UWAGA!

ZUS: Koniec akcji wysyłania „Informacji o stanie konta za 2008 r.”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kończy akcję wysyłki „Informacji o stanie konta za 2008 r.”. Po co nam taka informacja i co można z niej wyczytać?

Obowiązek informowania o wysokości składek ewidencjonowanych na koncie emerytalnym w I filarze nakłada na ZUS art. 50. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. „Informacja” ma umożliwić ubezpieczonym monitorowanie stanu swojego konta emerytalnego.
       „Informacja o stanie konta za 2008 r.” zawiera: 
       –  kwotę zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowanych na I filarze, za okres od stycznia 1999 do grudnia 2007 roku włącznie,
       – kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego (oczywiście tylko wtedy, gdy ten kapitał został dla danej osoby już ustalony),
       – wysokość należnych i faktycznie odprowadzonych składek na otwarte fundusze emerytalne (dotyczy to osób, które przystąpiły do II filaru),
       – kwoty składek za poszczególne miesiące 2008 r.
       Dla osób, które ukończyły 35 lat, po raz pierwszy ZUS podaje również wysokość hipotetycznej emerytury, czyli szacunkową wartość świadczenia w przyszłości. Warto tu od razu wyjaśnić, że nie jest to faktyczna wartość, więc podana kwota nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń wobec ZUS.
       Każdy, kto otrzymał „Informację” powinien sprawdzić, czy zawiera ona prawidłowe dane. W przypadku błędów dotyczących danych osobowych (imienia, nazwiska, numerów PESEL i NIP itp., danych adresowych, kwot składek lub braku składek), należy przede wszystkim zwrócić się do płatnika składek, czyli pracodawcy.
       Jeżeli płatnik się pomylił, powinien sporządzić i przekazać do ZUS dokumenty korygujące lub uzupełnić brakujące dokumenty ubezpieczeniowe i/lub wpłaty na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS). W przypadku, gdy płatnik twierdzi, że przekazane przez niego dane są prawidłowe, a wszystkie składki opłacił jak należy, ewentualnie gdy wyjaśnienie nieprawidłowości nie jest możliwe u płatnika składek – należy złożyć reklamację w ZUS. Jak to zrobić wyjaśniamy na stronie internetowej http://www.mojaskladka.zus.pl/ lub na telefonicznej infolinii pod numerem 0801 400 400. Tam też można zwrócić się, gdy „Informacja” z ZUS w ogóle do ubezpieczonego nie dotarła.
       Warto pamiętać, że „Informacja o stanie konta” służy również uświadomieniu ubezpieczonym, że to od nich samych zależy wysokość ich przyszłej emerytury. Świadczenie wypłacane na nowych zasadach zależy od wielkości kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym – im większa to kwota, tym większa będzie emerytura.
Karina Podlaszewska, ZUS
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • ZUS jest zatem bardzo sprawną instytucją, skoro w połowie roku 2010 dopiero kończy informowanie płatników. Blisko 2 lata na sporządzenie i wysłanie dokumentów to chyba trochę długo ? Kilkunastu pracowników tej ukochanej przeze mnie instytucji siedziało przez pół roku (albo dłużej) na Mazurskiej i nadrabiało kilkuletnie zaległości w papierach. Wy tam macie niezły burdel !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sfobodnyy(2010-05-21)
 • a co z rentownością zus'u? Ktoś jeszcze wierzy - szczególnie po doświadczeniach ostatniego kryzysu - że będzie miał "godną" emeryturę? Co z tych wszystkich filarów? Przecież wykupujemy tam tylko JEDNOSTKI, tak jak na funduszach inwestycyjnych. Pewnego dnia okaże się - ehh, przepraszamy bardzo, ale w związku z przedłużającą się recesją, ucieczką pracodawców do Chin (przecież trzeba kupowaćte tanie buble, by być dzisiaj szczęśliwym; ), wysokim bezrobociem, krachem na giełdzie i stratami związanymi z burzą magnetyczną i przebiegunowaniem Ziemi w 2012 r; ) - cena Państwa jednostki wynosi 0,34 Euro (dziś ze ~20 zł) - hehe, to będzie dopiero dowcip, tak jak ostatnio było w stanach, gdzie starsi ludzie byli cali szczęśliwi, gdy po skasowaniu ich emerytur mogli dostać pracę przy sprzątaniu za pół-darmo marketu. Żaden frajer bankierom się nie wywinie :) Bogaci są coraz bogatsi - a ktoś za to zapłacić musi; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obligatoryjny płatnik(2010-05-22)
Reklama