Długodystansowe Mistrzostwa Polski Gdańsk 2013 (wrotkarstwo)

Elbląg, Długodystansowe Mistrzostwa Polski Gdańsk 2013 (wrotkarstwo)

W minioną sobotę (17 sierpnia) w Gdańsku odbyły się dwie imprezy wrotkarskie o zasięgu ogólnopolskim - Ogólnopolskie Zawody Wrotkarskie dla młodszych roczników oraz Długodystansowe Mistrzostwa Polski w półmaratonie i maratonie dla starszych kategorii wiekowych.

Areną zmagań wrotkarzy była trasa wokół PGE Arena Gdańsk oraz, w przypadku DMP, trudna trasa uliczna wymagająca od wrotkarzy dobrego przygotowania technicznego z pętlą wokół stadionu liczącą 7 km. W obu imprezach swój udział zaznaczyli wrotkarze z UKS Viking Elbląg oraz KS Orzeł Elbląg, którzy uzyskiwali bardzo wysokie wyniki w poszczególnych konkurencjach i kategoriach wiekowych. W OZW czołowe miejsca zajmowali wrotkarze Vikinga:
       VIII m – Mateusz Parzych (2:57,22)
       w kategorii open dz. (jedno okrążenie wokół stadionu - 1000m)
       III m – Honorata Bednarczyk (1:50,06)
       IV m – Iga Wojtasik (1:52,48)
       VIII m –Wiktoria Słowikowska (1:56,28)
       IX m - Daria Darmorost (2:00,07)
       w kategorii open chł. (jedno okrążenie wokół stadionu - 1000m)
       III m – Jakub Konieczki(1:45,04)
       IV m – Paweł Ostrowski(1:47,23)
       VII m – Mateusz Parzych(1:53,52)
       X m – Jakub Obrębski (1:54,06)
       XII m – Maciej Jank(1:59,26)
       Głównym biegiem dla młodych wrotkarek i wrotkarzy były bieg open (fitness) na dystansie 10 km (4 pętle o długości 2,5 km). W połączonych kategoriach wśród dziewcząt na pierwszych trzech miejscach uplasowały się wrotkarki z UKS Viking Elbląg : zwyciężyła Iga Wojtasik(18:00,07), na drugim miejscu uplasowała się Honorata Bednarczyk(18:00,44), jako trzecia na mecie zameldowała się Wiktoria Słowikowska(19:12,02) a Daria Darmorost była czwarta. Wśród chłopców Jakub Konieczki zajął drugie miejsce(17:31,30) a Paweł Ostrowski był piąty (18:00,84).
       Mistrzostwa Polski w maratonie i półmaratonie zgromadziły na starcie 583 zawodniczki i zawodników w kategorii profesjonalistów (junior B, A, senior) i masters ( kategorie K 30÷40, 40÷50, 50÷60, +60). Miłym akcentem w tych mistrzostwach były czołowe lokaty uzyskane przez zawodników UKS Viking Elbląg w kategorii junior B i A. Marcin Bachanek, startujący w kategorii junior B, zajął I miejsce i zdobył tytuł mistrza Polski. W kategorii open uplasował się na bardzo wysokim V miejscu (1:15:32,01). Jego klubowy kolega Łukasz Mazurek - junior A, również zajął I miejsce i zdobył tytuł mistrza Polski a w kategorii open zawody ukończył na X miejscu(1:16:55,33). Mateusz Brydziński startujący w tej samej kategorii był trzeci (1:21:33,37).
       W zawodach udział brały także zawodniczki KS Orzeł Elbląg, spośród których najlepiej wypadła Martyna Oficjalska zdobywając tytuł mistrzyni Polski juniorek w maratonie. W klasyfikacji open zajęła czwarte miejsce z czasem 1:19:08,25.