UWAGA!

Zdrowe bicie serca

 
Elbląg, Zdrowe bicie serca
fot. Anna Dembińska

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, że jak co roku 7 kwietnia, w rocznicę utworzenia Światowej Organizacji Zdrowia, obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku pod hasłem „Zdrowe bicie serca”.

Światowy Dzień Zdrowia odbywa się co roku pod innym hasłem. Inicjuje on Miesiąc Zdrowia oraz rok działań realizowanych pod tym samym hasłem. Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2013 jest nadciśnienie tętnicze, a hasłem „Zdrowe bicie serca”.
       O wysokim lub podwyższonym ciśnieniu krwi, czyli o nadciśnieniu tętniczym, mówimy wówczas, gdy ciśnienie tętnicze w kilkakrotnych pomiarach przekracza wartości uznane za prawidłowe. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami przez Światową Organizację Zdrowia, wartość ciśnienia krwi 140/90 mmHg stanowi granicę między ciśnieniem prawidłowym (normą jest 130/85 mmHg), a podwyższonym. Nadciśnienie tętnicze oznacza wzrost wartości ciśnienia ponad 140/90 mmHg niezależnie od wieku pacjenta, potwierdzone kilkoma pomiarami.
       Z aktualnych badań epidemiologicznych wynika, że co trzeci Polak ma nieprawidłowe ciśnienie krwi. Tylko ok. 30-50 proc. osób zdaje sobie z tego sprawę, a prawie połowa, wiedząc o nadciśnieniu, nie leczy go lub robi to nieskutecznie. Jedynie u niewielkiego odsetka chorych nadciśnienie jest dobrze kontrolowane.
       Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, w tym zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek. Ryzyko wystąpienia tych powikłań wzrasta w obecności innych czynników ryzyka, takich jak cukrzyca, zaburzenia lipidowe czy niezdrowy styl życia (nadwaga lub otyłość, niezdrowa dieta, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu oraz brak aktywności fizycznej). Niektórzy mają wysokie ciśnienie krwi, ponieważ są obciążeni dodatnim wywiadem rodzinnym. Ciśnienie krwi ma również tendencję do zwiększania się wraz z wiekiem. Wysokiemu ciśnieniu można jednak zapobiegać, poprzez: prawidłowo zbilansowaną dietę, ograniczenie spożycia soli (NaCl), utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularną aktywność fizyczną, ograniczenie spożycia alkoholu oraz niepalenie tytoniu.
       Z okazji Światowego Dnia Zdrowia 2013, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu organizują konferencję pod hasłem „Zdrowe bicie serca, zdrowe ciśnienie krwi”. Konferencja odbędzie się 20 marca o godz. 10 w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej przy ul. Lotniczej 2. Konferencja ma charakter otwarty. Adresowana jest zarówno do osób młodych, jaki i do osób w średnim wieku oraz seniorów. Prelegentami będą lekarze specjaliści w zakresie nadciśnienia tętniczego i rehabilitacji kardiologicznej, a także fachowcy zajmujący się zdrowiem publicznym, a w szczególności chorobą nadciśnieniową. Tematami konferencji będzie wiedza obejmująca różne aspekty nadciśnienia tętniczego, istotna dla osób w każdym wieku.
      
      
Marek Jarosz, państwowy powiatowy inspektor sanitarny
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ten inspektor to niech się bije w czoło komu mydlycie oczy jestem po zawale i raz w roku mogę iść do kardiologa ale jeszcze musze odstać całą noc w kolejce to trzeba mieć zdrowe serce pan inspektor zapewne ma zdrowe serce a coś chyba z głową szwankuję i pryszczaty na jedno oko
Reklama