UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Za PIT złożony po terminie możemy zapłacić karę

2017-01-30
15:47
 
Za PIT złożony po terminie możemy zapłacić karę

Terminy obowiązujące podatników rozliczających roczne pity określone są przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przestrzeganie ich jest bardzo ważne, gdyż opóźnienia odbierają niektóre przywileje i są zagrożone karami przewidzianymi w kodeksie karnym skarbowym.

Obowiązujące terminy rozliczenia pitów
       31 stycznia
       Rozliczenie roczne pit wykonujemy po zakończeniu roku podatkowego. Pierwszy termin rozliczenia pit mija już 31 stycznia. Jest to termin obowiązujący przy rozliczaniu PIT 28 z przychodów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy zarówno przedsiębiorców, którzy wybrali ten uproszczony sposób rozliczeń z fiskusem, jak i osoby fizyczne rozliczające ryczałtem przychody z najmu prywatnego.
       Rozliczenie podatkowe ryczałtem jest prostsze niż na zasadach ogólnych, nie wymaga dużej ilości dokumentacji podatkowej, nie trzeba czekać na informacje dostarczane od płatników i dlatego czas na rozliczenie jest krótszy niż przy innych pitach.
       Jeśli nie wiemy, jak rozliczyć PIT-28, możemy skorzystać z programu PITax.pl Łatwe podatki, który przeprowadzi nas przez cały proces wypełniania deklaracji oraz wysyłania jej do urzędu skarbowego online.
       Również do 31 stycznia składają informację PIT-16A podatnicy, którzy wybrali kartę podatkową oraz PIT-19A osoby duchowne opodatkowane ryczałtem.
      
       30 kwietnia

       Następny ważny termin dla rozliczających pity to 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Jeśli ostatni dzień kwietnia wypada w dniu wolnym od pracy, ustawodawca przewidział zmianę terminu na pierwszy dzień roboczy po tym dniu. Tak jest właśnie w roku 2017 i możemy rozliczać pity do 2 maja do północy.
       W tym terminie musimy się zmieścić rozliczając PIT-36, PIT-36L,PIT-37, PIT-38, PIT-39. Jak rozliczyć pit do 2 maja 2017? Możemy tradycyjnie wypełnić papierowe formularze albo rozliczyć pit przez Internet. Pomoże nam w tym PITax.pl Łatwe podatki. Korzystając z tego programu zaoszczędzimy dużo czasu i będziemy mieli pewność, że rozliczenie jest prawidłowe. Wystarczy podać poprawne dane i nie martwić się, jak rozliczyć pit, bo program sprawdzi prawidłowość wypełnienia poszczególnych pól, wykona wszystkie obliczenia i wygeneruje gotową deklarację wraz z wymaganymi załącznikami, jeśli są wymagane. Załączniki należy wypełnić, jeśli korzystamy z ulg podatkowych (PIT/O, PIT/D), prowadzimy działalność gospodarczą (PIT/B), uzyskaliśmy przychody  z zagranicy (PIT/ZG) itp.
      
       Mamy czas do północy

       W każdym z obowiązujących terminów mamy czas do północy. Jak rozliczyć pit przed północą, jeśli urzędy skarbowe już są zamknięte?
       Możemy nadać dokumenty listem poleconym na poczcie. Liczy się data stempla pocztowego. Może to być poczta polska lub kraju UE. Z innych miejsc nadania przesyłka musi dotrzeć przed północą do placówki pocztowej polskiego operatora.
       Prostszym rozwiązaniem jest rozliczenie pit przez Internet. Możemy wtedy wysłać pit z domu albo z dowolnego miejsca, gdzie mamy dostęp do Internetu. W rozliczeniu pit i wysyłce pomoże program pit (PITax.pl Łatwe podatki). Musimy tylko pamiętać, żeby uzyskać przed północą status “200” naszego zeznania i możliwość pobrania urzędowego poświadczenia odbioru (UPO).
      
       Zachowanie ustawowego terminu
       Zachowanie terminu rozliczenia pit określonego przez ustawę jest bardzo ważne. Dla spóźnialskich przewidziane są kary pieniężne. Nie warto więc odkładać rozliczenia pit na ostatnią chwilę, bo możemy nie zdążyć do urzędu, a system internetowy e-Deklaracje może np. zawiesić się  choćby z powodu przeciążenia spowodowanego przez przeciążenie. Wysłanie deklaracji nawet kilka minut po północy traktowanie jest jako niezachowanie terminu.
       W przypadku, gdy spóźnione zeznanie roczne jest prawidłowo wypełnione, wszystkie przychody zostały ujawnione i należny podatek nie został uszczuplony, sprawa może skończyć się niezbyt wysokim mandatem. Jeśli możemy wykazać istotne powody opóźnienia, mamy prawo wystosować do urzędu skarbowego “czynny żal”, który uchroni nas przed karą. Każde opóźnienie rozpatrywane jest przez urzędników indywidualnie.
      
       Utrata przywilejów podatkowych

       Spóźnione zeznanie to nie tylko zagrożenie karą za wykroczenie karno skarbowe. Składając zeznanie po terminie traci się przywileje np. rozliczenie wspólnie z małżonkiem czy dzieckiem na preferencyjnych warunkach. Nie można też przekazać po terminie 1 procenta naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, która chcielibyśmy wspomóc.
       Na szczęście składając roczny PIT po terminie nadal możemy korzystać z odliczeń z tytułu przysługujących nam ulg podatkowych. Zachowane jest między innymi prawo do ulgi internetowej, rehabilitacyjnej czy odliczeń z tytułu darowizn. Można też pomniejszyć podatek odliczając ulgę prorodzinną (na dzieci).
       Jeśli z rozliczenia pit wynika nadpłata podatku, nie stracimy prawa do jej zwrotu. Możemy otrzymać ją jednak później, gdyż urząd skarbowy na jej zwrot ma trzy miesiące, licząc od daty złożenia formularza.
      
       Korekty deklaracji podatkowych

       Każdy podatnik ma prawo skorygowania błędów stwierdzonych w deklaracji rocznej pit. Spóźnione deklaracje również możemy korygować. Na złożenie korekty mamy czas aż do upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

       ------------------- artykuł sponsorowany --------------------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej