Dobry weekend czwartoligowców (piłka nożna)

Nasi przedstawiciele na szczeblu IV ligi miniony weekend mogą uznać za udany. Zatoka Braniewo i Polonia Pasłęk wygrały po 2:1, natomiast Olimpia 2004 Elbląg wyrwała jeden punkt wiceliderowi Motorowi Lubawa, w dodatku na jego boisku.

Ważne zwycięstwo Zatoki
     Przy remisach bezpośrednich rywali w walce o awans - Błękitnych Pasym i Motoru Lubawa, walcząca o III ligę Zatoka musiała mecz ze Startem Nidzica rozstrzygnąć na swoją korzyść. Ta sztuka powiodła się podopiecznym trener Tomasza Klimczaka, choć trzeba uczciwie przyznać, że zwycięstwo nie przyszło braniewianom łatwo. Kibice Zatoki nie drżeliby do końcowych minut o korzystny rezultat, gdyby lepiej ustawiony celownik miał Kamil Graczyk, który w pojedynkę mógł rozstrzygnąć losy meczu. Niestety, niemiłosiernie pudłował w stuprocentowych sytuacjach, a do siatki trafił tylko raz na samym początku meczu, kiedy to po indywidualnej akcji wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Potem po raz drugi golkipera Startu Krzysztofa Rólkę pokonał Łukasz Sorkowicz i wydawało się, że kolejne bramki dla gospodarzy są tylko kwestią czasu. Tymczasem do głosu w końcówce pierwszej części meczu doszli goście i w 40. minucie Grzegorz Walkiewicz ograł w dziecinny sposób dwóch obrońców Zatoki i nie dał szans na obronę Piotrowi Łastówce. W drugiej części gra straciła na atrakcyjności, a groźne sytuacje pod którąkolwiek z bramek można było policzyć na palcach jednej ręki. Ostatecznie mecz zakończył się minimalnym, ale w pełni zasłużonym zwycięstwem Zatoki, które sprawia, że walka o drugi miejsce w tabeli nabrała rumieńców.

Zatoka Braniewo - Start Nidzica 2:1 (2:1)
     1:0 - Graczyk (2.), 2:0 - Ł. Sorkowicz (35.), 2:1 - Walkiewicz (40.)
     Zatoka: Łastówka - Hajman, Wiliński, Ciepliński, Małek (60. Lewandowski), Wieliczko, Jakimczuk, Matelski, Ł. Sorkowicz (82. Ptaszyński), Podbielski (55. Rutkowski), Graczyk
     Start: Rólka - T. Łazicki, Zieliński, P. Sobotka, Leszczyński, R. Sobotka, Szpejewski, Kołakowski, Walkiewicz, Kruschel, Dąbkowski
     Sędziował: Zakrzewski (Elbląg).

Polonia kontynuuje dobrą passę
     Poloniści, wygrywając w Kurzętniku, podtrzymali bardzo dobrą passę pięciu kolejnych spotkań bez porażki (4 zwycięstwa, 1 remis). Na trzy punkty w tym meczu musieli jednak solidnie zapracować, tym bardziej, że godzinę grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Grigorija Arutunyana (kopnął bez piłki Dawida Lulińskiego). Mecz zaczął się znakomicie dla pasłęczan, bo w 6. minucie bramkarza gospodarzy Andrzeja Pruchniewskiego pokonał Filip Zieliński, który wykorzystał podanie Marka Zawady z rzutu wolnego i strzałem głową z 7. metra wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Na dwadzieścia minut przed końcem Zamek doprowadził do remisu, a wyśmienitą passę Piotra Kuklińskiego (520 minut bez wpuszczonego gola) przerwał Patryk Januszewski, który uderzeniem z linii pola karnego pokonał golkipera Polonii. Ostatnie słowo w meczu należało jednak do lepiej grających gości, którzy na jedenaście minut przed końcem rozstrzygnęli losy meczu. Znów przy golu asystował niezawodny Zawada, a piłkę do bramki strzałem głową skierował Paweł Wołczecki, który ustalił tym samym końcowy wynik.

Zamek Kurzętnik - Polonia Pasłęk 1:2 (0:1)
     0:1 - Zieliński (6.), 1:1 - Januszewski (70.), 1:2 - Wołczecki (79.)
     Zamek: Pruchniewski - Galiński, J. Furmanek, Januszewski, D. Furmanek, M. Furmanek, Lubieniecki, Luliński (80. Domeracki), Elgert, Skarżyński, Rochewicz (62. Pomierski)
     Polonia: Kukliński - Safaryan, Andrusewicz, Licznerski, Wołczecki, Zieliński (81. Durka), Zawada, Rogowski (88. Aftewicz), Przystasz (80. Gładek), Arutunyan, Kuśmierczyk (46. Rapacki)
     Czerwona kartka: Arutunyan (Polonia)
     Sędziował: Mariusz Wiśniewski (Olsztyn).

Niespodzianka w Lubawie
     Elblążanie jechali do Lubawy po zdobycz punktową i swój cel zrealizowali. Było im o tyle łatwiej, że Motor przystąpił do meczu osłabiony brakiem aż pięciu podstawowych zawodników. Z uwagi na żółte kartki nie mogli zagrać Maciej Waląg i Michał Maj, natomiast kontuzje wykluczyły z gry Szymona Niestatka, Jarosława Kaszubę i Przemysława Czerwińskiego. Pomimo tych absencji faworytem do zwycięstwa był walczący o awans do III ligi zespół trener Wojciecha Tarnowskiego. Tymczasem początek meczu należał niespodziewanie do gości z Elbląga, którzy w 12. minucie objęli prowadzenie. W polu karnym faulowany był Wiesław Korzeb, a rzut karny na bramkę zamienił Ireneusz Jaromiński, który umieścił piłkę w lewym rogu bramki. Podrażnieni gospodarze starali się jak najszybciej odrobić jednobramkową stratę, ale udało się im to dopiero w 43. minucie, kiedy to błąd stoperów z Elbląga wykorzystał Adrian Mederski. W drugiej części meczu Motor za wszelką cenę starał się przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, ale mądrze i szczęśliwie grająca Olimpia 2004, która zagęściła środek pola i rozbijała ataki gospodarzy, dowiozła satysfakcjonujący wynik do końcowego gwizdka. Postawa podopiecznych trenera Dariusza Kaczmarczyka zasłużyła na pochwałę, bo nie przestraszyli się wyżej notowanego rywala i podobnie jak w rundzie jesiennej (wygrana w Elblągu 2:1 - przyp. BAR), sprawili sporego kalibru niespodziankę.

Motor Lubawa - Olimpia 2004 Elbląg 1:1 (1:1)
     0:1 - Jaromiński (12., k.) 1:1 - Mederski (43.)
     Motor: Malanowski - Kowalski, Rubalewski, Michałowski, Górzec, Kłosowski (70. Makowski), Mederski, Zglenicki, Lipowski (80. Józefowicz), Jabłonowski, Piceluk
     Olimpia 2004: Wilczyński - Czerniewski, Miller, Rozenau, Zienkiewicz, Wiśniewski (80. Gorgol), Jaromiński (78. Wojtas), Korzeb, Sambor (70. Niedźwiedzki), Bykowski, Sierechan
     Sędziował: Grysz (Iława).

Komplet wyników 26. kolejki IV ligi warmińsko-mazurskiej: Zatoka Braniewo - Start Nidzica 2:1, Zamek Kurzętnik - Polonia Pasłęk 1:2, Motor Lubawa - Olimpia 2004 Elbląg 1:1, MKS Szczytno - Mazur Ełk 0:7, Rominta Gołdap - Tęcza Biskupiec 1:4, GKS Wikielec - Tęcza Miłomłyn 0:2, Błękitni Pasym - MKS Korsze 0:0, Granica Kętrzyn - Płomień Ełk 2:1, Mamry Giżycko - Sokół Ostróda 0:5.