UWAGA!

Zmarł Janusz Augustynowicz

 Elbląg, Janusz Augustynowicz
Janusz Augustynowicz

W wieku 77 lat zmarł Janusz Kazimierz Augustynowicz, były geodeta województwa elbląskiego, biegły sądowy w zakresie geodezji i szacowania nieruchomości, aktywny działacz Stowarzyszenia Geodetów Polskich i Naczelnej Organizacji Technicznej.

Janusz Augustynowicz urodził się w Łukowie w 1943 roku. Od roku 1945 mieszkał w Szczytnie, gdzie ukończył liceum ogólnokształcące. Tytuł inżyniera uzyskał na wydziale Studium Geodezji i Urządzeń Rolnych Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie (1966) a tytuł magistra inżyniera Wydziału Geodezji i Urządzeń Rolnych na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (1977). Absolwent Studium podyplomowego Organizacji i Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim (1981).

W latach 1966-75 pracował w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Olsztynie jako stażysta, potem inspektor w Powiatowym Biurze w Szczytnie, kierownik pracowni robót polowych i główny technolog. Po utworzeniu województwa elbląskiego związał się z Elblągiem. W 1975 roku jako zastępca dyrektora ds. technicznych podjął pracę w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Elblągu. W roku 1984 roku został zastępcą dyrektora wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu a od roku 1990 pełnił funkcję dyrektora Wydziału Geodezji i Kartografii, Katastru i Nieruchomości oraz funkcję Geodety Województwa.

W 1999 roku po likwidacji województwa elbląskiego kontynuował pracę w Urzędzie Miejskim w Elblągu, jako Naczelnik Wydziału Mienia Komunalnego. W Urzędzie Miejskim pracował do emerytury, na którą przeszedł w roku 2011. Od roku 2015 członek Rady Nadzorczej OPEGIEKA Sp. z o.o. w Elblągu.

Uprawnienia geodezyjne we wszystkich specjalnościach (zakres od 1 do 5) uzyskał w roku 1985. W 1991 roku został mianowany biegłym sądowym w zakresie geodezji. W 1995 roku uzyskał uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości, a w 1997 roku został biegłym sądowym w tym zakresie.

W latach 1982–2006 był członkiem Komisji Gospodarki i Polityki Przestrzennej PAN Oddział w Gdańsku.

Od 1990 do 2014 działał w komisjach kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych ds. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Był aktywnym członkiem stowarzyszeń SGP i NOT. W SGP działał od 1967 roku. Przez wiele kadencji w latach 1983–1998 był członkiem Zarządu Oddziału SGP w Gdańsku. Od 1980 uczestniczył w pracach Rady Regionalnej FSNT NOT w Elblągu jako członek Zarządu wielu kadencji, wiceprezes i prezes Zarządu Rady Regionalnej, a ostatnio przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

Był jednym z inicjatorów elbląskich konferencji geodezyjnych, które przez kilkanaście lat były miejscem spotkań administracji, przedsiębiorstw i nauki. Działając jako geodeta województwa elbląskiego zainicjował wdrażanie nowoczesnych technologii informatycznych w administracji elbląskiej. W roku 1990 zapoczątkował pionierskie prace informatyzacji rejestru ewidencji gruntów i budynków dla całego województwa a w 1991 doprowadził do rozpoczęcia budowy numerycznej mapy zasadniczej dla miasta Elbląga, współfinansowanej przez jednostki branżowe. W 1995r zainicjował opracowanie pierwszego w Polsce standardu geodezyjnego dla map cyfrowych, co doprowadziło do uruchomienia w Elblągu w 1997 roku nowatorskiego w skali kraju cyfrowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej wraz z systemem zasilania i automatycznej aktualizacji map numerycznych. Te procesy stały się w kolejnych latach podstawą dla budowy elbląskiego systemu informacji przestrzennej. Za osiągnięcia w informatyzacji państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego został uhonorowany w 1998 roku nagrodą II stopnia nadaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie geodezji i kartografii. Był wielokrotnie odznaczany: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; brązowym, srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi; brązowym medalem za zasługi dla obronności kraju, złotym medalem za długoletnią służbę, medalem XX-lecia województwa elbląskiego; medalem pamiątkowym z okazji 50-lecia NOT w Gdańsku; medalem 100-lecia SGP; srebrną, złotą i diamentową honorową odznaką NOT; srebrną i złotą odznaką honorową SGP; srebrną odznaką za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii, honorową odznaką za zasługi dla województwa elbląskiego, odznaką zasłużony pracownik rolnictwa, tytułem zasłużony senior NOT.

Janusz Augustynowicz był niekwestionowanym autorytetem zawodowym w lokalnym ale i ogólnopolskim środowisku geodezyjnym. Chętnie dzielił się wiedzą z każdym, kto tego potrzebował. Był ciepłym, kulturalnym przełożonym, kolegą, przyjacielem. Był bardzo aktywny w działalności społecznej. Zmarł 12 czerwca. Pozostanie w naszej pamięci na zawsze.

Msza żałobna odbędzie się 19 czerwca (piątek) o godzinie 11 w kościele Świętego Brata Alberta przy ulicy Częstochowskiej 28 w Elblągu, a po niej odbędzie się pogrzeb na cmentarzu Agrykola.

Geodeci regionu elbląskiego i pomorskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • paradaj Zachowuję pamięć o Św. p Augustynowiczu jako o człowieku i specjaliście niezwykle porządnym od samego początku Jego pracy w Elblągu. Z wielkim smutkiem przeczytałem tę wiadomość
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  4
  paradaj(2020-06-16)
 • Wieczny odpoczynek racz mu zdać Panie Roman Szwarc
 • Śp. Janusz Augustynowicz, służbowo przez dziesięciolecia kolega, prywatnie PRZYJACIEL; nie ma w Elblągu drugiej takiej osoby, z którą znałbym się tyle lat, mianowicie od września 1962 roku. Przyjacielu! Za Twoją życzliwość, empatię i zawsze optymistyczne spojrzenie DZIĘKUJĘ. Niebawem i ja do Ciebie dołączę. O modlitwie za Ciebie nie piszę, bo Ty już teraz dobrze wiesz. Odpoczywaj w pokoju! Wiktor
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  2
  Wiktor Mazurkiewicz(2020-06-16)
 • Pan Janusz był także nauczycielem w elbląskim technikum geodezyjnym. Niech odpoczywa w spokoju, wieczny odpoczynek racz mu dać Panie. ..
 • Coraz więcej z pośród nas - kolegów i znajomych przeszło już na tę drugą stronę, do wieczności. Zawsze jednak budzi szczególny żal, gdy odchodzi ktoś tak miły, cieszący się zasłużonym szacunkiem jako Człowiek, dobry kolega i - wiem to - także jako przełożony. Świetny fachowiec, zawsze pomocny, kulturalny, rzeczowy. .. Spoczywaj w pokoju, bo zasłużyłeś nań całym swoim jestestwem. Wyrazy szczerego współczucia dla pozostającej w bólu Rodziny. Krystyna Cieszyńska-Węgłowska
 • @ewk49 - Pracowałam w wydziale geodezji w czasie, kiedy Pan Augustynowicz był zastępcą dyrektora. Wspominam z wielkim szacunkiem. Niech odpoczywa w spokoju - Ewa
 • Janusz Augustynowicz był moim szefem, zawsze będę ciepło Go wspominać. WB
Reklama