UWAGA!

"Zrobiliśmy coś dobrego"

 Elbląg, Prezydent Witold Wróblewski otworzył plac zabaw
Prezydent Witold Wróblewski otworzył plac zabaw (fot. Anna Dembińska)

Sondaż portElu

Jak oceniam efekt modernizacji parku Dolinka?
Bardzo mi się podoba 22.4%
Podoba mi się 34.1%
Nie podoba mi się 16.5%
Bardzo mi się nie podoba 17.6%
Nie mam zdania na ten temat 9.4%
Liczba głosów: 85. Sondaż został zakończony.

Prawie 9 hektarów, plac zabaw dla dzieci, strefa dla seniorów i miejsce dla rekreacji dla wszystkich. Kosztowało 13,5 mln zł. Dziś w południe uroczyście oddano do użytku nowy park Dolinka. Zobacz zdjęcia.

Temat rewitalizacji elbląskiego parku Dolinka przypominał brazylijską telenowelę. - Do Pasłęka musimy na plac zabaw jeździć - takie komentarze pisali m. in. nasi czytelnicy.

Na przeszkodzie stał brak pieniędzy. Zgodnie z filozofią urzędu szukano dofinansowania zewnętrznego. Urzędnicy szukali go m.in. w programie Polska – Rosja, w funduszach norweskich. Ostatecznie udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 9 milionów z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury i można było rozpocząć procedury. W połowie października ubiegłego roku podpisano umowę z wykonawcą na zagospodarowanie parku wraz z przebudową amfiteatru. W grudniu zawarto kolejną umowę na dostawę i montaż urządzeń wraz z zagospodarowaniem stref.

Dziś (6 grudnia) w południe uroczyście przecięto wstęgę na placu zabaw i oficjalnie otwarto park dla użytkowników. W ramach inwestycji wykonano 7,3 tys. m nowych chodników i ścieżek rowerowych z 62 ławkami, po drodze znalazło się 50 koszy.

Przebudowano amfiteatr, który ma obecnie 253 miejsca siedzące, scenę o średnicy 10 metrów, platformę schodową dla niepełnosprawnych; scena ma możliwość podłączenia iluminacji. W tegorocznym głosowaniu w Budżecie Obywatelskim m. in. zwyciężył „mały projekt“ pn. „Park z kulturą – letni koncert muzyczny w amfiteatrze w Parku Dolinka“.

„Projekt przewiduje zorganizowanie letniego koncertu muzycznego w amfiteatrze w Parku Dolinka rok po jego rewitalizacji. Takie wydarzenie przywraca tradycję letnich koncertów w tym miejscu wzbogacając jednocześnie ofertę kulturalną miasta“ - możemy przeczytać w opinii Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki elbląskiego ratusza do wniosku głosowanego w BO.

Wykonano nowe oświetlenie (138 słupów), założono i podłączono do systemu 32 kamery monitoringu wizyjnego, wyremontowano istniejące schody. W trakcie inwestycji mieszkańcy zgłaszali wątpliwości dotyczące braku dojazdu dla wózków z dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami.

  Elbląg, "Zrobiliśmy coś dobrego"
(fot. Anna Dembińska)

„Dostępność (do parku – red.) dla osób niepełnosprawnych i z wózkami została zapewniona wejściem od ul. Agrykola, pozwalającym poruszać się głównym ciągiem pieszym, prowadzącym przez cały park i wykonanym bez barier architektonicznych. Ponadto istnieje możliwość skorzystania ze zjazdu od strony ul. Traugutta oraz zjazdu technicznego, znajdującego się od strony cmentarza przy parkingu przy ul. Kościuszki” - czytamy w piśmie z urzędu skierowanym do mieszkanki Elbląga, która zainterweniowała w tej sprawie w ratuszu. Urzędnicy zwrócili też uwagę na konieczność „zabetonowania“ dużej powierzchni parku w przypadku budowy zjazdów dla wózków.

W parku zasadzono 54 nowe drzewa, zasadzono 2,5 tys. m kw. zieleni oraz 500 m kw. trawników. Zregenerowano 17 tys. m kw trawników. Na placach zabaw znalazły się atrakcje dla dzieci, w strefach relaksu zlokalizowano stoły biesiadne z ławami, pergole, podest do tańca, grill, urządzenia siłowni plenerowej. W strefie relaksu można skorzystać ze stołów piknikowych, leżaków, sześciu grilli, dwóch stołów do tenisa stołowego oraz dwóch stołów do szachów. Teraz został objęty miejskim monitoringiem.

- Przywróciliśmy ten park do korzystania przez mieszkańców, podejrzewam, że i spoza Elbląga będą chętni, aby z niego skorzystać. Mamy około 160 urządzeń do zabawy i rekreacji. Chciałbym, aby służyły jak najlepiej - mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga na uroczystym otwarciu.

- Mam nadzieję, ze stworzyliśmy coś dobrego, co będzie służyć wszystkim pokoleniom elblążan - dodał Mirosław Markiewicz z jednej firm realizującej inwestycję.

Cała inwestycja kosztowała 13, 5 mln zł. Objęła 8,5 ha parku Dolinka.

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama