UWAGA!

Będziemy stolicą „kijkarzy”

 
Elbląg, Nordic walking zyskuje na popularności
Nordic walking zyskuje na popularności (fot. MS)

Do Elbląga we wrześniu przyjadą miłośnicy nordic walking z kilku krajów Europy. Ponad 500 osób będzie rywalizowało o zwycięstwo na dystansie 5, 10 i 21 kilometrów. Dzisiaj w Kamieniczkach Elbląskich podpisano porozumienie w sprawie organizacji tej imprezy.

Nordic walking, czyli maszerowanie z kijkami, zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. - Ze statystyk wynika, że tę formę rekreacji uprawia już około 3 milionów Polaków. Nordic walking stało się modne, kijki są już w co drugim domu, często wręczane są jako prezenty – mówi Olgierd Bojke, prezes Federacji Nordic Walking w Polsce, który ma nadzieję, że w przyszłości nordic walking stanie się dyscypliną olimpijską.
       Elbląg należy do krajowej czołówki w nordic walking, mieszkańcy zdobywają liczne nagrody na różnego rodzaju zawodach w całym kraju. Są zrzeszeni w Klubie Elbląskie Włóczykije, do którego obecnie należy ponad 90 osób. Wiele z nich będzie miało okazję 19 września rywalizować w Pucharze Europy, który po raz pierwszy odbędzie się w Bażantarni.
       - Spodziewamy się ponad 500 zawodników z Polski i zagranicy, którzy będą startować na dystansie 5, 10 i 21 kilometrów. Mamy już potwierdzenia od zawodników z Kaliningradu i Mołdawii, spodziewamy się również reprezentantów Niemiec, Czech i Słowacji – mówi Bożena Ruszkowska, promująca nordic walking w Elblągu i kraju, mistrzyni świata w tej dyscyplinie. - Nordic walking bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie, podczas takiego wysiłku pracuje około 90 procent naszych mięśni. Ten rodzaj aktywności sprawia, że czujemy się lepiej fizycznie i psychicznie. Liczba osób chodzących z kijkami w naszym mieście zdecydowanie się zwiększyła, szkolimy kolejnych chętnych, jak prawidłowo maszerować z kijkami. Coraz więcej osób trenuje w grupach, nawiązując nowe znajomości.

  Elbląg, Umowę podpisali (od lewej): Olgierd Bojke, Witold Wróblewski, Grażyna Kluge i Jacek Protas
Umowę podpisali (od lewej): Olgierd Bojke, Witold Wróblewski, Grażyna Kluge i Jacek Protas (fot. Michał Skroboszewski)


       Dzisiaj w Kamieniczkach Elbląskich porozumienie o współpracy przy organizacji Pucharu Europy podpisali Olgierd Bojke (prezes Federacji Nordic Walking w Polsce), Witold Wróblewski (prezydent Elbląga), Grażyna Kluge (wicewojewoda warmińsko-mazurski) i Jacek Protas (wicemarszałek województwa). Elbląg na organizację Pucharu Europy przekaże z budżetu miasta 44,5 tysiąca złotych, wojewoda zapewnia pomoc pozafinansową, pieniądze ma przekazać samorząd wojewódzki. - Nie potrafię powiedzieć w tej chwili, jaka to będzie kwota, ale na pewno przekażemy środki na ten cel, bo tak się umawialiśmy – powiedział Jacek Protas, wicemarszałek województwa.
      
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie znam się na tej odmianie sportu, ale zastanawia walka fair. Skoro rywalizacja to o coś. .. Czy co kilka metrów stoją sędziowie, którzy kontrolują zawodników aby nie podbiegali? W takiej Bażantarni trudno będzie nad tym zapanować. Domyślam się, że "kijkarze" nie oszukują, ale gdy w grę wchodzą nagrody. .. Jeśli koś się orientuje to proszę o komentarz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  KijkowyLaik(2015-07-02)
 • Na trasie jest kilku sędziów stacjonarnych, są także poruszający się na rowerach i innymi środkami lokomocji. Dla podbiegających udzielane są upomnienia i dyskwalifikacje. Jest to dyscyplina techniczna i najlepsi czasami odrywają dwie nogi jednocześnie od ziemii, lub nie tak pracują kijami. Liczę, że elblążanie dobrze zaprezenyują się podczas imprezy w Bażantarni i chyba będzie więcej uczestników niż 500.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  fankaNW(2015-07-02)
 • Jakie dwie urocze młode adeptki nordic walkingu na tym zdjęciu. Na oko jakieś 11-12 lat. Fajnie, że młodzież garnie się "kijkowania" Ciekawe, czy rozpoznają się na tym zdjęciu. Pozdrawiam wszystkich fanów chodzenia z kijami.
 • Czy Elbląg koniecznie MUSI być STOLICĄ WSZYSTKIEGO ? To jakiś kompleks.
 • W treści brak jest informacji że Elbląg jest "stolicą" radzę zastanowić się nad własnymi kompleksami.
 • Kij Wam w oko !!!
 • Przecież ciagle marudzicie że w Elblągu sie nic nie dzieje a jak sie okazuje że szykuje sie jakas impreza to znowu malkontenci mruczą, o co wam miernoty chodzi ???? kiedy w końcu wyjedziecie do swojej upragnionej Anglii czy gdziekolwiek byle z dalą stąd ??? nie zatruwajcie powietrza swoim cuchnącym oddechem i dajcie sie rozwijac Normalnym mieszkańcom miasta!
 • "Elbląg należy do krajowej czołówki w nordic walking, mieszkańcy zdobywają liczne nagrody na różnego rodzaju zawodach w całym kraju. " Bo mają doświadczenie w przemierzaniu kilometrów w poszukiwaniu pracy. :)
Reklama