UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie

O blisko 150 mln zł musiał zmniejszyć lub cofnąć świadczenia chorobowe Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2009 r. To wynik przeprowadzonych w ciągu całego roku kontroli zwolnień lekarskich.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ZUS upoważniony jest do prowadzenia kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.
       Tylko w zakresie orzekania o czasowej niezdolności do pracy ZUS przeprowadził w ubiegłym roku 287,5 tys. kontroli. W ich wyniku 35,1 tys. osób wstrzymano dalszą wypłatę zasiłku chorobowego, co oznacza, że 12,2 proc. skontrolowanych uznano za zdolnych do pracy. W przypadku 22,2 tys. osób lekarze orzecznicy ZUS orzekli o potrzebie odbycia rehabilitacji leczniczej. Wstrzymane wypłaty zasiłków objęły 174,2 tys. dni, natomiast łączna kwota wstrzymanych świadczeń wyniosła 7,2 mln zł.
       Z kolei w zakresie prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich ZUS przeprowadził w ubiegłym roku 95,7 tys. kontroli. Ich efektem było wstrzymanie wypłat zasiłku chorobowego 3402 osobom. Kwota cofniętych świadczeń wyniosła 5,7 mln zł.
       Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa daje Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych również prawo do ograniczenia kwoty wypłacanego zasiłku chorobowego w przypadku, gdy ustał tytuł do ubezpieczenia. Zasiłek jest wówczas obniżany do wysokości 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Kwota obniżonych z tego tytułu zasiłków wyniosła w ubiegłym roku 128,5 mln zł.
       Zakład ma również obowiązek ograniczenia o 25 proc. kwoty wypłacanego zasiłku chorobowego i opiekuńczego, gdy chory w ciągu siedmiu dni nie przedłoży pracodawcy zwolnienia lekarskiego. Świadczenie w zmniejszonej kwocie wypłacane jest do dnia dostarczenia zwolnienia. W ubiegłym roku ZUS ograniczył wypłatę zasiłków z tego tytułu na łączną sumę 8,6 mln zł.
       Łącznie, od stycznia do grudnia ubiegłego roku ZUS obniżył bądź cofnął świadczenia chorobowe w wysokości 149,9 mln zł. W tym samym czasie Zakład wypłacił w formie zasiłków chorobowych ponad 6,6 mld zł. Pracodawcy w ciągu całego roku wypłacili ponad 4,5 mld zł w ramach wynagrodzenia za czas choroby.
       ZUS prowadzi kontrole wśród osób, którym sam wypłaca świadczenia, a także na wniosek zainteresowanych pracodawców. Warto przypomnieć, że pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób mają również możliwość samodzielnej formalnej kontroli zwolnień lekarskich oraz kontroli ich wykorzystania.
      
      
      
      
Karina Podlaszewska, ZUS w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • To prawda, u mnie w zakładzie pracy kazda kobieta w ciazy od ósmego tygondia do końca ciąży siedzi sobie bezstrosko na zwolnieniu lekarskim, biegajac kolorowo po miescie, wg mnie to niedopuszczalne. Zakład jest pastwowy (szpital), więc sie nie boją niczego, bo prywaiarz mógłby jeszze coś z tym zrobic. Jest to skrajana nieuczciwosc
 • w moim zakładzie tez państowym ciąża to choroba. .. HE!
 • głąbie, kobieta ma prawo być na zwolnieniu jak jest w ciąży, i może spacerować po mieście ile chce, nawet przed Twoimi oknami. Więc nie zazdrość, spróbuj sam być w ciąży i wtedy samcu się wypowiadaj. Po Twoim debilnym wpisie wnoszę, żeś jeszcze kawaler lub emeryt, ale jak będziesz miał żonkę, która będzie w ciąży, pamiętaj, żebyś kazał jej pracować do samego rozwiązania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  normalny_facet(2010-02-27)
 • oczywiscie ze kombinuja jak moga jak tu wziac wyplate a w robocie sie nie pojawic. przylazi taka nowow azatrudniona do roboty A po miesiacu juz w ciazy, potem pewnie jeszcze jakies chorobowe itd. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ArnoldUPR(2010-02-27)
 • co mam zrobic pracujac praca fizyczna, u prywaciarza poinformowany zostal o stanie mojej zagrozonej ciazy. w odpowiedzi uslyszalam ze go to k. .. .. nie obchodzi!!!!!mam przychodzic do pracy /po 12godzin z sobotam w niedziele w nagrode a nie wolno bylo odmowic tylko 8 godzin/ wskutek przesilenia poronilam w 8tygodniu.
 • ciekawy jestem czy odwolana pani prezes zus w e-gu jest urlopowana czy na l-4
 • to jest jedna wielka banda ja bylem na chorobowym czekalem na operację na miejsce w szpitalu dalem nawet kopię w zusie aoni co 2tygodnie wzywali mnie do zusu chodzilem na kólach i mosialem chodzić donich na 2 piętro to skandal mialem rentę ktorą mi zabrali jestem po zawale mam cukrzycę po operacji kolana, nadciśnienie, choroba zawodowa skierowanie na operację kregoslupa utratę słuchu 20% zwyrodnienie stawów palców dloni I jestem w pelni zdolny do pracy tą instytucją powinna się zająć Komisja Praw Czlowieka mam 40 lat pracy i jestem wrakiem zcharowanego czlowieka gdybym wpłacał te pieniądze na książeczkę to mialbym zapewnioną emeryturę a tak to przeżarł je ZUS bóg wie naco
 • Super, jesli ciaża jest zagrożona, wtedy niech delikwentka idzie na zwolnienie. Ale nie powiecie mi, ze 100% ciaż jest zagrożonych. Jelsi tak, to czemu właścicielki ciąż chwalą sie tym, z e super sie czują, a le na zwolnienie idą, bo 100% płatne, itd, i latają po miescie. I myli się osoba, kótra wyżej twierdzi, z e osoba w ciaży MA pRAWO być na zwolnieniu. Niestety, ma prawo tylko, jeli coś niedobrego z ciązą sie dzieje. W pozostałych przypadkach własnie nie ma prawa, i zwyczajnie okrada państwo. I takim czyms ZUS sie powinien zająć, zresztą zamierzam zgłaszac takei rzeczy do zuS-u. A dziadkiem nie jestem, ani facetem, tylko babą, kótra swoja dwójkę urodziła i donosiła uczciwie :P
 • To jakies dziwne. .Ciaza to nie choroba, wiec dlaczego zwolnienie, i to platne 100%? Rozumiem ciaze zagrozone, ale kto to sprawdza/stwierdza cza ustala?
 • A ja proponuje skontrolować ten syf zwany ZUSem, na co przeznaczane są składki. Zaręczam jakby każdy z płacących dowiedział sie prawde to by go. .. .. , oj wiele tam darmozjadów z nas krew pije, oj wielu. A o pseudo lekarzach orzecznikach nie wspomne!!!!!
 • Jest ochrona kobiet w ciazy, i dlatego CHORA kobieta w ciąży ma płatne 100% zwolnienie. .Ale zaznaczam- CHORA, a nie taka, kóra po prostu jest w ciązy.
 • Zapraszam kontrolerów do siebie - mam ospę :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  onka-ja(2010-02-28)
Reklama