UWAGA!

Debata o sporcie odwołana

Elbląg, Debata o sporcie odwołana

Zaplanowana na poniedziałek 15 listopada debata o elbląskim sporcie została przez organizatorów odwołana. Powodem jest fakt, że do debaty ostatecznie zgłosiło się zaledwie dwóch z pięciu kandydatów. Próba uzgodnienia z kandydatami innego terminu nie powiodła się.

W poniedziałek na pytania o elbląskim sporcie, jego mocnych i słabych stronach, chciało dopowiadać zaledwie dwóch kandydatów: Grzegorz Nowaczyk (Platforma Obywatelska) oraz Stefan Rembelski (Demokratyczny Elbląg). Poseł Witoltd Gintowt-Dziewałtowski (Sojusz Lewicy Demokratycznej) z ważnych powodów nie mógł w niej uczestniczyć w tym terminie, ale wyraził zgodę na każdy inny. W poniedziałek w Sejmie ma się bowiem odbyć ostatnie posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej przygotowującej projekt nowego kodeksu wyborczego, którego elbląski poseł jest sprawozdawcą (na najbliższym posiedzeniu Sejmu ma się odbyć pierwsze czytanie tego projektu). Powodów nieobecności dwójki pozostałych kandydatów nie znamy.
       Próba przełożenia debaty na inny termin (wtorek, środa) nie powiodła się.
       Debata była skierowana do całego środowiska sportowego, czyli działaczy, trenerów, sportowców, ale także i kibiców. Jej formuła była tak skonstruowana, że po serii pytań od dziennikarzy, swoje pytania mogła zadawać publiczność. Okazało się jednak, że nie było im to dane.
       Jako organizatorzy pragniemy przeprosić elblążan, że zapowiadana przez nas debata nie doszła do skutku.
      
       A poniżej prezentujemy, co o decyzji niektórych kandydatów mówią organizatorzy debaty, czyli elbląscy dziennikarze:
      
       Arkadiusz Kolpert, Dziennik Elbląski:
       – Niestety, z przykrością odebrałem informację o tym, że tylko dwaj kandydaci zdecydowali się na udział w debacie o sporcie. Sądziłem, że zaplanowane na najbliższy poniedziałek spotkanie będzie dla wszystkich kandydatów świetną okazję do tego, by zaprezentować swoją ofertę dla mieszkańców w dziedzinie, która odgrywa ważną rolę w życiu każdej społeczności, zwłaszcza tej lokalnej. Dziedzinie, która często pozwala identyfikować się jeszcze mocniej ze swoim regionem, miastem.
      
       Krzysztof Fedak, Radio El, TVP Olsztyn:
       – Nigdy bym nie przypuszczał, że przy organizacji takiej debaty przyjdzie mi się mierzyć z problemem słabej frekwencji, tyle że nie publiczności, a głównych uczestników, czyli kandydatów na prezydenta. Sporo pracy i wysiłku kosztowało nas zorganizowanie tego przedsięwzięcia i, niestety, wszystko na marne. Najbardziej jednak żal ludzi związanych ze sportem, bo to dla nich była świetna okazja, by dowiedzieć się więcej na temat programu poszczególnych kandydatów. Teraz pozostaną im tylko ulotki wyborcze.
      
       Monika Stando, Info.elblag.pl:
       – Dialog społeczny jest fundamentem każdego systemu, nie tylko polskiego, ale każdego demokratycznego. Dialog, a zatem dyskusja, jest także podstawą życia towarzyskiego, zawodowego, rodzinnego jak i politycznego. Niestety, tym razem to kandydaci, którzy nie przyjęli naszego zaproszenia, nie zdali egzaminu z wychowania obywatelskiego. Debata to miała być dla nich okazją do spotkania z elblążanami i przekonania ich do swojej wizji rozwoju Elbląga. Gotowi do tego spotkania z elblążanami byli Grzegorz Nowaczyk i Stefan Rembelski, którzy podnieśli rękawice rzuconą im przez dziennikarzy w przeciwieństwie do pozostałych, którzy nawet nie podjęli trudu przekonania wyborców, pewnie uznając, że im mniej o ich programie wyborczym, tym lepiej. Tylko czy oni w ogóle mają swój program wyborczy, czy też liczą na to, że wybory będą plebiscytem nazwisk i skojarzeń. Takie podejście do wyborów byłoby jednak tragiczne w skutkach, dla elblążan, którzy zmuszeni będą, idąc do urn, do podejmowania decyzji emocjonalnych, a nie merytorycznych.
      
       Marcin Jankowski, Tydzień w Elblągu:
       – Nie chcę się rozwodzić nad tym, dlaczego akurat panowie Grzegorz Nowaczyk i Stefan Rembelski mieli ochotę spotkać się z elblążanami, a pozostali kandydaci na urząd prezydenta w ostatniej chwili zrezygnowali z uczestnictwa w debacie o sporcie. Słyszałem opinie mniej i bardziej oficjalne. Nie chcieli rozmawiać o sporcie, rozumiem, może nie mają pomysłu na jego rozwój. Chodzi mi bardziej o szacunek do drugiej osoby. Debata to nie jest spotkanie przy kawiarnianym stoliku. Grono ludzi od tygodni angażuje swój wolny czas, swoje środki, by zrobić coś nie tylko dla kandydatów na prezydenta, ale przede wszystkim dla mieszkańców miasta. Tak wiele mówi się o inicjatywach społecznych, ale prawdopodobnie trzej kandydaci nie liczą się z aktywnością innych. Jest mi przykro i zawiodłem się na kandydatach, którzy zlekceważyli wysiłek organizatorów debaty. I nie mówię tego jako dziennikarz sportowy, ale jako jeden z tysięcy upoważnionych do głosowania elblążan. Dla kandydatów należy się czerwona kartka za niepodjęcie wyzwania.
      
       Piotr Derlukiewicz, portEl.pl:
       – Szkoda. Debata jest jedną z ważnych form kontaktowania się władzy – albo kandydatów do władzy – ze społeczeństwem, a w Elblągu przed tymi wyborami debat w zasadzie nie było – poza jedną w Telewizji Elbląskiej, ale bez udziału publiczności. Szkoda, że przykład do unikania takich spotkań daje urzędujący Prezydent, który odmówił udziału w debacie telewizyjnej – bo choćby ze względu na staż sprawowania władzy w naszym mieście powinien być wzorem dla innych. Organizatorzy jakoś to przełkną. Myślę, że większa przykrość spotyka sportowców, kibiców i działaczy, którzy wiązali z tą debatą duże oczekiwania. Mam nadzieję, że ta debata odbędzie się przed drugą turą wyborów prezydenckich – jeśli do drugiej tury dojdzie.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Widać mają wywalone na to, mój głos zostanie u mnie. W tych wyborach na nikogo nie zagłosuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Damianoo(2010-11-14)
 • Ja też mam wywalone na te wybory kładę na nich to samo co oni na mnie. To że Grzesiek się zgłosił to nic nowego on jest wszędzie, dzisiaj był w mojej szafie nawet.
 • wstyd panowie niby kandydaci. ..
 • Dziekuje nie glosuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  patryjota(2010-11-14)
 • RobertTurlej Wielka szkoda, że ta debata nie dojdzie do skutku. Kibice piłkarscy a także innych dyscyplin czekali na to spotkanie, chcąc zadać swoje pytania. Debaty są najlepszym sposobem na poznanie kandydatów. Może przed drugą turą dojdzie ona do skutku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  RobertTurlej(2010-11-14)
 • Ta sytuacja wyraznie wskazuje którzy z kandydatów na prezydenta miasta chcą być bliżej wyborcy a którzy tylko liczą na jego głos. Widać ze panu Nowaczykowi i Rembelskiemu zależy na rozwoju Elbląga. Problemem pozostałych kandydatów jest tzw. brak większego zainteresowania tą grupą społeczna która miała uczestniczyć w tym spotkaniu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bramkarz(2010-11-14)
 • Do gościa który ma szafę. Trochę skromności i taktu tumanie.
 • Przecież już wszyscy chyba kandydaci przedstawili swój program, wydali specjalne gazetki. Trzeba wybierać.
 • no i dobrze. .. wiadomo przynajmniej kto ma szanse na zostanie prezydentem. ..
 • Poraz kolejny okazało się którzy kandydaci mają szacunek do wyborców. Najpierw mieszkańców "olał" p. Słonina nie biorąc udziału w debacie telewizyjnej a teraz pozostałi wypieli się na wyborców. Na debatę publiczną nie umawia się z dnia na dzień, ale z wyprzedzeniem kilkudniowym. Więcej szacunku dla ludzi szanowni panowie kandydaci.
 • No i dobrze że się nie odbędzie, później byście pisali że nie dotrzymali słowa a tak by było. I w kółko ta sama śpiewka Lepiej patrzeć na realia elbląskiego sportu a nie na zachcianki nie mające pokrycia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rozsądny(2010-11-14)
 • Własnie teraz widac kto chce dobra elblaskiego sportu a kto olewa kibiców. Wystraszyli sie zadawania pytan przez kibiców którym sport elblaski leży na sercu. Powtarzam enty raz że nie lubie PO ale zagłosuję na Nowaczyka. Zagłosuje dlatego ze to on jako jedyny zadeklarował że chce zmienic na lepsze w Elblagu sport i infrastrukturę.
Reklama