Atak mistrzem Polski

W miniony weekend siatkarze na siedząco Integracyjnego Klubu Sportowego Atak Elbląg wywalczyli tytuł mistrza Polski. Nasi reprezentanci prowadzeni przez grającego trenera Tomasza Woźnego w turnieju finałowym rozgrywanym w Poznaniu wywalczyli komplet punktów, zdobywając tym samym po raz drugi w historii klubu mistrzostwo Polski.

Po trzech latach przerwy ponownie na najwyższym stopniu podium stanęli siatkarze na siedząco IKS Atak Elbląg, którzy w turnieju finałowym rozgrywanym 28-30 września w Poznaniu pokonali wszystkich swoich przeciwników stosunkiem setów 3:0.
     Elbląska ekipa na turniej do Poznania jechała w roli faworytów. Przypomnijmy, że w dwóch poprzednich turniejach siatkarze Ataku wywalczyli komplet punktów i przewodzili w klasyfikacji ogólnej MP.
     - Wiedzieliśmy, że w Poznaniu będzie ciężko choćby z tego powodu, że startowaliśmy tam jako faworyci i każdy czekał na nasze potknięcie - powiedziała po turnieju Aneta Rękas-Woźna, kierownik drużyny. - Mimo tego w każdym meczu staraliśmy się zapomnieć o wszystkim i skupić tylko i wyłącznie na jak najlepszej grze. Teraz kiedy emocje minęły mogę bez wahania stwierdzić, że swój plan wykonaliśmy w stu procentach.
     W poznańskim turnieju startowało osiem zespołów podzielonych na dwie grupy. Cztery najlepsze zespoły (te które w poprzednich dwóch turniejach zdobyły najwięcej punktów) walczyły każdy z każdym o tytuł mistrza Polski. Pozostała czwórka musiała zadowolić się walką o miejsca 5-8.
     W swoim pierwszym meczu elblążanie pokonali 3:0 drużynę z Wrocławia. Zdaniem Tomasza Woźnego, trenera Ataku, dwa pierwsze sety zdecydowanie należały do elblążan. Dopiero w trzecim przeciwnicy nawiązali równorzędną walkę, jednak w końcówce ponownie lepsi okazali się nasi zawodnicy.
     - Gdyby trzeci set zakończył się zwycięstwem zespołu z Wrocławia, kto wie, jak potoczyły by się dalej losy tego meczu - komentuje występ naszych siatkarzy Aneta Rękas -Woźna. - W końcówce jednak szczęście uśmiechnęło się do nas i nasi chłopcy wygrali także tego seta.
     W kolejnym meczu przeciwnikami elblążan był zespół z Jeleniej Góry. Spotkanie to od początku do końca toczyło się pod dyktando naszych zawodników, a mecz zakończył się wygraną Ataku 3:0.
     - Po tym zwycięstwie mieliśmy już zapewnione mistrzostwo Polski, jednak nikt nie zamierzał potraktować ulgowo trzeciego ostatniego meczu z gospodarzami turnieju - zespołem z Poznania - twierdzi kierownik drużyny. - Nie ukrywam, że było bardzo trudno zmotywować chłopaków do walki, jednak jakoś się udało.
     Także i tym razem górą okazali się siatkarze Ataku, którzy pokonali gospodarzy turnieju 3:0 zapewniając sobie drugie w historii klubu mistrzostwo Polski.
     Po czterech latach startów zespół Ataku może poszczycić się kompletem medali zdobytych na mistrzostwach Polski. W 1998 roku elblążanie (startując po raz pierwszy w tej imprezie) wywalczyli złoty medal, w 1999 - brąz, rok temu - srebro, a w tym roku po raz drugi w historii wywalczyli złoto.
     - Bez wątpienia przez ten rok elbląska drużyna zrobiła znaczne postępy - twierdzi Aneta Rękas-Woźna. -Zespół zżył się ze sobą, a na szczególną uwagę zasługuje występ Jacka Kozłowskiego i Łukasza Biedrzyckiego. Oczywiście wielkie brawa należą się całej trzynastoosobowej ekipie, jednak ta dwójka zrobiła największy postęp. Tuż przed turniejem finałowym byliśmy całym zespołem na pięciodniowym zgrupowaniu w Zakopanem. Jak widać spędzony tam czas wpłynął korzystnie na zespół.
     Już w najbliższą sobotę niedzielę po raz pierwszy w historii klubu pod egidą Ataku wystartuje drużyna siatkarzy na stojąco, która weźmie udział w I Ogólnopolskim Turnieju Siatkówki Amatorów - Elbląg Volley Cup 2001 o Puchar Prezydenta Miasta Elbląga. W turnieju tym zawodnicy ataku staną w szranki z pełnosprawnymi zawodnikami reprezentującymi zespoły z całej Polski. Natomiast w drugiej połowie października elbląski Atak wystartuje w Pucharze Polski siatkówki na siedząco i będzie to debiut naszej drużyny w tych rozgrywkach.

W trzech turniejach MP elblążanie wystąpili w składzie: Tomasz Woźny - grający trener, Jarosław Czyżewski - kapitan, Jan Skapowicz, Piotr Wołyniec, Grzegorz Subocz, Łukasz Biedrzycki, Jacek Kozłowski, Krzysztof Wojtaszek, Michał Suliga, Andrzej Młynarczyk, Janusz Szarwark, Jan Maliszak i Janusz Florek