UWAGA!

Wzmożone kontrole PIP

 Elbląg, Wzmożone kontrole PIP
fot. AD (arch. portEl.pl)

Obchodzone w poniedziałek (15 sierpnia) święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętnia zwycięską bitwę warszawską z 1920 roku. To jeden z trzynastu dni w roku, kiedy obowiązuje ustawowy zakaz handlu. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kontrole w placówkach, które tego dnia będą prowadzić sprzedaż towarów.

Święto Wojska Polskiego to dzień ustawowo wolny od pracy. Tego dnia przypada również chrześcijańskie święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwane też świętem Matki Boskiej Zielnej. Nazwa ta wiąże się z kultywowanym tego dnia obrzędem poświęcenia w kościołach ziół, kwiatów i plonów. Na zorganizowanej 4 sierpnia konferencji prasowej zastępca głównego inspektora pracy Zbigniew Ryfka poinformował, że 15 sierpnia Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi nasilone kontrole placówek handlowych w całym kraju. Ponieważ dzień ten jest świętem państwowym i kościelnym, obowiązuje w nim zakaz pracy w handlu. Inspektorzy pracy sprawdzą, kto i na jakiej podstawie wykonuje pracę, przygotowanie do pracy pod kątem badań lekarskich i szkoleń z zakresu bhp. Skontrolują, czy pracujący w placówkach handlowych cudzoziemcy są zatrudnieni legalnie. Sprawdzą, jak są przestrzegane przepisy o czasie pracy, wypłacie wynagrodzenia, przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak podkreślił Zbigniew Ryfka, decyzja głównego inspektora pracy o przeprowadzeniu tego dnia wzmożonych kontroli w handlu przez wszystkie jednostki organizacyjne inspekcji pracy została podyktowana powtarzającymi się sygnałami o łamaniu zakazu pracy w handlu w święta jak również niepokojącymi informacjami o nieprzestrzeganiu innych przepisów prawa pracy, głównie przez małe placówki handlowe. Będą to pierwsze od ponad 8 lat kontrole placówek handlowych przeprowadzone przez inspektorów pracy w dniu świątecznym, gdy obowiązuje zakaz pracy w handlu.
       Warto jednak przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, tego dnia mogą być czynne apteki i stacje benzynowe, czyli instytucje wyższej użyteczności publicznej, które spod ustawowego zakazu są wyjęte. Handel może być też prowadzony przez właścicieli jednoosobowych firm, osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne oraz zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej zgodnie z przepisami kodeksu pracy. Za nieprzestrzeganie ustawowego zakazu handlu Państwowa Inspekcja Pracy może pracodawcom wymierzyć mandat.
      
źródło: PIP

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama