UWAGA!

Złoto, srebro, pallad… czy warto inwestować w surowce?

2019-08-28
11:13
 
Złoto, srebro, pallad… czy warto inwestować w surowce?

Inwestowanie w surowce może przynieść duże zyski, ale należy się liczyć również z ogromnym ryzykiem utraty dużej części kapitału. Lokowanie pieniędzy w surowce wydaje się ciekawą alternatywą dla innych instrumentów finansowych, ale nie jest to optymalny sposób na inwestowanie dla każdego.

Niespodziewane i gwałtowne wydarzenia polityczne są w stanie sprawić, że notowania różnych surowców mogą „zachować się” nieprzewidzianie. Mimo to warto uczyć się inwestowania i wybrać jedną z trzech form lokowania środków w surowce.
      
       Trzy sposoby na inwestowanie w surowce

       W surowce można inwestować na szereg różnych sposobów. Do najpopularniejszych należą poniższe trzy. Dokładne porównanie tych metod już na wstępie pomoże w przyszłych ewentualnych inwestycjach, podobnie jak porównywanie przed ostateczną decyzją wielu produktów bankowych, co w łatwy sposób można uczynić w portalu ikalkulator.
       Pierwszym sposobem na inwestowanie w surowce jest ich zakup fizyczny. Nie jest to możliwe w przypadku każdego surowca – baryłki ropy i beczki z gazem ziemnym raczej nie są tymi produktami, które z przyjemnością trzyma się w salonie. Niemniej jednak zakup złotych lub srebrnych monet czy też sztabek jest już jak najbardziej możliwy. Warto jednak wiedzieć, że zwykle cena surowca nabywanego drogą fizyczną jest wyższa niż cena tego samego surowca na rynku kasowym.
       Druga metoda na inwestowanie w surowce wiąże się z koniecznością założenia konta maklerskiego w wybranym domu maklerskim. Dzięki niemu można dokonywać zakupów instrumentów pośrednich, takich jak jednostki uczestnictwa funduszy lokujących kapitał w dane surowce. Wybierać można spośród wielu funduszy. Niektóre inwestują tylko w wybraną, wąską grupę surowców, inne w szerszą.
       Trzecia metoda polega na handlu kontraktami na różnicę cenową, zwanymi również kontraktami różnicowymi (CFD – ang. contracts for difference). Wymaga ona założenia konta u brokera – instytucji pozabankowej lub specjalnej sekcji któregoś z większych banków. Mając dostęp do faktycznej światowej wyceny danego surowca, zawierać można transakcje kupna lub sprzedaży. Powyższe dwa sposoby są jednak tym bardziej niebezpieczne, im wyższy lewar przypada na obsługiwane instrumenty.
      
       Czy warto inwestować w surowce?
       Przewidzenie wartości danego surowca jest tak samo trudne jak przewidzenie wartości wybranego indeksu giełdowego, kryptowaluty czy papierów wartościowych. Należy pamiętać, że wszystkie te czynności są obarczone dużym ryzykiem, a statystycznie większość uczestników na rynku traci.
       Inwestowanie może być jednak skuteczne, jeżeli wcześniej wyrobi się właściwą dyscyplinę, popracuje nad psychologią inwestowania i głębiej zapozna się z materiałami dotyczącymi inwestycji. Mimo to w przypadku surowców wiedza nie musi przynieść zysków – czasem wystarczy, przykładowo, krótka wiadomość prezydenta Donalda Trumpa opublikowana w serwisie Twitter, aby notowania danego surowca gwałtownie wzrosły lub spadły. Z drugiej jednak strony utrata środków z powodu tego rodzaju okoliczności może być spowodowana zbyt dużą dźwignią finansową używaną do inwestowania.
      
--------Art. promocyjny---------
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej