UWAGA!

Zagrali i zaśpiewali dla Niepodległej

 Elbląg, Zagrali i zaśpiewali dla Niepodległej
Fot. Anna Dembińska

„Elbląg dla Niepodległej” - koncert o takim tytule zaproponowali wczoraj (10 listopada) w Hali Sportowo-Widowiskowej Lala Czaplicka wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Adria, specjalizującą się w melodiach przedwojennych. Był to początek elbląskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Zobacz zdjęcia.

- To już jest taka nasza tradycja, że od kilku lat przed Świętem Niepodległości mamy koncert, który jest preludium tego święta – podkreślał prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Zaprosił też do włączenia się w czwartkowe wydarzenia w mieście.

 

Małe kino

Czy pamiętasz małe, nieme kino?

Na ekranie Rudolph Valentino

A w zacisznej loży ty i ja...

 

To właśnie "W małym kinie" było pierwszym utworem wykonanym wczoraj przez Lalę Czaplicką. Artystka to, jak czytamy na stronie centrum muzyki Sinfonia Varovia, "warszawianka, śpiewaczka i wokalistka, obdarzona unikatowym głosem o aksamitnej barwie. Córka Jerzego Czaplickiego, światowej sławy śpiewaka, który w latach 30. ubiegłego stulecia śpiewał i nagrywał z orkiestrami tanecznymi stolicy, w tym ze słynną orkiestrą Jerzego Petersburskiego i Artura Golda, występując w legendarnym lokalu przedwojennej Warszawy, Adrii".

I tu przechodzimy do goszczącej wczoraj w Elblągu orkiestry.

- Adria to polski zespół grający w stylu przedwojennym na podobieństwo polskich orkiestr jazzowych, tangowych i swingowych okresu międzywojennego – mówiła o muzykach Karolina Nowotczyńska, dyrektor EOK, w czasie konferencji prasowej poprzedzającej Narodowe Święto Niepodległości.

- Bardzo się cieszymy, że możemy w tej sytuacji covidowej, jaką mamy, występować i spotkać się z państwem - podkreślał przed występem Sebastian Wypych z Orkiestry Adria.

Zaproszeni artyści i Elbląska Orkiestra Kameralna wykonali kompozycje Władysława Szpilmana i Jerzego Petersburskiego. Dodajmy, że przed koncertem prezydent Witold Wróblewski dziękował darczyńcom, którzy dofinansowali budowę Pomnika Twórców Niepodległości. Na ten cel wpłynęło 82 600 zł (całkowity koszt pomnika to 160 tys. zł). Podziękowania otrzymali także przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP, który był zaangażowany w realizację tej inicjatywy. Wręczono także nagrody uczniom szkół, którzy wzięli udział w konkursach artystycznych o charakterze patriotycznym.

W czwartek, w Narodowe Święto Niepodległości, w Elblągu odbędą się kolejno msza święta za ojczyznę w katedrze, odsłonięcie wspomnianego Pomnika Twórców Niepodległości, Bieg Niepodległości i festyn dla mieszkańców na placu katedralnym. Szczegóły tutaj.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Panuje tak przykra atmosfera, ze nawet ludziom nie chcialo się przyjść i celebrowac ważne święto! Za duzo fałszu, zaklamania, absurdu, nienawiści! Nie ma się chyba ochoty patrzeć na wszechobecne zaklamanie i przestaje się nawet chciec udawać! Nastroje są fatalne
 • Koncert jak wszędzie powinien odbyć się dziś! Bieg jak wszędzie powinien zacząć się o godz. 11 11 ! W taki dzień symbole są ważne!
 • Autor artykułu jakiś uprzedzony religijnie i patriotycznie. Wszystkie słowa "ważne"typu Pomnik. .. , Święto Niepodległości, dużymi literami, ale już Msza Święta za Ojczyznę małymi - uważam, że bez wiary, religijności nie przetrwalibyśmy zniewolenia, wojen, a teraz bez wiary w sercu tylko się zaszczuwamy i atakujemy, nie potrzeba zwykłej wojny wystarczy to co się dzieje, aby zniszczyć cały dorobek nasze Ojczyzny, Polacy, Elblążanie opamiętajmy się
 • @Autor artykułu. .. Gdyby nie kościół żyło by się wszystkim Polakom lepiej. Ludzie nie musieliby umierać bo pedofile wymyślili zakaz aborcji
 • Nie narzucaj ludziom wiary, bo dziś kiedy obnażono postępowanie klechów wobec ludzi a zwlaszcza dzieci brzmi to śmiesznie! To fanatyzm ! Dzięki im upadlo wszechuwielbienie do wiary, Dzięki politykom i ich dbałości o wlasne stoleczki, zaplecza, ukladziki upadla wiara w dobre intencje dla rozwoju i społeczności ! Ten obrazek święta jest smutny, popatrz na frekwencje ? Niedlugo wystarczają 2 rzędy, radni bezradni, ktoś z władz i wszystko! To pokazuje obraz nastrojów społecznych! Za chwilę będzie akcja na marszu w Warszawie ! To są obchody, kiedy bezpiecznie iść nie mozna? W tym kraju są ludzie odpowiedzialni za ten stan oraz ludzie ktorzy są tak słabi, że poddają się tyranizmowi oraz innym chorym praktykom ze strachu lub korzyści tracąc własną osobowość i czasem honor ! To powinno być radosne święto, a nie jest !
 • W 2021 roku świętowanie niepodległości w Polsce jest absurdalne. Władza mimo wyroków sądów obchodzi prawo, jawnie obraża ludzi którzy walczyli o wolność. Lekarze zamiast leczyć zgodnie z nauką czekają na śmierć żeby się nie narazić księdzu. Upolityczniona prokuratura nie wszczyna postępowań gdy marnotrawione są miliardy. Przykłady braku niepodległości widać na każdym kroku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  7
  Polska pod zaborem(2021-11-11)
 • RobertKoliński A propos symboli: Jak odebrać prawicy 11.11 i okazję do corocznych, nacjonalistycznych burd? Należy przywrócić Święto Niepodległości w dniu 7 listopada, jak to było do 1937 roku. Można?:)🚩 [Historia jest istotna o tyle, o ile wyciągamy z niej wnioski na przyszłość – czyli zwykle nie jest istotna wcale. Nasze oficjalne obchody od(u)zyskania państwowości zaczynają się i kończą mszą, a ich bohaterami są zwykle narodowcy. Ateista Dmowski chichotałby zza grobu, gdyby mógł. Zwłaszcza, że 11 listopada 1918 roku nie zdarzyło się nic szczególnego poza symbolicznym końcem I wojny światowej. Polskie państwo powstałoby, nawet gdyby Rada Regencyjna zapiła się na śmierć, a pociąg z Piłsudskim nigdy by nie wyjechał z Magdeburga. (. .. )za: "Długa jest noc listopadowa", polecam całość. ] #7listopada Hashtagi: #SocjalizmWytyczaKierunekRozwojuLudzkosci
 • @RobertKoliński - Idź świętować rocznicę urodzin Lenina i nie zawracaj gitary przygłupi komuchu.
 • Zamierzałem wybrać się na ten koncert i byłem pewny że odbędzie się 11 listopada tak jak powinien. A tu się okazuje ze już po koncercie.
 • sama nostalgia, bez radości takiego święta, smutne wystąpienie, itd. Okres międzywojnia mieści się w 103-leciu, w Adrii bywali legioniści walczący o niepodległość, bawili się, ale jednak główny temat obchodów gdzieś uciekł. Lala opanowała mimikę estradową. Ot, dali koncert, czyli jak zawsze w Elblągu przeciętność
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  Bez przełomu(2021-11-11)
 • A ci na zdjęciach BEZ masek to co powinni być ukarani mandatem. 5 tys zł tak samo ci w maskach na brodzie. Ciemnogród i tyle.
 • @RobertKoliński - Żeby Polska była wolną i mądra Polską trzeba zutylizować wszystkich komuchów z Tobą naczele. Swoimi komentarzami obrzydzisz każdy artykuł gdziekolwiek nie zajrzę aby coś przeczytać Ty piszesz te swoje wypociny ludzie cię lżą opluwają a Ty nic typowa postawa lewaka bez honoru bez zasad bez poczucia godności
Reklama