UWAGA!

Bażantarnia urocza dla biegaczy

 
Elbląg, Bażantarnia urocza dla biegaczy
fot. MOSiR

Po raz drugi w obecnym sezonie miłośnicy biegów na orientację spotkali się w Bażantarni. Tym razem w zawodach organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz EKO Gryf przy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, wystartowało pięćdziesięciu zawodników.

Jak piękna może być Bażantarnia o tej porze roku, mogli w sobotę przekonać się biegacze na orientację. Drugie w tym sezonie zawody z cyklu Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację ponownie zagościły na ścieżkach Bażantarni. Słoneczna pogoda, mnóstwo kolorów, piękno przyrody, wspaniała atmosfera i zapach lasu - to wszystko czekało na miłośników biegania. Tym razem do rywalizacji stanęło ponad pięćdziesięciu biegaczy z mapą w ręku, którzy walczyli o kolejne punkty w klasyfikacji generalnej grand prix Elbląga.
       Centrum zawodów mieściło się na przy Muszli Koncertowej. Na starcie zjawili się tradycyjnie uczniowie elbląskich szkół podstawowych (SP 14 i SP 15), uczniowie Gimnazjum nr 3 i 8 oraz szkół ponadgimnazjalnych. Mimo, że poprzedniego dnia aura nie rozpieszczała, to zawody rozegrane zostały przy pięknej późnojesiennej pogodzie, która nie odstraszyła miłośników biegania.
       - Był to klasyczny bieg na orientację, a każda kategoria wiekowa miała swoją trasę do pokonania, a w zależności od wieku, ilość punktów oraz długości tras były zróżnicowane - informuje Bolesław Czechowski z EKO Gryf Elbląg. - Po raz kolejny zawody odbyły się przy pomocy systemu SI (sport-ident), czyli elektronicznego pomiaru czasu. Każdy zawodnik otrzymał tzw. chip, który zakłada się na palec lub wiesza na ręce albo szyi. Natomiast na każdym punkcie kontrolnym jest stacja, która wczytuje do chipa czas przybycia zawodnika. Po osiągnięciu mety, każdy z biegaczy otrzymuje gotowy wydruk z osiągniętym czasem oraz międzyczasami na poszczególnych odcinkach. Stosowany przez nas system w znaczny sposób ułatwia przeprowadzenie zawodów.
       Najwięcej uczestników zgromadziła kategoria Open mężczyzn, gdzie na starcie pojawiło się dziesięciu biegaczy. Okazuje się jednak, że nie wszyscy poradzili sobie z trudnymi warunkami. Momentami trasa była bardzo śliska, co nie pomagało w uzyskiwaniu dobrych wyników. Z grona dziesięciu zawodników, na linię mety ostatecznie dotarło tylko sześciu biegaczy. Pozostali nie zdołali ukończyć zawodów w wyznaczonym czasie, co spowodowało, że nie zostali sklasyfikowani i nie otrzymali punktów do klasyfikacji generalnej. Po zaciętej i emocjonującej walce najszybciej trasę o długości czterech kilometrów pokonał Przemysław Prokopiuk z Ostródy. Dwie i pół minuty za nim na linii mety zameldował się Jakub Ossowski z Elbląga, który o osiem sekund wyprzedził innego elblążanina Piotra Światkowskiego. Dzięki wygranej, Przemysław Prokopiuk w klasyfikacji generalnej zrównał się punktami z Jakubem Ossowskim i obaj mają ich na swoim koncie po 98. Trzeci w tej klasyfikacji Piotr Światkowski traci do prowadzącej dwójki sześć oczek.
       Po raz drugi bezkonkurencyjna wśród kobiet okazała się elblążanka Janina Banach, która dystans trzech kilometrów pokonała w niewiele ponad 48 minut. Druga na mecie zameldowała się Monika Typańska, tracąc do liderki 55 sekund. Obie panie narzuciły tak wysokie tempo biegu, że pozostałym uczestniczkom trudno było je utrzymać. Świadczyć o tym mogą chociażby końcowe wyniki. Kolejna zawodniczka straciła do liderki jedenaście minut, a czwarta aż siedemnaście. W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu umocniła się Janina Banach, która po dwóch biegach zgromadziła 100 punktów. Druga w tej klasyfikacji Monika Typańska ma ich 96, a trzecie miejsce zajmuje obecnie Natalia Dzika z dorobkiem 91 punktów.
       Po zakończeniu rywalizacji sportowej, trzech pierwszych biegaczy w każdej kategorii wiekowej otrzymało pamiątkowe dyplomy, a dodatkowo wśród uczestników wylosowano także upominki rzeczowe ufundowane przez panią Janinę Banach. Uczestnicy biegu tradycyjnie podziękowali także Kazimierzowi Szulżyckiemu i Krzysztofowi Banachowi za opracowanie trasy oraz przygotowanie i organizacje zawodów. Kolejne zawody III rundy IX edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, odbędą się w sobotę, 2 grudnia. Miejsce rozegrania zawodów zostanie podane niebawem przez organizatorów. Przyjmowanie zgłoszeń odbywać się będzie drogą mailową (kazek14521@onet.pl, bolesaw.czechowski@interia.pl) lub w dniu imprezy w biurze zawodów w godzinach 9:30-9:45. Start zaplanowano na godz. 10:00. Więcej informacji o zawodach, wyniki, terminarze, punktacje generalną oraz galerie zdjęć, można znaleźć na stronie internetowej MOSiR w zakładce Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację.
      
MOSiR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama