UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zgubiony dowód rejestracyjny a sprzedaż auta - konsekwencje

 
Zgubiony dowód rejestracyjny a sprzedaż auta - konsekwencje

Zgubiony dowód rejestracyjny wiąże się z poważnymi problemami. Będziemy mieli trudność ze sprzedażą samochodu i wyjdziemy na oszustów. Bez dokumentów pojazdu nie możemy poruszać się po drodze. Grozi to mandatem. Jakie jeszcze konsekwencje wynikają ze zagubienia dowodu rejestracyjnego?

Zgubiony dowód rejestracyjny - czy sprzedamy samochód bez dokumentów?
       Zawierając różnego rodzaju transakcje musimy pamiętać o tym, aby dopełnić wszelkich formalności. Dotyczy to chociażby zwykłej pożyczki na https://autokapital.pl/ czy sprzedaży samochodu. Oddając auto w ręce nowego właściciela, jesteśmy zobowiązani do przedstawienia mu nie tylko historii pojazdu, ale także przekazania wszelkich dokumentów związanych z pojazdem. Co, jeśli zgubimy dowód rejestracyjny?
       Dowód rejestracyjny pojazdu to jeden z najważniejszych dokumentów, który powinniśmy przekazać kupującemu nasz samochód. Jeśli tego nie zrobimy, a pozbędziemy się samochodu, możemy zostać uznani za oszustów. Brak dowodu potwierdzającego rejestrację auta grozi mandatem w wysokości 50 zł. Nie usprawiedliwi nikogo fakt, że dokumenty zostały skradzione.
       Sprzedaż samochodu bez dokumentów jest możliwa, ale nielegalna. Jeśli nie chcemy więc mieć problemów z prawem, powinniśmy dopełnić wszelkich formalności i przekazać nowemu właścicielowi pojazdu komplet dokumentów.
      
       Jakie dokumenty powinniśmy przekazać nowemu właścicielowi pojazdu?
       Jako sprzedający auto powinniśmy pamiętać o tym, aby powiadomić nowego nabywcę o wszelkich usterkach. Niezbędne do zawarcia uczciwej transakcji jest również przekazanie wszelkich dokumentów auta. Na które z nich warto zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy?
       - Kartę pojazdu - bez niej niemożliwe jest przerejestrowanie auta. Karta przypisana jest do konkretnego samochodu i zawiera jego historię. Duplikat dokumentu możemy uzyskać w wydziale komunikacji, w którym auto zostało zarejestrowane;
       - Dowód rejestracyjny - jeśli jest on tymczasowy oznacza to, że urząd sprawdza legalność samochodu. Warto w takiej sytuacji wstrzymać się jeszcze z zakupem auta;
       - Ubezpieczenie OC - samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie w momencie, gdy będziemy chcieli wyjechać nim na drogę. Brak polisy grozi mandatem;
       - Potwierdzenie przeglądu technicznego - brak badania może świadczyć o tym, iż samochód ma poważne usterki i nie nadaje się do jazdy;
       - Umowa kupna-sprzedaży - powinna zostać podpisana przez obecnego właściciela auta;
       - poprzednie umowy kupna-sprzedaży samochodu, które poświadczą ciągłość umów
      
       Dobrze, jeśli do pojazdu dołączone są:

       - książka serwisowa;
       - książka gwarancyjna;
       - instrukcja obsługi w oryginalnej wersji;
       - rachunki potwierdzające naprawę samochodu w renomowanych warsztatach
      
       Konsekwencje braku dokumentów samochodu

       Formalne zatrzymanie dowodu rejestracyjnego auta nie jest przeszkodą w zawarciu transakcji. Musimy być jednak świadomi, że dokument ten posiada wszelkie adnotacje ważne dla kupującego. Co więcej, zatrzymany dowód osobisty może odebrać tylko ten, kto jest obecnie właścicielem auta. Brak dokumentów podczas kupna pojazdu może więc finalnie wydłużyć transakcję.
       Czym grozi brak dowodu rejestracyjnego? Osoba sprzedająca auto bez dokumentów może wyjść na oszusta. Dzieje się tak szczególnie, jeśli rzeczywiście nie uda się dostać zamiennika dokumentów w odpowiednim urzędzie. Kupujący auto bez dokumentów naraża się na mandat w wysokości 50 zł oraz problemy w wydziale komunikacji. Wydanie wtórnika dokumentów jest czasochłonne, kosztowne i nie zawsze możliwe.
       Jeśli dowód rejestracyjny samochodu został zatrzymany podczas kontroli drogowej w wyniku złego stanu pojazdu, obowiązek usunięcia uszkodzeń spadnie na osobę kupującą. W przypadku innego powodu zatrzymania dokumentów, będziemy musieli odtworzyć pełną historię auta. Możemy więc mieć trudności z legalizacją samochodu.
      
       Zgubione dokumenty od samochodu - co robić?
       Co, jeśli rzeczywiście zgubiliśmy dokumenty pojazdu? Przede wszystkim powinniśmy zgłosić sytuację na policję. Kolejnym ważnym elementem jest pójście do wydziału komunikacji. To właśnie w tym urzędzie będziemy musieli złożyć wniosek o wydanie duplikatu zgubionych dokumentów. Warto uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale także zapas gotówki.
       Pamiętajmy, że wyrobienie nowych dokumentów do samochodu może odbyć się wyłącznie wtedy, gdy okażemy w urzędzie dowód osobisty. Jeśli on także został zgubiony, najpierw powinniśmy się postarać o nowy. Dopiero później należy złożyć wniosek o dowód rejestracyjny czy prawo jazdy.
      

       ---- materiał promocyjny ----

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl