UWAGA!

Baltic Cup już wkrótce

 Elbląg, Baltic Cup już wkrótce
(fot. nadesłane)

Rok 1999 był dla historii elbląskiego, ale i polskiego tańca przełomowy. To wtedy po raz pierwszy odbyły się w Elblągu Mistrzostwa Świata Formacji Tanecznych. Formacja Standardowa LOTOS - Jantar wywalczyła tytuł Mistrza Świata, jedyny taki taneczny tytuł w Polsce, a organizatorzy Mistrzostw wpadli na pomysł przygotowania w Elblągu Festiwalu Tańca. Za niespełna dwa tygodnie, podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca Baltic Cup, elbląscy tancerze staną przed szansą powtórzenia tamtego sukcesu.

Nazwa festiwalu Baltic Cup, po 11 latach, jest doskonale znana tancerzom w Europie, a często również na świecie. Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup to jeden z największych turniejów tańca w regionie Morza Bałtyckiego. W uznaniu zasług dla rozwoju światowego ruchu tanecznego, przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Tanecznego (PTT), International Dance Sport Federation (IDSF) w roku 2000 przyznała Elbląskiemu Klubowi Tańca „Jantar” prawo organizacji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Baltic Cup.
      
       Baltic Cup promuje Elbląg
       Idea Festiwalu o Puchar Bałtyku skupiła partnerów z Polski, Łotwy, Litwy, Estonii i Szwecji. W każdym kolejnym roku, inny kraj miał rozpoczynać serię Festiwali. Jeśli zawody rozpoczynały się w Elblągu, to kończyły się również w Elblągu, jeśli startowały w Goeteborgu, czy Tallinie to kończyły się również w Goeteborgu, czy Tallinie. Był to cykl pięciu turniejów, przy czym trzy najlepsze, pod względem wyników tancerzy turnieje miały stanowić o tym, do kogo trafi Grand Prix Pucharu Bałtyku.
       - Udało się zrealizować niestety tylko jedną taką edycję - mówi Magdalena Czarnocka z CSE „Światowid” - po rezygnacji Szwedów i kryzysie, który dotknął państwa nadbałtyckie, w 2001 roku Festiwal odbył się już tylko w Elblągu. Z perspektywy czasu oceniamy, że dobrze się stało. Tegoroczna, 11. edycja to już nie tylko święto miłośników tańca, to także doskonały produkt turystyczny, dzięki któremu można promować nasze miasto, region i Polskę. Świetna organizacja, rozwinięta na szeroką skalę akcja promocyjna oraz interesujący program Festiwalu to gwarancja, że wszyscy nasi goście wrócą do domów oczarowani.
       Każdego roku, w październiku, przyjeżdża do Elbląga ok. 500 par z ponad 12 krajów świata, przez trzy dni zmagając się pod okiem międzynarodowej komisji sędziowskiej, startują w wielu kategoriach wiekowych i w obu stylach tanecznych. Podczas Baltic Cup rozgrywane są również dwa rankingowe turnieje: IDSF Open Latin oraz IDSF International Open Standard.
       - To sobotnie i niedzielne gale przyciągają zwykle najlepszych tancerzy i największą liczbę gości – dodaje Magdalena Czarnocka - Na piątkowych turniejach można podziwiać młode talenty – wtedy występują tzw. Rising Stars – Wschodzące Gwiazdy. Dzięki temu można obserwować, jak młodzi, zdolni tancerze stają się przyszłymi zdobywcami tanecznych nagród i tytułów.
      
       Święto tańca
       Baltic Cup to nie tylko zawody sportowe, to prawdziwy Festiwal Tańca, stąd obecne od 10 lat pokazy specjalne, podczas których goście Festiwalu mieli możliwość poznania różnych form tańca. Od flamenco, tańca irlandzkiego, ludowego, tańca brzucha po występy grupy tanecznej Volt Agustina Egurroli, formacji tanecznych zarówno z Polski, jak i zagranicy.
       - Na elbląskim parkiecie gościliśmy wielkie taneczne gwiazdy - siedemnastokrotnych Mistrzów Świata w Tańcach Standardowych Marcusa i Karen Hilton z Wielkiej Brytanii – przypomina Magdalena Czarnocka - Wielokrotnych zawodowych Mistrzów Polski w Stylu Standardowym - Lecha i Annę Romankiewiczów oraz w Stylu Latynoamerykańskim - Wojciecha i Barbarę Przemienieckich, włoską parę Michelle Bonsignori i Monicę Baldasseroni, Wicemistrzów Europy w Tańcach Standardowych. Z pokazem wystąpili również Wicemistrzowie Świata par zawodowych – Michał Malitowski i Joanne Leunis, czy Mistrzowie Świata w kategorii kabaret – Eric Luna i Georgia Ambarian ze Stanów Zjednoczonych.
       W tym roku również nie zabraknie gwiazd. W Elblągu wystąpią: Franco Formica i Oxana Lebedew – Mistrzowie Niemiec i II Wicemistrzowie Świata par zawodowych w tańcach latynoamerykańskich, Teatr Ruchu Ocelot z artystyczno-akrobatycznym show. Przygotowano też pokazy tańca par niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, a dodatkowo w trakcie sobotniej gali będzie można obejrzeć najlepsze na świecie standardowe formacje taneczne podczas Mistrzostw Świata Formacji Standardowych. Po raz pierwszy pojawi się na nich egzotyczny zespół z Mongolii.
       Tegoroczny Baltic Cup to również targi taneczne, na które organizatorzy zaprosili bardzo różnorodnych wystawców, pomogą oni zapoznać się gościom ze wszystkimi nowościami w branży tanecznej. Oprócz tego zaplanowano pokazy filmów tanecznych, wystawę, konkursy plastyczny i fotograficzny.
       Baltic Cup na przestrzeni lat stał się nie tylko Festiwalem o Puchar Bałtyku, skierowanym do tancerzy z krajów nadbałtyckich, ale przede wszystkim międzynarodową imprezą, która gwarantuje świetną organizację, najlepszych tancerzy i sędziów, taneczne perełki na pokazach specjalnych, niezwykłą atmosferę i niezapomniane wrażenia.
       - W tym roku za pośrednictwem Stowarzyszenia „Jantar” udało się nam pozyskać dofinansowanie na promocję Baltic Cup, jako tanecznej wizytówki województwa warmińsko - mazurskiego – mówi Magdalena Czarnocka - Temu celowi służy realizacja projektu "Taniec z Mistrzami - Warmia i Mazury zapraszają...", który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu samorządu województwa warmińsko – mazurskiego.
      
       Baltic Cup odbędzie się 22-24 października.
      
Edyta Jasiukiewicz, CSE "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama