UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Życie z zakazami

 
Elbląg, Życie z zakazami
fot. arch. portEl

Kilka lat temu zespół Bas Tajpan napisał piosenkę ,,Nowy Protest”, w której jest tekst: ,, Rzeczpospolita Polska w zakazy ubrana ”. Chociaż tekst piosenki dotyczy głównie legalizacji marihuany, to można go dopasować do elbląskiego życia podwórkowo-miejskiego.

Przez ostanie lata w naszym otoczeniu nasiliły się zakazy, lecz nie mylmy z zakazami drogowymi. Dla przykładu, zakaz grania w piłkę na podwórkach blokowisk. Jeszcze 20-30 lat temu normalnym widokiem były dzieciaki ganiające za piłką na podwórku i wtedy nikomu to nie przeszkadzało, z małymi wyjątkami. Mamy, ojcowie, babcie i dziadkowie chętnie wypędzali swoje pociechy na powietrze. Teraz te same osoby, już nieco starsze z wychowanymi dziećmi, przeganiają dzieciaki z podwórek. Powody-za głośno itp. I gdzie te dzieciaki mają pójść, oczywiście na boisko, ale na wielu szkołach jest napis: ,,zakaz przebywania na terenie szkoły po godzinie…”.
       Następny zakaz popularny przy budynkach mieszkalnych, to zakaz wyprowadzania psów w obrębie budynku. Normalnym jest, że z psem spaceruje się po osiedlu wokół budynków, nie każdy ma blisko park, ale nienormalnym jest niesprzątanie po swoich pupilach. Szczególnie widać to przy blokach jednej ze spółdzielni mieszkaniowych w Elblągu, gdzie owa spółdzielnia swoje tereny zielone ogrodziła płotkami, a mieszkańcy wychodzą z pieskami pod inne bloki załatwiać psie potrzeby. Tutaj rada dla Straży Miejskiej, na tym problemie można by było podreperować budżet miasta.
       Ostatnio w elbląskich mediach internetowych pojawiły się komunikaty z urzędu miasta dotyczące zakazu kąpieli w rzece Elbląg. Urzędnicy apelują do mieszkańców, aby nie korzystali z akwenu. Co w zamian? Nic. Oczywiście są kryte baseny, ale czy nie lepiej latem zażywać kąpieli na powietrzu? Zresztą nie wszystkich stać na codzienne wizyty na odpłatnych obiektach. Basen miejski odkryty został zamknięty i niedługo wejdzie tam natura 2000, bo okaże się, że rośliny rosnące w niecce dawnego kąpieliska będą pod ochroną. Jelenia Dolina mogłaby być jakimś wyjściem awaryjnym, wielu elblążan kiedyś tam wypoczywało, jak jeszcze były tam smoki. To było kiedyś, teraz brud, brud, brud. Nawet pomost został rozebrany, a po drodze lepiej poruszać się samochodem terenowym. Niewielkim nakładem można by było przywrócić to miejsce do dawnej świetności. Zostaje nam Pasłęk, gdzie wielu mieszkańców Elbląga udaje się ze swoimi dziećmi na piękny plac zabaw i nad akwen wodny. Jednak znów nie każdego stać na dojazdy do Pasłęka. Miasto to według Wikipedii i danych z 2014 roku posiada 12 452 mieszkańców, a Elbląg z danych z 2016 roku posiada 121 412 mieszkańców. W tych liczbach przodujemy, ale Pasłęk ma nad nami przewagę, jeśli chodzi o letnią organizację życia swoich mieszkańców. Tu należy podkreślić słowo życia, bo to życie ze względu na brak kąpieliska jest zagrożone. Może zamiast wszędobylskich zakazów lepiej spróbować ułatwić społeczeństwu życie w naszym mieście.
      
Mex.
Liczba publikacji: 34
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.8 4 12

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Te zakazy nie mają podstawy prawnej, więc straszenie Policją czy Strażą Miejską nic nie zdziała. SM "lubi" wlepiać mandaty na takie interwencje ale. .. każdy sąd podważy wystawiony taki mandat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Wd...mamzakazy(2017-06-26)
 • No no. SM wlepia mandaty za wszystko. Chcesz to możemy się przekonać czy sąd podważy taki wystawiony mandat!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  ljupilu(2017-06-26)
 • Synchiushyn No jak nie stać na dojazdy czy baseny. A 500+ nie pomogło?
 • I tu masz racje. Nie to że krytykuje 500+ ale właśnie międzyinnymi na to są te pieniądze a nie na browary dla starych.
 • Pupile obsikują co popadnie. Drzewko, krzaki, trawę, murki, ściany, piaskownice, a nawet Koła samochodów. Wszystko zasikane ulega niszczeniu. Jeden właściciel psa na dziesiątki zbierze kupę po swoim pupilu. Żadna SM nie pomoże.
 • Żyrardowska 77,śmierdziele ogrodziły sie płotem a z psami łażą i obsrywają sąsiednie bloki i na inny teren spółdzielni. Straż miejska powinna wytropić tych delikwentów i odpowiednio potraktować
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Ambrozja(2017-06-26)
 • @Wrrrr - Dziady i chłopaki też szczją gdzie popadnie.
 • basem odkryty to jedna rzecz a opalanie oficjalnie dozwolone to następna, ,, nie tylko woda nawet nie można się poplażować oficjalnie na? wlaśnie gdziee?
 • w Miasteczko Wilanów mają takie hasło gdy pies zrobi kupę a opiekun nie sprzątnie: Kupę pan zrobił? Pan się oburza, że nie on tylko pies. A osoba dopowiada: pana kupa, pana sprawa! mnie się to podoba, używajmy do robiących kupy państwa :)))
 • Odpałki od papierosów to już nie brudzą miasta?Też przydałyby się mandaty. Notoryczne śmiecenie i wywożenie przez debili z domków na zawadę śmieci do naszych śmietników też nie? :)
 • Ostatni popis UM to zakaz fotografowania i filmowania imprez na Wyspie Spichrzów z okazji Dni Elbląga. To kuriozum było nieegzekwowalne bo komórkowcy robili co chcieli. Ale fotoamatorów z aparatami już nie wpuszczono. Kolejny podział na lepszych i gorszych ? BRAWO Prezydent. Będziemy pamiętać w czasie wyborów.
 • Zapomnieli starsi jak mieli małe dzieci i biegały po podwórkach. Wstyd dla miasta, że mieszkańcy latem nie maja gdzie wypocząć nad wodą.
Reklama