UWAGA!

Zrób coś dobrego, adoptuj dziecko na odległość

 
Elbląg, Zrób coś dobrego, adoptuj dziecko na odległość
fot. www.maitri.pl

Dzień Adopcji Serca 2019 już po raz trzeci w Kościele katolickim obchodzony jest 5 września. Jest to okazja, by wesprzeć duchowo pamięć o tej pięknej formie pomocy ubogim dzieciom w Afryce i na innych kontynentach.

Ustanowienie Dnia Adopcji Serca jest wspólną inicjatywą Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”, Sekretariatu Misyjnego Księży Pallotynów prowincji Chrystusa Króla oraz Sióstr Pallotynek. Po tragicznej w skutkach wojnie domowej w Rwandzie dzięki rozpoczętej w roku 1995/96 adopcji na odległość udało się uchronić tysiące dzieci od śmierci głodowej i zapewnić im dostęp do nauki w szkołach. Był to pierwszy tego rodzaju na dużą skalę program pomocy zorganizowany w Polsce, wspierany przez indywidualnych ofiarodawców.
       W tym roku wydarzenia odbywające się w wielu miejscach w Polsce, Czechach i Słowacji oraz w krajach misyjnych związane z Dniem Adopcji Serca będą rozłożone w czasie. Do udziału można przyłączyć się poprzez modlitwę, udział w Eucharystii lub zorganizowanym w tym celu spotkaniu przez zgromadzenia zakonne oraz wspólnoty Ruchu “Maitri”. Zwieńczeniem obchodów będą Pallotyńskie Rekolekcje dla Przyjaciół Misji i Rodzin Adopcyjnych, które odbędą się w Częstochowie w dniach 26-29 września. Poprowadzi je wieloletni misjonarz z Rwandy, ks. Roman Rusinek SAC, który jest również duchowym opiekunem Pallotyńskiej Adopcji Serca. Rekolekcje będą połączone z Pielgrzymką Przyjaciół Pallotyńskich Misji i Rodzin Adopcyjnych na Jasną Górę. (więcej o pielgrzymce)
       Do udziału w świętowaniu zapraszane są zgromadzenia i organizacje realizujące tę formę pomocy, ofiarodawcy wspierający tego typu programy. W dobie mediów społecznościowych każdy z “rodziców adopcyjnych” zachęcany jest by opublikować osobiste świadectwo udziału w programie Adopcja Serca na Facebooku, Instagramie lub LinkedIn.
       Pierwsza uroczystość Dnia Adopcji Serca odbyła się 5 września 2017 roku w Poznaniu. W ramach obchodów została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.
      
       Cele przyświecające obchodom w Polsce i w Afryce
       - ustanowienie dnia powszechnej modlitwy osób związanych z Adopcją Serca;
       - wyrażenie wdzięczności ofiarodawcom, którzy wspierają program;
       - podkreślenie wagi tej formy działania dla budowania solidarności i więzi między ludźmi różnych kultur;
       - impuls do działania dla rodzin i młodzieży oraz zachęta do włączania się do pomocy;
       - poznanie się przedstawicieli różnych zakonów i organizacji prowadzących tę formę pomocy, wymiana doświadczeń.
      
       Obecnie tę formę pomocy dzieciom na odległość przejęło ponad 30 zgromadzeń zakonnych z Polsce, a także kilka organizacji pozarządowych. Dzień Adopcji Serca jest w założeniu świętem wszystkich, którzy są w jakikolwiek sposób związani z programem Adopcja Serca (nie tylko organizowanym przez Ruch “Maitri”), rozumianym jako dobrowolne zobowiązanie ofiarodawcy do pomocy konkretnemu, żyjącemu w ubóstwie dziecku w krajach misyjnych. Według szacunków Ruchu “Maitri” obecnie ok 10.000 podopiecznych w kilkunastu krajach uczestniczy w programie.
       Program Adopcji Serca rozpoczął się w Rwandzie w 1996 roku z inicjatywy Ruchu “Maitri”. Dzięki ogromnej pracy Zgromadzenia Księży Pallotynów i Sióstr Pallotynek program stał się jedną ze znaczących odpowiedzi społeczeństw Polski, Czech i Słowacji na tragiczne skutki ludobójstwa w tym kraju. W jego początkowej fazie tysiące sierot uzyskało ratunek od śmierci z głodu i chorób, z czasem dzięki wsparciu “rodziców adopcyjnych” mogły podjąć naukę w szkołach. Aby przystąpić do programu, wystarczy wypełnić deklarację na stronie internetowej. W tym roku obchodzimy już 24 – lecie programu. 5 września przypada w kalendarzu liturgicznym wspomnienie Św. Matki Teresy patronki Ruchu “Maitri”.
       Informacje na temat Dnia Adopcji Serca
       Tadeusz Makulski – koordynator Adopcji Serca Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata “Maitri”; tel. 508 044 484; gdansk@maitri.pl
      
źródło: www.maitri.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Najpierw pomagajmy naszym ubogim, a dopiero potem patrzmy się na innych.
 • Pomóżmy NASZYM emerytom i rencistom, którzy całe życie przepracowali dla tego kraju, a teraz mają głodowe emerytury i renty.
 • wolę pomóc komuś realnemu i biednemu tu na miejscu, a nie panu w "koloratce", rekolekcje jeszcze chyba nikogo nie nakarmiły.
 • Modliłem się od godziny 18.00 do 21.30,oczywiście z obowiązkową przerwą o godz. 19.30 do 20.00 na Wiadomości TVP1.Ile dzieci najadło się dzięki temu proszę księdza ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  antykler(2019-09-02)
 • Tu, na miejscu mamy jeszcze sporo problemów do rozwiązania. a afrykanie nie zasługują na żadną pomoc za to, co robią np. z białymi w RPA, za to co robią z chrześcijanami, za to co robią na w krajach Europy zachodniej. Ja do czarnuchów nic nie mam - nawet szacunku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  5
  Lokalny_przewodnik(2019-09-03)
 • może o. Rydzyk dokona masowej adopcji?
 • Piękna idea. Szkoda jednak, że pieniądze trafiają już do "zarejestrowanych"dzieci. Lepiej byłoby gdyby każdy nowy darczyńca sprawiał, że opieką zostanie kolejne, nowe dziecko. Np z listy oczekujących. A tak ma się poczucie, że nie pomaga się bezpośrednio, konkretnej osobie, tylko ogólnie wspiera się organizację pomocową. Szkoda też, że informacje o dziecku są potem tak rzadkie. Jest Internet, można na żywo pokazywać życie w ośrodku, stream z placu zabaw, czy stołówki. Można mieć podejrzenie, że takie rZadkie kontakty, czyli list raz na pół roku sa opiekunom na ręke. A tu XXI wiek. Nikt nie wysyła listów pocztą. dzieci uczą się pisać więc każde powinno miec dostep do Internetu i wysłania maila do rodziców. Googe przetlumaczy.
Reklama