UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z myślą o seniorach - o ich pasjach i zdrowiu

 
Elbląg, Dom Seniora Victoria to m.in. miejsce, w którym seniorzy mogą poddać sie rehabilitacji
Dom Seniora Victoria to m.in. miejsce, w którym seniorzy mogą poddać sie rehabilitacji (fot. WS)

Tu będą mogli rozwijać swoje umiejętności i pasje. Tu również będą mogli skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Wrzucając symboliczny datek do puszki Caritas. Przy ul. Wiejskiej 5 działa Seniora Victoria, czyli miejsce, w którym osoby starsze i schorowane poczują się, jak w domu. Zobacz fotorelację z uroczystego otwarcia.

Świetlica i sala rehabilitacyjna dla seniorów zostały zorganizowane na najniższej kondygnacji domu księży emerytów. Na remont i wyposażenie (m.in. na windę dla niepełnosprawnych) pieniądze przekazała niemiecka, katolicka fundacja Renovabis (ponad 100 tys. euro na cały obiekt).
       - Seniora Victoria rodziła się długo - mówi ks. Wojciech Borowski, szef Caritas Diecezji Elbląskiej. - Pomysł powstał 9 lat temu i początkowo zakładał powstanie miejsca dla osób chorych na stwardnienie rozsiane. Wskazywane były kolejne lokalizacje, aż w końcu padło na Wiejską 5. Tu jest nowy dom, w którym na piętrze jest sześć mieszkań dla księży emerytów. Parter mogliśmy przystosować do potrzeb osób starszych i schorowanych. W jednej części znajduje się świetlica - kontynuuje ksiądz Borowski - w której

  Elbląg, Miejsce poświęcił ks. biskup Jacek Jezierski (obok ks. Wojciech Borowski -
Miejsce poświęcił ks. biskup Jacek Jezierski (obok ks. Wojciech Borowski - fot. WS)

odbywać się będą spotkania, pogadanki po to, by seniorów wyciągnąć z domu i oderwać od samotności W drugiej części odbywać się będą zajęcia rehabilitacyjne - masaże, fizjoterapia, laser. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ale jest to wskazane - zaznacza. - Ważniejsze jednak, by mieć zalecenia, co do koniecznych zabiegów. Ta forma pomocy jest odpłatna, ale to bardziej symboliczny datek na rzecz Caritas - na utrzymanie tego miejsca.
       Seniora Victoria czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 15, choć są pomysły, by świetlica była czynna także w godzinach popołudniowych. Póki co, zainteresowanie jest niewielkie.
       - Seniorzy przychodzą na rozeznanie, chcą dowiedzieć się, jak skorzystać z pomocy masażysty i z lasera - mówi Jolanta Tkaczyk, która kieruje placówką. - Zachęcamy jednak do wyjścia z domu i spędzania czasu w naszej świetlicy. Każda osoba starsza coś potrafi robić, chodzi o to, by mogły się rozwijać, wspólnie robiąc na drutach, na szydełku, proponujemy też zajęcia decoupage. Planujemy też pogadanki z udziałem lekarzy, pracowników muzeum, teatru.
       W dzisiejszym (10 grudnia) uroczystym otwarciu nowego miejsca dla seniorów wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa z biskupem elbląskim Jackiem Jezierskim na czele, Anna Szyszka z NFZ w Elblągu, pracownicy socjalni, przedstawiciele parlamentarzystów.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama