądają odszkodowań

Podczas niedzielnych uroczystości na terenie dawnego hitlerowskiego obozu w Sztutowie Stowarzyszenie Gdynian Wypędzonych zapowiedziało skierowanie do sądów pozwów przeciwko rządowi niemieckiemu o odszkodowania dla Pomorzan wypędzonych podczas okupacji.

Poszkodowani przez Trzecią Rzeszę, a także ich prawni spadkobiercy, którzy nie doczekali się zadośćuczynienia, mogą teraz starć się o uzyskanie odszkodowań.
     Jeszcze w tym roku do polskich i niemieckich sądów mają trafić pozwy mieszkańców Pomorza wysiedlonych podczas okupacji. Stowarzyszenie Gdynian Wypędzonych zapowiedziało żądanie tą drogą odszkodowań od rządu niemieckiego. Członkowie stowarzyszenie ogłosili swoją decyzje w niedzielę podczas uroczystości 65 rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Stuthoff. Trafiło tam w pierwszym miesiącu wojny wielu Polaków z Gdańska i Gdyni. Pomoc prawną w przygotowywaniu dokumentów do sądu obiecała posłanka Dorota Arciszewska – Mielewczyk z Gdyni.
     - Powołujemy stowarzyszenie “Powiernictwo Polskie”, które zajmie się obsługa pozwów. Nazwa świadomie nawiązuje do niemieckich organizacji byłych mieszkańców Prus Wschodnich i Wolnego Miasta Gdańska. Niech przyjadą tu do Stuthoff i powiedzą, że chcą odszkodowań za utracone majątki – mówiła poseł Mielewczyk.
     Stowarzyszenie Gdynian Wypędzonych nie wyklucza skierowania zbiorowego pozwu do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu – zapowiedział prezes tego stowarzyszenia Bernard Wietrzykowski.
     Tak radykalne działania to skutek braku odpowiedzi na apel stowarzyszenia wysłany 40 dni temu do kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Do tej pory stowarzyszenie nie otrzymało żadnej odpowiedzi.
     W ciągu 6 lat okupacji z Gdyni wysiedlono do Generalnej Guberni lub do obozów zagłady 80 tysięcy osób. Po wojnie powróciła zaledwie połowa tych, którzy przeżyli.
P
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jak głosi legenda rodzinna nasz praszczur został dźgnięty dzidą w zadek podczas bitwy pod Cedynią w 972r. Od 1000 lat domagamy się od Niemców odszkodowania za doznane cierpienia przodka. I nic! Czy ktoś nam pomoże?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rodzina Dźgniętych(2004-09-06)
 • A Radio Maryja i Nasz Dziennik dawna już ostrzegali przed tym procederem ! A wy wierzyliście kłamcom. Prawda musi się zrealizować, nawet ta najgorsza, aby ten co ją głosi był doceniony. Bój się kto ma czego. Słuchajcie prawdy a nie kłamstwa. A po co wam była Unia Europejska? ha?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  przeciwnik UE(2004-09-07)
 • Znowu cenzurka? to okrutny wstyd, a to tylko dwa-2 zdania. I O CO CHODZI?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  przeciwnik UE(2004-09-07)
 • To były dwa zdania, które ten co pisze o takich ważnych sprawach zatrzymał. To PRL a nie wolny portel.Dlaczego puszczacie tylko to co wam przez grdykę sie prześliźnie? Jestem znowu oburzona.a prawda że kłamiecie i manipulujecie wychodzi jak każdy ranek.
Reklama