UWAGA!

Żołnierze wyklęci w Bibliotece Elbląskiej

 Elbląg, Żołnierze wyklęci w Bibliotece Elbląskiej
(fot. Anna Dembinska)

- Chcemy przedstawić historię w sposób inny niż książkowy – mówią Joanna Dębska i Dominik Bloch, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. Taki był cel Spotkania z Żywą Historią o żołnierzach wyklętych, które odbyło się w środę w Bibliotece Elbląskiej.

Jak pokazać tragedię pokolenia walczącego o wolność Polski? Najlepiej połączyć historię ze sztuką. Tak też zrobili organizatorzy Spotkania z Żywą Historią. O żołnierzach wyklętych śpiewała Joanna Dębska z I LO, wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Borowskiego oraz Władysława Broniewskiego recytował jej szkolny kolega Dominik Bloch. Celem młodych artystów było zachęcenie publiczności do przemyśleń na temat własnego poczucia patriotyzmu.
       O tragicznych losach żołnierzy wyklętych opowiadał Tomasz Gliniecki, dziennikarz i pasjonat historii, a opowieściom towarzyszyła prezentacja fotografii udostępnionych przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. - Patriotyzm jest wartością nieprzemijającą - przypominał Tomasz Gliniecki.
       Atmosferę zadumy i refleksji na temat tragicznych wydarzeń sprzed lat pomogli też podczas spotkania stworzyć członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Narodowych Sił Zbrojnych przy Stowarzyszeniu Historyczno-Poszukiwawczym Denar z Elbląga wraz młodzieżą z Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim.
      
      
Kinga Jasińska

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Opowieści o bandytach, kolaborantach, gwałcicielach i przeklętych mordercach Polaków - ciekawe czy dzieciaki doczytały te 'drobiazgi' pomijane w bogoojczyźnianej narracji o żołdakach przeklętych?
 • Panie kptDiaczenko a co Ty zrobiłeś dla Polski? no co? :) Pozdraiwam
 • kpt Diaczenko co pan mówi? teraz trzeba kochać akowców, jeśli mordowali to na pewno złych ludzi, złe kobiety i złe dzieci, kiedyś kazali nam kochać Świerczewskiego a dziś akowców, jedni drugich warci.
 • @pasjonat - no, w porównaniu z bandytami przeklętymi, to całkiem sporo - nikogo nie zgwałciłem, nie zamordowałem, nie spaliłem w chałupie za przyjęcie ziemi w ramach reformy rolnej, takie tam drobiazgi;)
 • Co niektóry nie maja pojęcia o czym piszą. Czy rotmistrz Pilecki, Roj, Inka to bandyci?? Czy ktoś z Was zna Sprawę Elbląską?Skąd Wasza wiedza?Coś mi pachnie, że z internetu. Zapraszam do bibliotek!!Solidna wiedza to podstawa!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  EmiliaPatriotka(2016-04-18)
Reklama