UWAGA!

Zerówki w ośmiu szkołach. Reszta musi poczekać

 Elbląg, Zerówki w ośmiu szkołach. Reszta musi poczekać
(fot. Anna Dembińska)

Ratusz robi wszystko, aby jak najwięcej rodziców przekonać do posłania sześciolatków do pierwszej klasy podstawówki. Niektórzy rodzice nie dali się jednak przekonać i chcą posłać swoje dzieci do "zerówki". Czy będą mieli taką szansę?

- Nie jestem w pełni zadowolona z przedszkola - mówi pani Ania, mama pięcioletniej Magdy. - Liczę na to, że w zerówce córka więcej się nauczy.
       Priorytetem dla urzędników ratusza jest posłanie sześciolatków do pierwszych klas podstawówek. - W ubiegłym roku utworzyliśmy 65 oddziałów klas pierwszych - informuje Bogusław Milusz, wiceprezydent Elbląga odpowiedzialny za oświatę. - Ze styczniowych analiz wynika, że w nadchodzącym roku szkolnym powstanie 20 oddziałów.
       Są to wstępne analizy pochodzące z czasów przed kampanią informacyjną skierowaną do rodziców sześciolatków. Zgodę na rozpoczęcie rekrutacji do klas pierwszych dostały wszystkie szkoły podstawowe w mieście. Liczba klas pierwszych zależy od liczby dzieci, które się zgłoszą. Zgodnie z prawem w klasie pierwszej nie może uczyć się więcej niż 25 uczniów.
       Tymczasem niektórzy rodzice chcieliby posłać swoje dzieci szkoły, ale do „zerówek”, a nie pierwszych klas. - Przynajmniej dwie szkoły miały deklaracje rodziców dotyczącą posłania sześciolatków do zerówki w szkole - mówił Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu na posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.
       Jedną ze szkół jest SP nr 21. - Dyrektor szkoły nr 21 przyszła do mnie 3 marca, już po rozpoczęciu rekrutacji elektronicznej – tłumaczyła na posiedzeniu komisji Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki.
       W marcu urzędnicy nie byli w stanie uruchomić dodatkowej rekrutacji do zerówek w szkołach. Ale nie wykluczają, że będzie ona zorganizowana. Wszystko zależy od rodziców.
       - Jeżeli znajdzie się grupa minimum dwudziestu rodziców w danej szkole, która będzie chciała posłać dzieci do zerówki, przeanalizujemy tę sytuację jeszcze raz - zadeklarowała Małgorzata Sowicka.
       Rodzicom pozostaje na razie "analogowe" złożenie deklaracji u dyrektora szkoły (najlepiej w formie pisemnej) i elektroniczne zapisanie dziecka do zerówki w przedszkolu lub pierwszej klasy w szkole.
       Na razie, jak wynika z informacji biura prasowego Urzędu Miejskiego, klasy „zerowe” mają powstać przy ośmiu szkołach podstawowych: nr 4 (ul. Mickiewicza 41), nr 9 (Rodziny Nalazków 20), nr 11 (Korczaka 34), nr 12 (Zajchowskiego 12), nr 15 (Modlińska 39), nr 16 (Sadowa 2), nr 18 (Węgrowska 1), nr 19 (Urocza 4).
       Nie trzeba być jasnowidzem, aby przewidzieć bałagan po zakończeniu elektronicznych zapisów do szkół. Gdy w danej szkole, niewymienionej na liście ratusza, zbierze się dwudziestka chętnych do zerówki, zwolnią się miejsca w przedszkolach i klasach pierwszych. Nagle może się okazać, że klasy pierwsze są mało liczne i drogie w utrzymaniu.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a ten caly balagan w kraju wywołaly pisiory a rodzice mają dylemat elblążanka.
 • Nie ma co dzieciom dzieciństwa odbierać żeby szybciej do pracy poszły ratusz martwi sie o nauczycieli a nie o nasze dzieci
 • a co robią w tym czasie w domach? Oglądają TV i się odmóżdżają!!!
 • Po jaką cho. .. rę tworzone są zerówki w szkołach? Przykład SP21 jest taki że szkoła jest przeludniona. W chwili obecnej jest 6 klas pierwszych dzieci tłoczą się na wąskich korytarzach, nie mają gdzie ćwiczyć albo ćwiczą w szatni (? to ma być WF z prawdziwego zdarzenia o którym trąbi ministerstwo sportu?) jedno pomieszczenie-klasa dzielona jest przez dwie klasy, dlatego dzieci chodzą na zmiany. Połowa dzieci to dzieci spoza rejonu a dlaczego bo najważniejsze że rodzicie to dyrektorzy prezesi politycy i urzędnicy.
 • Mądrzy rodzice 6 latków zostawią swoją pociechę w przedszkolu lub ostatecznie zapiszą do zerówki. Dziecko osiąga dojrzałość szkolną dopiero pod koniec okresu przedszkolnego który trwa od 3 do prawie 7 lat. .Dopiero jak skończy 7 lat jest gotowe do realizacji obszernej podstawy programowej. To mówi psychologia. Jak więc urzędnik ratusza może decydować o Państwa dziecku i zachęcać je, by poszło wcześniej niż trzeba?Poza tym Pani Minister Edukacji Narodowej wypowiedziała się jasno na ten temat wydając stosowną ustawę o tym, że w Polsce obowiązek szkolny rozpoczyna się od 7 lat. a nie rok wcześniej. Mało tego- zachęca rodziców tych 6 latków, które poszły za wcześnie, aby "zatrzymały się" w pierwszej klasie i normalnie zaczęły swoją przygodę ze szkołą od 7 lat. Nie zrozumiała więc jest ta cała agitacja z urzędu. Kto ma w tym interes?Na pewno nie 6 latki-one na wcześniejszym pójściu do szkoły mogą tylko stracić.
 • "Nie trzeba być jasnowidzem, aby przewidzieć bałagan po zakończeniu elektronicznych zapisów do szkół. " - ale tego nie jest w stanie przewidzieć magistrat z odpowiedzialnymi za edukację. Pan wice chyba zna się, ale nie na edukacji, a pani dyrektor chyba nie bardzo ogarnia, to i bałagan wielki mamy, a mieć będziemy jeszcze większy. Bo tu licza się układy, a nie dobro dzieci, rodziców czy szkoły.
 • ojefsd to jaką cho. .. trzymasz tam dziecko, bo takiś zorientowany, albo to pisze zazdrosny dyrektor. A dzieci nie chodzą do tej szkoły na zmiany, radzę, zanim coś napiszesz, sprawdzić!!!!
 • A kimvty jestes aby oceniac decyzje rodzicow? Mojemu dziecku zrobilabym ogromna krzywde gdybym zostawila je w przedszkolu poniewa niczego sie nie uczy, a widac ze chce sie uczyc. A chodzi do jednego z lepszych przedszkoli. Tak wiec skoncz z frazesami typu zabieranie dziecinstwa bo az niedobrze sie robi
 • Szanowny Urzędzie, a może przyjmijcie wszystkich chętnych do "zerówek" i zostawcie ich na drugi rok. Będzie i subwencja oświatowa i rodzice będą zadowoleni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  pomysłowy_dobromir(2016-03-11)
 • Subwencja na ucznia w szkole to ok. 5500 zł na rok. W przedszkolu ok. 1300 zł. Reszta do koszt gminy, a nie rzadu. Dlatego PiS chce aby dzieci zostały w przedszkolach. Tylko wtedy wystarczy na 500+. Chociaz będą realizować nową podstawę programowa, taką jak w szkołach. Ale to oszczędności dla rzadu. A samorzad ma problem. No i problem mają rodzice dzieci 3- letnich. Dla nich zabraknie miejsc w Przedszkolach. I co ma zrobić pracujaca mama ???? Czy to jest polityka prorodzinna i DOBRA ZMIANA ? Zostaje jej tylko zostac nierobem.
 • W Anglii dzieci ida do szkoøy w wieku 5 - ciu lat. I polacy nie protestuja. A powinni sie obrazic i wracac do Polski. Tak jak obiecaø w kampani Duda. To podniosloby polska demografie. Pokretne myslenie Rzadu. Jak we wszystkim.
 • A wiesz czemu nie protestuja??????? Bo maja wielkie gó...no do gadania, jak zaprotestuja to angielscy urzednicy odbiora im dzieciaka. Poczytaj sobie o tym
Reklama