UWAGA!

ZUS: "trzynastki" trafiły już do ponad 900 tys. emerytów i rencistów

 Elbląg, ZUS: "trzynastki" trafiły już do ponad 900 tys. emerytów i rencistów
Fot. Anna Dembińska (arch. portElu)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił w piątek trzynastą emeryturę ponad 909 tys. uprawnionych. Trzynastka "na rękę" wynosi 1217,98 zł. Na Warmii i Mazurach dodatkowe świadczenie otrzymało już prawie 46 tys. osób. Oddział ZUS w Elblągu wypłacił prawie 18 tys. świadczeń natomiast Oddział w Olsztynie prawie 26 tys.

1 kwietnia ZUS rozpoczął wypłatę trzynastych emerytur. Zgodnie z ustawą są one wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W tym roku trzynastka wnosi 1338,44 zł brutto.

- Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie trzynastki. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą - podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Szefowa ZUS przypomina, że w tym roku Ministerstwo Finansów zaniechało poboru podatku od trzynastej emerytury.

- Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. W takiej sytuacji trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł - wskazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zaniechanie poboru podatku jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata.

Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

W 2022 r. - po marcowej waloryzacji - emerytury i renty wzrosły o 7 proc. Kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wzrosła do 1338,44 zł, czyli o prawie 90 zł. Kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła do 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1350,70 zł. Dodatek pielęgnacyjny wzrósł do 256,44 zł.

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Drukujcie, drukujcie, pisowski rządzie dalej te puste pieniądze. Zrównamy się z Rosją i Rublem w ekonomii, tylko oni maja sankcje, a my nie.
 • dadzą 13 a zabiorą 5x więcej ale ciemnogród to łyknie i bedzie ze jest szcześliwy. dostaną 13 a chlebek z 4zł do 15 zł
 • Ps. a pozniej bedą sie pojawiac artykuły typu " Grupa Oddam Obiad prosi o wsparcie dla seniorów"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  naiwniaki(2022-04-01)
 • @naiwniaki - Oczywiście, WSZYSTKO co PIS dał, odebrał z wielokrotnością - WSZYSTKO wielki kit i oszustwo, Naród naiwny łyka jak pelikan, tylko potem... o matko, nie ma na leki.
 • Stfu ku#w# z waszymi trzynastkami czy 500 plus inflacja tak szaleje że normalne rodziny tworzące dom pójdą z torbami i długami przez wasze rozdawnictwo pat#log#czn#
 • @Kiełbasa - Nie szczekaj, a jak coś nie lezy to mozesz na Belarus sie przeniesc.
 • Napiszcie ile Glapiński dodrukował pieniędzy
 • Skamlecie ale na wyborach pisiactwo i adriana wybieracie
 • Dla pisu i klechowych inflacja się nie liczy. Nie myślący WYBORCA z klapkami się liczy
 • Do budy trollu
 • Problemem jest to, że POprzednicy zabierali tyle samo i pijali pieniędzy ni ma i nie będzie, pitolili o kryzysie i zaciskaniu pasa. Nie po drodze mi z PiS-em, ale mają rozmach.... i też łatwo nie maja tu ogólnoświatowa sraka z covidem tu wojna obok. Tu sankcje z eurokołchozu podjudzane przez zaprzańców z kraju, a głupawa opozycja podjudza i łudzi się, że te pieniądze są zamrożone i jak dojdą do władzy je odzyska. Kto za to cierpi Kaczyński i oni nie My społeczeństwo. Nie tych pieniędzy już nie będzie, albo już nie ma w Brukseli. Widzimy wszyscy jak solidarna jest UE w walce z Putinem, każdy ciągnie róg kołderki w swoją stronę, oi króciutka ona. Putin wygrał niestety wojnę nie w Ukrainie, nie militarnie j, ale wielu otworzył oczy jak ta UE jest solidarna i jaką jest jednością w razie W. Trzymajmy się dalej deklarowanych obietnic UE i gwarancji NATO, to będziemy mieli LIVE Wrzesień 1939
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  4
  Piotr Nowak(2022-04-02)
 • No, ZUS, kolejne wypłaty kiełbaski wyborcom, a ceny w sklepach znowu w górę. I nie pisać mi, że nie, wróciłem właśnie ze sklepu. Dziękuję PISowi z całego serca, bo się bałem, że za tanio będzie - nie będzie tanio
Reklama