UWAGA!

"Z Elbląga mam wiele dobrych wspomnień" (Piękni dwudziestoletni, odc. 4)

 Elbląg, Ksawery Synak.
Ksawery Synak. Fot. arch. prywatne

- Pasjonuję się filmem, zwłaszcza tworzeniem filmów, spotów, teledysków - podkreśla nasz dzisiejszy rozmówca. - Interesuję się również grafiką – dodaje. Elblążanin wkrótce rozpoczyna studia w Łódzkiej Szkole Filmowej na kierunku organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. W ramach naszego cyklu, w którym rozmawiamy z równolatkami portElu z okazji jego 20-lecia, tym razem przedstawiamy Ksawerego Synaka.

- Niedawno miałem egzamin na studia, który przebiegał na podobnych zasadach jak rozmowa kwalifikacyjna do pracy. Wykładowcy starali się sprawdzić moją reakcję w sytuacjach stresowych i to, czy umiem współpracować z ludźmi. To ważne kwestie dla protencjalnego kierownika filmowej produkcji. Czy jestem w stanie ogarniać to, co się dzieje na planie? Jak zareagowałbym na nieprzewidziane okoliczności? Rozmowa toczyła się właśnie w takich kierunkach - mówi Ksawery.

Ksawery Synak przyznaje, że jego celem jest tworzenie dobrych filmowych produkcji.

- Szczytem marzeń, jak to w przypadku aspirujących filmowców bywa, jest gala oskarowa - zaznacza.

Co skłoniło go do filmu?

- To chęć pokazania swojego spojrzenia na świat, stworzenia swojego świata. Za pomocą kamery można pokazać świat jakim się go widzi i przedstawić ciekawe historie - mówi. - Film daje też możliwość współpracy z wieloma ciekawymi osobami - dodaje.

20-latek lubi też sport. Dyscyplina, którą uprawia od 10 lat, to judo.

- Judo to trochę przypadek w moim życiu, jednak gdy byłem dzieckiem, to właśnie ono było moim pierwszym spotkaniem ze sportem klubowym. Zostałem przy judo na stałe, wkręciłem się w nie. Mój klub to UKS Kosai Judo. Ten sport to coś, co sprzyja rozwojowi nie tylko kondycji, ale ogólnemu. Szkoda, że ostatnimi czasy nie miałem szczęścia do startów w zawodach przez różne kontuzje – przyznaje ze smutkiem. - Jednak to "życie na macie" wiele mi dało. To liczne treningi, przygody, wspomnienia, przyjaźnie - wymienia.

Nasz rozmówca jest absolwentem Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu. Zdobyty zawód: technikiem mechatronik.

- To były świetne czasy, super klasa i nauczyciele, którzy byli naprawdę w porządku i pomagali w rozwijaniu zainteresowań i motywowali nas do pracy – tak wspomina swoją szkołę. Ten czas pandemii dużo nam odebrał, ale czuję, że dobrze wybrałem szkołę średnią. Poznałem tam wspaniałych przyjaciół, z którymi chcę nadal utrzymywać kontakt. W szkole dowiedziałem się wiele w kwestii zagadnień technicznych. Mój kolega o naszym profilu klasy mówił, że uczymy się o "zabawkach dla dużych chłopców", oczywiście pozytywnie. To rzeczywiście była bardziej zabawa niż nauka, gdy w ramach zajęć korzystaliśmy z różnych urządzeń w pracowniach.

Ksawery Synak podkreśla, że wyjazd na studia będzie się wiązał z tęsknotą za Elblągiem.

- Za zielenią, której jest tu sporo, za atmosferą, za tym, że wszędzie jest blisko – wymienia. - Z Elbląga mam wiele dobrych wspomnień, zwłaszcza związanych z moimi przyjaciółmi – dodaje.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ale o co chodzi, wpadłeś chłopie w samozachwyt.
 • powodzenia chłopie! dzieki naszym zarządzającym miastem już niedługo nie będzie tu nikogo!
 • Wszyscy mają dobre wspomnienia z Elbląga hehe
 • Trzymam kciuki za pomyślność elblążanina na studiach w Lodzi i podziwiam odwagę startowania na artystyczną uczelnię po technikum. W pewnym sensie mlodzi mają teraz zdecydowanie wieksze mozliwości studiowania. Za PRL - u w latach 70 / 80 Wydział - Kierownictwo Produkcji Filmowej na Łódzkiej Filmówce był elitarnym, bo jedynym w kraju i przyjmował tylko magistrów prawa lub ekonomi. Doceńcie to młodzi, że macie teraz zdecydowanie łatwiej i bynajmniej nie dlatego, że Ministerstwo Oświaty jest polaczone z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego pod kierownictwem ministra Czarnka.
 • Mój syn skończył LO2,2 magisterki na UJ, doktorat na PAN (nauki ścisłe). Urodził się tutaj w Elblągu, wychował i wyjechał na uniwersytet w jednym z europejskich krajów. Pracuje naukowo i jakoś nie wpada w samozachwyt i nie szuka poklasku. Idzie do przodu. To jego pasja. Prasa się o tym nie rozpisuje. .. :)Luzuj chłopie. Ciężko pracuj, a jak coś osiągniesz to daj szansę innym docenić Twoją pracę i zasługi! :)Życzę Ci wszystkiego dobrego i sukcesów. Szczerze.
 • Gratulacje!!! Po TM oprócz PG ludzie kończyli m. in. medycynę, AWF, polonistykę, historię czy seminaria. Tam w większości idą zdolni ludzie. Życzę sukcesów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  absolwentka TM(2021-07-16)
 • @........ - Nie mogę wyjść z podziwu na te uszczypliwe uwagi o Elblągu. Jeżeli komuś pobyt w tym mieście się nie podoba, to droga wolna. Miast miasteczek i wsi w Polsce do wyboru do koloru. Nikt nikogo w Elblagu na łańcuchu nie trzyma. A miasto ładne, żyje się tu spokojniej niż w wielkim mieście. Dużo zieleni, do morza blisko.
 • nagraj cos w stylu "czas na dokument"o sytuacji w embl0ngu
 • Może jednak warto coś miłego powiedzieć o mieście i ludziach tu mieszkających. Poza kilkunastoma nieciekawymi typami jest bardzo wielu porządnych, mądrych i sympatycznych ludzi. Młodych i tych trochę starszych. Ceńmy siebie, miejsce i czas jaki Nam dano. Powodzenia!
 • @Ewa.M. - Elbląg to koszmar. . no chyba, ze nalezysz do układu!!!
 • Pozdrowienia od nauczycieli z ZSM. Fajny, mlody człowiek. Tez go bardzo miło wspominamy i życzymy powodzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Mieszkanka(2021-07-16)
 • A ja mam same miłe wspomnienia związane z Elblągiem, Nadbrzeże, Suchacz, Kadyny, Tolkmicko, Frombork. .. uwielbiam te okolice. I właśnie w ubiegłym weekend, po kilku latach wyprowadziłam się z El A wyjeżdżając chciało mi się płakać. .. pozdrawiam Was wszystkich i cieszcie się życiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Natalka pralka(2021-07-16)
Reklama