UWAGA!

Żegnajcie wakacje, witaj szkoło

 
Elbląg, Nowy rok szkolny to także ślubowanie uczniów klas pierwszych
Nowy rok szkolny to także ślubowanie uczniów klas pierwszych (fot. AD)

Trochę deszczu, sztandary szkół, przemówienia, a nawet orkiestra wojskowa – tak wyglądała miejska inauguracja nowego roku szkolnego 2013/2014, która odbyła się na miasteczku szkolnym przy ul. Saperów. Dziś (2 września) naukę rozpoczyna ponad 15 tys. uczniów elbląskich szkół. Zobacz więcej zdjęć.

Nowy rok szkolny, mówiąc dosłownie, nie zaczął się zbyt pogodnie, ani dla uczniów, ani dla nauczycieli.
       – Z cukru nie jesteśmy, jakoś wytrzymamy – mówił żartobliwie Marek Pruszak, wiceprezydent Elbląga.
       – Pogoda nie jest łaskawa, ale mam nadzieję, że rok szkolny będzie o wiele bardziej pogodny. Życzę wszystkim sukcesów – dodał prezydent Elbląga Jerzy Wilk, który zwrócił się do wszystkich zebranych na boisku. Wśród nich znaleźli się uczniowie, nauczyciele, ale także przedstawiciele władz miejskich czy parlamentarnych.
       Tegoroczna inauguracja roku szkolnego 2013/2014 odbyła się w III Liceum Ogólnokształcącym, chociaż należy dodać, że wzięli w niej udział uczniowie i nauczyciele innych placówek zlokalizowanych na miasteczku szkolnym. Jednakże wybór III Liceum Ogólnokształcącego jako tego, które uroczyście rozpoczyna nowy rok szkolny nie jest przypadkowy.
       – Z pewnością mają rację ci dorośli, którzy mówią, że nauka jest ważna, ale są sprawy ważniejsze. Patronem III Liceum Ogólnokształcącego jest najwybitniejszy Polak- Jan Paweł II. W kwietniu 2014 r. planowana jest kanonizacja naszego papieża – tłumaczył Marek Pruszak, który zwrócił się do elbląskich uczniów. – Będzie to wydarzenie doniosłe, ważne dla Polski, ale i dla całego świata. To także Honorowy Obywatel Elbląga, odwiedził nasze miasto czternaście lat temu.
       Nowy rok szkolny to także nowy dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego. 26 sierpnia została nim Iwona Mikulska, która w latach 2007-2012 była dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 18, ostatnio była w tej szkole nauczycielką matematyki. Wcześniej była nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 19. W czerwcowych wyborach została radną, startowała z listy SLD. Aby pełnić obecną funkcję musiała złożyć rezygnację z mandatu.
       – Zarówno prezydenci, jak i pracownicy Departament Edukacji są otwarci na dialog, który jest czymś, co buduje – wyjaśniała Iwona Mikulska. – Na naradzie dyrektorów placówek zapewniłam, że drzwi naszego Departamentu są otwarte, a wszystkie sugestie i uwagi będą poddawane pod dyskusję, śmiało można przychodzić i rozwiązywać problemy.
       Jakie najważniejsze zadania stoją przed elbląskim systemem oświaty w tym roku?
       – Jak w każdym roku szkolnym trzeba zabezpieczyć pracę wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji w szkołach. Nie planujemy łączenia żadnych szkół, myślimy o przenoszeniu niektórych placówek w miejsca technicznie dozwolone, tam, gdzie uczniowie będą kontynuować naukę – mówiła dyrektor Departamentu Edukacji. – Chcemy także skupić się na przygotowaniu szkół do przyjęcia sześciolatków, to jest ogromne wyzwanie dla elbląskiej oświaty [w ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę, która zakłada, że w 2014 r. obowiązkowo do szkoły pójdą dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. W roku następnym - urodzone w drugiej połowie 2008 roku – red.]. Jak co roku ważne są dla nas wyniki z egzaminów zewnętrznych, laureaci konkursów, ważne jest również dla nas pozyskiwanie funduszy unijnych, które pozwolą na zabezpieczenie godzin przeznaczonych na realizację różnorodnych zajęć na każdym poziomie szkół – dodała Iwona Mikulska.
       Zaczynający się rok szkolny zakończy się 27 czerwca 2014 r. Będzie to piątek, a już w sobotę rozpoczną się kolejne wakacje.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama