UWAGA!

Znamy tegorocznych „Ośmiu Wspaniałych”

 Elbląg, Znamy tegorocznych „Ośmiu Wspaniałych”
Fot. Anna Dembińska

To była już XXII edycja konkursu "Ośmiu Wspaniałych" realizowanego na szczeblu lokalnym. Dziś (19 czerwca) elbląscy laureaci wyróżnienia odebrali podziękowania i nagrody z rąk prezydenta Witolda Wróblewskiego w Ratuszu Staromiejskim. Zobacz zdjęcia.

Prezydent Elbląga podkreślił, że dzisiejsze spotkanie związane z konkursem przebiega w nieco skromniejszej formie ze względu na trwającą pandemię. Wyraził jednocześnie zadowolenie z faktu, że konkurs "Ośmiu Wspaniałych" jest realizowany także w naszym mieście, a jego młodzi mieszkańcy chętnie angażują się w działalność wolontaryjną.

- Ciesze się, że elblążanie biorą udział w tym fantastycznym przedsięwzięciu – mówił. - Mamy już łącznie 176 "Wspaniałych", wy też już jesteście w tym gronie – zwracał się do laureatów. Podkreślił też, że sześciu elblążan do tej pory wygrało ten konkurs na szczeblu ogólnopolskim. - Dzisiaj świat się bardzo skomercjalizował i ta działalność, którą wykonuje się charytatywnie, nie patrząc na środki finansowe, które mogłyby być za nią przyznane, tylko pomaganie z czystego serca drugiemu człowiekowi, to dla mnie zawsze rzecz najważniejsza. Sądzę, że dziś należą się wam olbrzymie brawa – dziękował laureatom prezydent. - To, że jesteście wrażliwi na potrzeby innych, to fantastyczna postawa. Jest to przykład dla innych, że można – zaznaczał. Gratulując laureatom życzył im też sukcesów w dalszej części konkursu. Podziękował też rodzicom, nauczycielom i wszystkim, którzy wspierają młodych wolontariuszy.

Razem z wyróżnieniami w postaci pamiątkowych statuetek tegoroczni „Wspaniali” otrzymali nagrody związane z rozpoczynającymi się wakacjami, m. in. torby podróżne.

Alan Rynkiewicz, najmłodszy z tegorocznych laureatów konkursu i uczeń SP nr 23 w Elblągu zaznacza, że bycie wolontariuszem wiąże się z powołaniem.

- To się czuje – mówi jeden z „Ośmiu Wspaniałych”. - Warto pomagać, to napędza i daje motywacje na kolejny dzień, zawsze poprawia nastrój – podkreśla i dodaje, że wolontaryjnie współpracuje ze szpitalem, biblioteką i świetlicą przy kościele Bożego Ciała. Alan Rynkiewicz uważa, że jego działalność spotyka się z dobrym odbiorem wśród rówieśników. Zaznacza też, że zachęca innych do udzielania się w wolontariacie, m. in. w swojej szkole.

Nicoletta Sumińska, uczennica IV LO w Elblągu podkreśla, że taką działalność podjęła już pięć lat temu, gdy uczyła się w gimnazjum.

- Od tamtej pory regularnie uczestniczę w wolontariacie szkolnym i pozaszkolnym. Najwięcej radości sprawia mi praca z dziećmi z DPS-u przy ul. Kasprzaka – podkreśla. - Jest to coś, co jest dla mnie bardzo ważne. Początkowo szukałam po prostu zajęcia poza szkołą, a z czasem stało się to moją pasją – mówi. Również zachęca innych do działalności na rzecz potrzebujących – To jest coś dla innych, ale też dla siebie, bo pomagając rozwijamy naszą wrażliwość na drugiego. Sama na pewno tego nie porzucę – zaznacza. Dodaje też, że wyróżnienie, jakie dziś otrzymała, stanowi dla niej pewną motywację dla dalszych działań.

 

Laureaci XXII edycji konkursu „Ośmiu Wspaniałych” w Elblągu:

Czkuj Małgorzata  - I Liceum Ogólnokształcące

Garlepów Natalia  - Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług

Ilczuk Natalia  - Zespół Szkół Gospodarczych

Nieciecka Karolina  - Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących 

Ratyńska Paulina - Bursa Szkolna nr 4

Rynkiewicz Alan Krzysztof - Szkoła Podstawowa nr 23

Sumińska Nicoletta - IV Liceum Ogólnokształcące

Żmijewska Aleksandra - Bursa Szkolna nr 4

 

„Ośmiu Wspaniałych” to konkurs samorządowy, którego celem jest promowanie pozytywnych zachowań, działań i postaw wśród dzieci i młodzieży, a także upowszechnianie idei wolontariatu młodzieżowego. Konkurs przebiega w dwóch etapach: laureaci na poziomie lokalnym mogą zdobyć tytuł jednego z „Ośmiu Wspaniałych” na szczeblu ogólnopolskim.

Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama